Standardowo podczas plastyki brzucha lekarz wykonuje poprzeczne cięcie brzucha rozciągające się na całej jego szerokości, od jednej kości biodrowej do drugiej. Abdominoplastyka zwykle nie polega tylko na wycięciu nadmiaru skóry ze środkowej czy dolnej części przednich powłok brzusznych. Nierzadko też, podczas tego zabiegu, modelowane są mięśnie proste brzucha celem podkreślenia talii, a także korygowane jest umiejscowienie pępka. U niektórych Pacjentów potrzebne jest dodatkowo usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z operowanego obszaru. Po zakończonym zabiegu cięcie jest zaszywane. Większość chirurgów stosuje rozpuszczalne szwy, których nie trzeba usuwać. Jeśli zastosowane będą klasyczne nici chirurgiczne, to zostaną usunięte w ciągu kilku dni po operacji.
Kształtny, jędrny i umięśniony brzuch jest niewątpliwie atrybutem nienagannej sylwetki i zapewne większość z nas chciałaby taki mieć. Realizując to pragnienie, stosujemy zdrową żywność, kontrolujemy wagę i staramy się regularnie ćwiczyć. Niestety nie zawsze te starania przynoszą oczekiwane efekty. Okazuje się, że nawet u osób dbających o siebie, które nie mają nadwagi, może pojawić się znaczny i zwiotczały brzuch ze sporym nadmiarem skóry. Może on powstać po przebytej ciąży, jako efekt procesów starzenia się lub z powodu znacznych wahań masy ciała, zarówno tycia jak i chudnięcia, także może być dziedziczny.
W zależności od rodzaju i stopnia niedoskonałości brzucha, stosuje się pełną abdominoplastykę lub miniabdominoplastykę, która jest mniej rozległą wersją pełnej plastyki tej okolicy ciała. Wykonywana jest u Pacjentów, u których defekty estetyczne nie są bardzo rozległe i występują poniżej pępka.
Pierwsze efekty po plastyce brzucha widoczne są już po operacji, te bardziej zadawalające pojawiają się po zejściu obrzęków i zasinień. Jednakże pełen proces gojenia trwa około 6 miesięcy. W efekcie zabiegu i przy zapewnieniu właściwej rekonwalescencji brzuch zyskuje młodzieńczy i estetyczny wygląd. Zapomnijmy zatem o zwiotczałej skórze, nadmiarze tkanki tłuszczowej w tej okolicy czy szerokiej talii. Ponadto dzięki korekcji brzucha, Pacjentki mogą pozbyć się blizny po cesarskim cięciu. Dodatkowym rezultatem tej operacji może stać się zmniejszenie lub zniwelowanie bólu pleców, dzięki ich odciążeniu, a także dzięki przywróceniu siły i stabilności okolicom brzucha i miednicy.
Pamiętajmy, że abdominoplastyka nigdy nie będzie polecana jako zamiennik naturalnego procesu chudnięcia i zdrowej diety. Nie jest też substytutem regularnych i dopasowanych do potrzeb ćwiczeń. Plastyka brzucha nie zniweluje rozstępów powyżej pępka, które zdarzają się czasem osób z wahaniami masy ciała. Podczas operacji możliwe jest ich usunięcie, jeśli akurat znajdują się na powierzchni skóry poniżej pępka.
Pacjenci po abdominoplastyce powinni wyjątkowo dbać o stałą masę ciała. Z tego powodu osobom planującym znaczną utratę masy ciała i kobietom rozważającym zajście w ciąże, zaleca się odsunięcie w czasie decyzji o korekcji brzucha.
Zdarza się, że sama plastyka brzucha będzie niewystarczająca, nie przyniesie zadowalających efektów, szczególnie przy leczeniu Pacjentów z dużymi zniekształceniami powłok brzusznych lub u osób z nadwagą. U tych Pacjentów wskazana jest liposukcja, która może być przeprowadzona 3 miesiące przed samą abdominoplastyką lub jako operacja łączona w 1 etapie.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.
Zalecenia po operacji plastyki brzucha:
- pobyt w klinice: po zabiegu Pacjent będzie przebywał w szpitalu 1-2 doby;
- opatrunki, odzież specjalna: podczas pierwszych 6 tygodni rekonwalescencji zaleca się noszenie odzieży uciskowej, zarówno w dzień, jak i w nocy, przez kolejne 2 tygodnie zalecamy noszenie jej w dzień,
- ograniczenia ruchowe: przez 1-2 doby po zabiegu zalecane jest leżenie i przyjmowanie zgiętej postawy, przez minimum 2 tygodnie po zabiegu nie wolno nosić ciężarów – także dzieci, nawet przez 3-4 tygodnie należy prowadzić oszczędny tryb życia, przez co najmniej przez 6 tygodni po operacji należy powstrzymać się od uprawiania sportu, a powrót do niego nie może jednak powodować żadnych dolegliwości;
- leki: pooperacyjnie stosuje się antybiotykoterapię, pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, silne leki przeciwbólowe należy stosować z dużą ostrożnością;
- inne: przez minimum 2 tygodnie po operacji zalecamy lekkostrawną dietę, przez minimum 3 tygodnie po zabiegu zabronione jest palenie, spożywanie alkoholu oraz picie napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące po operacji Pacjenci nie mogą opalać się i korzystać z solarium, podczas późniejszych kąpieli słonecznych należy stosować preparaty ochronne z wysokim filtrem UV;
- wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.