Rzeźbienie kształtnego i pięknego nosa!

Plastyka nosa – całkowita korekcja nosa – rynoplastyka

Od zawsze myślałam o operacji nosa. Nigdy nie był on moim atutem. Jest dość spory, nie pasuje do mojej delikatnej twarzy i nie podkreśla jej urody. Bardzo z tego powodu krępuje się w towarzystwie. Wydaje mi się, że wszyscy się mu przyglądają. Pozbawia mnie to pewności siebie. Do problemów estetycznych dochodzą i te funkcjonalne, ponieważ zwyczajnie źle mi się przez niego oddycha. Chciałabym z przyjemnością patrzeć na swoje zdjęcia i normalnie oddychać.

Celem rynoplastyki jest odpowiednie uksztaltowanie nosa, nadanie mu atrakcyjnych anatomicznych kształtów, prawidłowej wielkości i szerokości, zniwelowanie nierówności, przywrócenie atrakcyjności, tak aby nie wyróżniał się pośród innych elementów twarzy i harmonijnie tworzył z nią wysublimowaną całość. Jednak względy estetyczne nie zawsze są jedynym wskazaniem do plastyki nosa. U niektórych osób korekcja skrzywienia przegrody podczas plastyki nosa prowadzi do osiągnięcia poprawnego funkcjonowania tego narządu i skutkuje ułatwieniem oddychania, zapewnieniem właściwej filtracji i regulacji temperatury oraz odpowiednim nawilżeniem wdychanego powietrza.

Szczegóły zabiegu

Plastykę nosa wykonuje się różnymi technikami, które dobierane są w zależności od zakładanego zakresu leczenia. Chirurg plastyczny dopasowuje metodę zabiegu optymalnie każdemu Pacjentowi, wybierając spośród technik otwartych i zamkniętych. Operując z dostępu otwartego, tworzy cięcie na skórze nosa znajdującej się pomiędzy otworami nosowymi oraz wewnątrz nosa wzdłuż błony śluzowej. Dostęp zamknięty plastyki nosa jest zapewniony poprzez nacięcie jedynie błony śluzowej znajdującej się wewnątrz przewodów nosowych, bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu na skórze twarzy.

Dostęp otwarty umożliwia bezpośredni wgląd do wszystkich struktur nosa. Po nacięciu skóry zostaje ona oddzielona od struktury chrzęstno-kostnej i lekarz przystępuje do kształtowania tego narządu według przyjętych założeń. Po uformowaniu chrząstki i kości skóra wraca na swoje miejsce, na nowy szkielet nosa. Metoda zamknięta rynoplastyki również zapewnia szerokie możliwości wymodelowania upragnionego i naturalnego kształtu nosa.

Istnieje szereg technik chirurgicznych modelowania szkieletu chrzęstno-kostnego nosa. W Klinice zapewniamy pełne spektrum nowoczesnych metod, dopasowanych indywidualnie do indywidualnego zniekształcenia u danego Pacjenta.

Nacięcia operacyjne po wykonanym zabiegu zszywane są cienkimi nićmi chirurgicznymi. Część z nich jest wchłaniana, a szwy zostawione na skórze ściągane są po około tygodniu od ich założenia.

Nos może stanowić jeden ze znaczących i najbardziej widocznych atutów urody twarzy, ze względu na swoją najbardziej eksponowaną i centralną lokalizację. Wśród wszystkich elementów twarzy, ma on największe znaczenie dla zachowania harmonii pomiędzy poszczególnymi jej składowymi. Zdarza się jednak, że bywa poważną przyczyną kompleksów. Niestety czasem jest niekształtny i zbyt duży. Zwraca na siebie szczególną uwagę z powodu garbu, skrzywienia, znacznej szerokości czy całościowo zbyt dużego, nieproporcjonalnego rozmiaru względem reszty twarzy. Stereotypowo, wiele cech osobowości jest przypisywanych osobie z określonym kształtem czy wielkością nosa. Takie postrzeganie człowieka było nie raz uwieńczone w dziełach literackich i dziełach sztuki poprzez barwne opisy postaci literackich lub ponadczasowe, karykaturalne ryciny. W XV wieku sam Leonardo da Vinci zajmował się analizą idealnej długości nosa na przykładzie człowieka witruwiańskiego i wyznaczył jego właściwe proporcje jako 1/3 wysokości twarzy. Współcześnie uznajemy, że nie ma jednego, perfekcyjnego wzorca tego narządu. Jego anatomia jest niezwykle różnorodna, tak jak odmienne są nasze charaktery i kształty twarzy. Jednak właściwe proporcje i odległości pomiędzy poszczególnymi elementami twarzy, w tym także nosa, sprawiają, że buzia jest postrzegana jako atrakcyjna. Podstawową kwestią nie są więc ścisłe zależności pomiędzy antropometrycznymi cechami nosa, a harmonia jaką tworzy z resztą twarzy. Z tego względu plastyka nosa jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Przy planowaniu zabiegu bierze się pod uwagę zmianę kształtu i proporcji nosa, poprawę jego funkcjonalności, ale także całościowe dopasowanie nosa do pozostałych elementów twarzy. Cała procedura wymaga od chirurga plastycznego doświadczenia anatomicznego w kompleksowych operacjach rekonstrukcyjnych nosa, precyzji i wyobraźni połączonej z umiejętnością myślenia przestrzennego i talentem rzeźbiarstwa.

Zniekształcenia nosa mogą mieć charakter wrodzony wynikający z uwarunkowań genetycznych lub urazów wewnątrzmacicznych. Mogą być również nabyte: po urazach, wypadkach, chorobach czy stanach zapalnych. Są też wskazania wyłącznie natury estetycznej. Plastyka nosa (rynoplastyka, inaczej całkowita korekta nosa, CKN) polega na modyfikacji zniekształceń nosa zewnętrznego, czyli zajmuje się niwelowaniem niedoskonałości nosów garbatych, długich, szerokich oraz tych nadmiernie wydatnych (gdy długość i szerokość są prawidłowe), całą gamą korekcji końca nosa i plastyki skrzywionej przegrody. W zależności od pożądanego kształtu nosa, korekcji poddawana jest jego część chrzęstna bądź kostna. Jeśli Pacjent ma problemy z oddychaniem lub jego narząd jest niedrożny, wykonywana jest korekcja skrzywionej przegrody lub korekcja przerośniętych małżowin przynosowych. Wskazania funkcjonalne mogą być kluczem również do korekcji zniekształceń nosa zewnętrznego.

Po rynoplastyce nos nabiera wymarzonego kształtu, wielkości i oczywiście zyskuje lub utrzymuje prawidłową funkcję. Staje się integralną częścią twarzy, która osiąga harmonię i piękno!

Przygotowanie do zabiegu

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.  

Zalecenia po plastyce nosa:

  • pobyt w klinice: jeśli rynoplastyka była wykonywana w znieczuleniu ogólnym, Pacjent pozostaje 1 lub 2 dni w szpitalu;
  • opatrunki: przez pierwsze 2 doby od zabiegu Pacjenci powinni stosować okłady chłodzące w okolicach oczu, zabronione jest moczenie i uciskanie opatrunku termostatycznego na nosie;
  • ograniczenia ruchowe: głowy nie należy opuszczać i gwałtownie nią ruszać, zaleca się leżenie z uniesioną głową, przez 1 tydzień po zabiegu Pacjenci powinni ograniczyć mimikę twarzy, sugerowane jest stosowanie diety lekkostrawnej, bez produktów twardych, wymagających długiego gryzienia i sporego otwierana buzi, nos należy wydmuchiwać bardzo ostrożnie, a podczas kichania zalecamy otworzyć usta;
  • leki: Pacjent może korzystać tylko z leków uzgodnionych z lekarzem, środki przeciwbólowe należy przyjmować z ostrożnością, nie wolno stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
  • inne: Pacjenci powinni unikać ubrań wkładanych przez głowę, przez 3 tygodnie nie wolno pić alkoholu i napojów zawierających kofeinę, przez 6 tygodni zabronione jest noszenie zarówno okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych, soczewki kontaktowe można założyć 2-3 dni po operacji, przez 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny i opalania się, w czasie kąpieli słonecznych zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Jeśli wskazaniem do zabiegu są względy funkcjonalne z brakiem możliwości prawidłowego oddychania, nos jest zniekształcony rozszczepem lub jest po znacznym urazie czy po wypadku, to można taką operację wykonać. W przeciwnym razie, zalecamy zaczekać z zabiegiem do wieku dojrzałości, w którym to nos uzyskuje ostateczny kształt i wielkość.

Podczas operacji wykorzystujących metodę otwartą, cięcia wykonywane są w nieeksponowanych okolicach nosa. Dzięki temu późniejsze blizny nie powinny być widoczne. Jeśli operację wykonuje się z dostępu zamkniętego, to blizny znajdują się wewnątrz narządu i nie ma żadnego widocznego śladu ingerencji chirurgicznej.

Oczywiście, że tak. Wykonujemy także operacje rekonstrukcyjne.

Pierwsze efekty widoczne są tuż po ściągnięciu opatrunku, jednak cały proces regeneracji trwa około 1 roku.

Sugerujemy skonsultować się z chirurgiem plastycznym, który korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia pomoże określić odpowiedni kształt i wielkość nosa pasujący do reszty twarzy Pacjenta.

Najważniejsza w tym przypadku jest analiza, z czego wynikają problemy z oddychaniem. Tych przyczyn może być naprawdę dużo. Począwszy od chorób serca, płuc czy nawet chorób laryngologicznych. Jeśli problemy z oddychaniem związane są z nieprawidłową budową przegrody nosowej, to jej korekta powinna usunąć niedogodność. Wcześniej należy zdiagnozować stan przegrody lub wykluczyć jednak inne przyczyny wspomnianej dysfunkcji.

Zawsze można rozważyć powtórną korektę nosa. Nie są to łatwe operacje, więc najlepiej oceni to lekarz prowadzący podczas konsultacji.

Nos po operacji bywa obrzęknięty, co może utrudniać oddychanie. Jednakże po 8-10 dniach ten dyskomfort powinien minąć. Dodatkowo w oddychaniu mogą przeszkadzać także opatrunki pooperacyjne.

W celu stabilizacji nosa stosuje się opatrunek termoplastyczny. Zazwyczaj jest on ściągany w dziesiątej dobie po zabiegu.

Standardowa plastyka nosa nie jest wykonywana w tej części nosa, która jest odpowiedzialna za rozpoznawanie zapachów. Po zabiegu mogą wystąpić krótkotrwałe zaburzenia węchu, które z czasem mijają. Spowodowane są opatrunkami lub/ i obrzękiem.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu

1-2 h

Znieczulenie

miejscowe lub ogólne

Pobyt w klinice

1 dzień

Zdjęcie szwów

7-10 dni po zabiegu

Efekt zabiegu

długotrwały, w pełni widoczny po 6-12 miesiącach

Przeciwwskazania

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź