Piękne ciało i zdrowy duch

Modelowanie sylwetki

Możliwości chirurgicznego rzeźbienia sylwetki

Jesteśmy społeczeństwem, które w większości osiągnęło pewien poziom dobrobytu. Nie musimy się już zatem martwić o zaspokojenie podstawowych potrzeb, a bardziej zaczynamy skupiać się na realizacji pragnień wyższego szczebla. Wspinając się na szczyt piramidy potrzeb, zauważamy, że rozpoczynamy dążenie do samorealizacji. Sprawdzamy granice naszych możliwości, pomnażamy talenty, pragniemy osiągnąć ideał bądź chcemy być w czymś najlepsi. Potrzeba samorealizacji może przybrać różne formy. Jedni chcą zrobić w życiu coś nowego i przykładowo nabiorą apetytu na nauczenie się kilku języków obcych, chociaż wcześniej znali tyko swój ojczysty, inni skupią się na rozwoju już wcześniej odkrytego w sobie talentu, a jeszcze inni zapragną być właścicielami nienagannej sylwetki. 

Któż nie zna określeń „Kult ciała” i „W zdrowym ciele zdrowy duch”? Większość z nas zarówno młodszych, jak i starszych osób nie tylko zetknęła się z tymi sloganami, ale także dba o swoje zdrowie i aparycję w wielu jej aspektach. Nic więc dziwnego, że te pojęcia nie są nam obce. W dobie wszechobecnych mediów i mnogości ich narzędzi komunikacyjnych, czy tego chcemy, czy nie, zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o tym jak być lepszym, jak pielęgnować urodę, jaka dieta jest dietą cud bądź jakie produkty spożywcze dostarczą nam najwięcej witamin. W komunikatach medialnych dominują obrazy idealnego ciała, proporcjonalnej sylwetki i szerokorozumianego piękna. Podążamy za trendami i dbamy o swoją skórę, staramy się odżywiać zdrowo i pozytywnie myśleć. Kult ciała przestaje być tylko domeną kulturystów, ale staje się elementem naszej codzienności, gdyż coraz większa część społeczeństwa jest aktywna fizycznie. Chodzimy zatem na spacery, jeździmy na rowerze, ćwiczymy na siłowni, aby nasze ciało wyglądało estetycznie i atrakcyjnie. W rzeczy samej, piękno, zdrowie, bycie wysportowanym wzbudza pozytywne emocje.

Zmieniające się ideały piękna


Żyjemy w ciągle ewoluującym świecie, w czasach zmieniającej się mody i licznych możliwości. Trendy, za którymi podąża społeczeństwo w jednym regionie świata mogą być odmienne od tych wyznaczonych w innych krajach. Ideały zmieniały się też przez wieki. Ludzie przesyceni jednymi wartościami poszukiwali często odmiennych wrażeń. Starożytna Grecja nie była tylko miejscem kultu sportu i oklaskiwania atletycznych sylwetek, ale także okresem podziwiania ciała zbudowanego zgodnie ze „złotym podziałem”, czyli idealnymi proporcjami. Ten „boski podział”, zainicjowany przez ówczesnych filozofów, propagowany był kilkanaście wieków później także przez Leonarda da Vinci, który stworzył człowieka wirtuwiańskiego przedstawiającego właściwe rozmiary i proporcje ciała ludzkiego. Upodobanie do harmonii i symetrii pozostało nam do dziś. Nadal szukamy ich w sobie i u innych. Średniowieczna atrakcyjność kobiecej sylwetki kojarzyła się ze smukłością, ale z drugiej strony też z pulchniejszym ciałem matki karmiącej. Renesans przyniósł uwielbienie rubensowskich kształtów, które często były nawet zbyt obfite i wyglądały, jak na dzisiejsze standardy, niezbyt zdrowo. Później w ramach odmienności pojawiły się gorsety, które miały podkreślać wąską talię. W epoce klasycyzmu nastąpił powrót do trendów starożytnych. W epoce wiktoriańskiej znowu podziwiano kształty kobiece wymodelowane przez gorsety. Początek XX wieku przyniósł ogromne zmiany, w tym także inne wymagania wobec własnego ciała. Późniejsze lata definiują odmienne kanony piękna. Z jednej strony wzorem atrakcyjności fizycznej była Marilyn Monroe, a z drugiej szczupłe, a nawet anorektyczne wyglądające modelki. Źródłem dzisiejszego piękna jest nie tylko wysportowane i symetryczne ciało, ale także wyraźnie podkreślone atuty kobiecego ciała.

Chirurgiczne modelowanie sylwetki


Niestety droga do idealnej sylwetki wpasowującej się w aktualne trendy nie zawsze jest prosta. Dzięki zdrowej diecie i regularnym ćwiczeniom możemy osiągnąć wiele, ale nie każdy będzie mógł pochwalić się podobnymi i spektakularnymi rezultatami po ich zastosowaniu. Każdy bowiem może mieć inne skłonności do chudnięcia, do budowy masy mięśniowej czy do przyrastania tkanki tłuszczowej i nie każdemu samodzielnie uda się wymodelować sylwetkę we wszystkich jej partiach zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. W niektórych przypadkach zatem osiągnięcie wymarzonych rezultatów będzie wymagało zastosowania chirurgicznych metod rzeźbienia sylwetki, które są polecane między innymi osobom z nadmiarem tkanki tłuszczowej, ludziom o nieelastycznej skórze, która w niektórych obszarach może występować w nadmiarze i tym, którzy pragną uwypuklić i wymodelować pewne parte ciała. 

Osoby o nieforemnych pośladkach czy piersiach, mogą skorzystać z własnych zasobów tłuszczu zlokalizowanych w innych partiach ciała i wykorzystać je do modelowania oraz rewitalizacji nieestetycznie ukształtowanych obszarów sylwetki. Tkankę tłuszczową pozyskuje się najczęściej z brzucha i ud podczas zabiegu liposukcji. Wystający fałd brzuszny można zlikwidować dzięki abdominoplastyce bądź podczas jej mniej skomplikowanej wersji, czyli miniabdominoplastyce, która skupia się na niedoskonałościach brzucha występujących poniżej pępka. Piękne ramiona i uda, bez zbędnej tkanki tłuszczowej i zwisającej skóry, zyskamy po wykonaniu plastyki tych partii ciała. Wymodelowane łydki będą natomiast efektem zastosowania implantów. Zbędna i nieelastyczna skóra pozostała po znacznej utracie masy ciała, która deformuje sylwetkę, z powodzeniem może być usunięta chociażby w trakcie zabiegu korekcji powłok brzusznych. 

Chirurgiczne modelowanie sylwetki przynosi spektakularne efekty. Ciało zyskuje nie tylko właściwe proporcie i kształt, wygląda młodziej, szczuplej i atrakcyjniej, ale także jego skóra staje się napięta i elastyczna. Wspomniane zabiegi plastyczne będą zatem nie tylko częścią drogi do samorealizacji, ale także ścieżką do akceptacji siebie i doskonałą sposobnością do pokonania własnych kompleksów. Zmiana i udoskonalanie cielesności pomagają bowiem uzyskać harmonię wewnętrzną. 

Z możliwości chirurgicznego rzeźbienia sylwetki mogą skorzystać zarówno panie, jak i panowie pragnący czuć się lepiej i atrakcyjnie wyglądać. Choć kiedyś wydało się, że tego typu zabiegi przeznaczone są dla przedstawicieli młodszej i może zamożniejszej grupy wiekowej, to obecnie coraz większa grupa osób dojrzałych i w sile wieku zainteresowana jest tymi procedurami medycznymi. Oferta zabiegów modelowania sylwetki jest bardzo bogata i każdy, niezależnie od wieku, może wybrać te dopasowane do swoich potrzeb. 

Należy jednak pamiętać, że chirurgia plastyczna nie zastąpi pracy własnej nad ciałem i jego wyglądem, a zabiegi operacyjne nie mogą być traktowane jako substytut odchudzania. Chirurgiczne modelowanie sylwetki powinno być poprzedzone wdrożeniem w życie właściwych standardów żywieniowych, zrzuceniem zbędnych kilogramów czy zwiększeniem aktywności fizycznej. Efekty zabiegów modelujących należy natomiast pielęgnować zdrowymi nawykami. Tylko takie podejście zapewni długie utrzymanie rezultatów operacji. Chirurgiczne modelowanie sylwetki może być uzupełniane zabiegami z bogatego portfolio medycyny estetycznej, które wspomogą nie tylko procesy odnowy komórkowej, ale także pomogą w walce z rozstępami, bliznami czy cellulitem.