Zyskaj atrakcyjny biust i szczuplejszą talię podczas jednego zabiegu!

Powiększenie piersi autogenną (własną) tkanką tłuszczową

Moja sylwetka nigdy nie była idealna. Mówiłam z uśmiechem, że natura bywa omylna, bo nierównomiernie obdarowała moje ciało. Z czasem przybrałam trochę na wadze, moje uda zgromadziły dodatkową tkankę tłuszczową. Pojawiło się jej trochę także w okolicy brzucha, a piersi niestety pozostały takie jakie były. Obecnie mam więc większy brzuch i masywne uda, ale jednocześnie zbyt mały biust. Uda wielokrotnie próbowałam wyszczuplić. Natomiast zawsze marzyłam o większych piersiach. Jednocześnie na samo powiększenie nigdy nie byłam gotowa, gdyż nie wyobrażałam sobie wszczepienia implantu albo po prostu obawiałam się większej ingerencji chirurgicznej. Myślę, że nastał ten czas, w którym warto zmienić miejsce występowania moich obfitości, tak abym w pełni mogła cieszyć się moją sylwetką i jej wszystkimi atutami. Zdecydowałam się na powiększenie piersi własną tkanką tłuszczową.

Celem powiększenia piersi własnym tłuszczem jest zwiększenie rozmiaru biustu, wymodelowanie go z wykorzystaniem autogennej tkanki, która w innych miejscach ciała jest zbędna i niekorzystnie wpływa na ich estetykę. Pacjentka zyskuje nie tylko większy i kształtniejszy biust, ale także odzyskuje piękno innych części ciała poddanych liposukcji. 

Szczegóły zabiegu

Augmentacja piersi własną tkanką tłuszczową jest procedurą jedno-, dwu- lub kilkuetapową. W pierwszej kolejności chirurg plastyczny odchudza i modeluje obfitsze części ciała Pacjentki, wykonując liposukcję. Uzyskana w ten sposób tkanka poddawana jest procesowi oczyszczenia. Właściwie przygotowany materiał przeszczepiony jest do piersi. Wprowadza się go poprzez niewielkie otwory, które po zakończonej procedurze zaszywa się cienkimi nićmi chirurgicznymi.

Kochanego ciała nigdy dość. To powiedzenie każda z nas słyszała z pewnością wielokrotnie. Można doszukać się w nim pewnej słuszności. I o ile duże piersi przez wieki uważane były i nadal są za istotny atut kobiecości, inaczej jako walor osoby zdrowej lub zaletę matki zdolnej do wykarmienia licznego potomstwa, to zbędne kilogramy w okolicach brzucha czy ud we współczesnym świecie nie są zgodne z kanonem kobiecego piękna. Jednak to co jest zbędne w jednym miejscu naszego ciała, może służyć do powiększania i niwelowania niedoskonałości w innej okolicy. Rzeczywiście gromadzący się w nadmiarze tłuszcz niekorzystnie umniejsza estetykę danej okolicy ciała, a jednocześnie może być wykorzystany jako doskonały, naturalny wypełniacz piersi w zabiegu o nazwie lipofilling.

Powiększenie piersi własnym tłuszczem jest alternatywą do augmentacji biustu z wykorzystaniem implantów. Wypełnienie piersi autogenną tkanką jest mniej inwazyjną metodą zwiększenia rozmiaru biustu i polecana jest Pacjentkom, które marzą o nieco większym biuście, chcą, żeby był on bardzo naturalny, obawiają się większej ingerencji chirurgicznej, a także chciałyby pozbyć się tkanki tłuszczowej z innych części ciała.

Lipofilling, wykorzystywany w powiększeniu piersi, zwany też przeszczepem tkanki tłuszczowej, jest zabiegiem powiększania i kształtowania poszczególnych elementów ciała z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej i polega na jej przeniesieniu z jednego miejsca do drugiego. Tłuszcz jest także doskonałym materiałem do wyrównania asymetrii piersi.

W pierwszej kolejności, podczas zabiegu, wykonywana jest liposukcja okolicy ciała, w której zgromadził się nadmiar tkanki tłuszczowej. Tkanka pobierana jest najczęściej z okolic brzucha, pośladków, ud, kolan czy lędźwi. Podczas zabiegu liposukcji, lekarz wykonuje małe nacięcia na skórze Pacjentki, poprzez które specjalnym urządzeniem rozbija, a następnie odsysa nadmiar tłuszczu. Jednocześnie, dbając o równomierne rozmieszczenie pozostałej tkanki, lekarz kształtuje miejsce poddane zabiegowi. Pobrany podczas liposukcji materiał nie nadaje się bezpośrednio do dalszego wykorzystania, czyli do wstrzyknięcia w piersi. Musi być on odpowiednio przygotowany, odseparowany i oczyszczony.

Gotowy do transferu budulec jest przeszczepiany poprzez nieznaczne nacięcia wykonywane na piersiach. Tkanka wprowadzana jest przy użyciu małej kaniuli, a ślady po krótkich nacięciach są praktycznie niewidoczne.

Uzyskany podczas liposukcji tłuszcz może być wykorzystany także do modelowania piersi powiększonych implantami, doskonale wygładza wszelkie wgłębienia i nierówności oraz sprawa, że biust wygląda bardziej naturalnie.

Pierwsze rezultaty wypełnienia i modelowania widoczne są praktycznie już po zabiegu, ale ostateczną wielkość piersi Pacjentka poznaje do około 6 miesięcy po operacji, czyli po okresie częściowego wchłonięcia się przeszczepionego materiału. Efekty tej procedury medycznej są naturalne. Po zabiegu piersi stają się większe, symetryczne i kształtniejsze.

Korzystając z możliwości wypełniania piersi własnym tłuszczem, podczas jednego zabiegu można z zasady powiększyć biust o jeden rozmiar. Dalsze zwiększenie piersi wymagało będzie wykonania kolejnych procedur przeszczepu tłuszczu. Ten rodzaj zabiegu doskonale sprawdza się u kobiet, które obawiają się jednorazowej, znacznej zmiany rozmiaru biustu i wolałyby powiększać go sukcesywnie.

Należy pamiętać, że wypełnienie piersi własnym tłuszczem nie zniweluje już wcześniej obwisłej i rozciągniętej skóry tej okolicy ciała. Pacjentki borykające się z takim problemem mogą połączyć transfer tłuszczu z liftingiem piersi. Połączenie procedur sprawia, że Pacjentka zyskuje większy, kształtniejszy i odpowiednio podniesiony biust. Staje się on bardziej młodzieńczy i jędrny, a jego skóra zyskuje na elastyczności.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjentki planujące lub oczekujące na zabieg proszone są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po powiększeniu piersi własną tkanką tłuszczową:

  • pobyt w klinice: w zależności od zakresu operacji Pacjentka będzie przebywała w szpitalu 1-2 doby;
  • opatrunki i odzież specjalna: Pacjentka przez 3-4 tygodnie musi nosić specjalny, odpowiednio dopasowany biustonosz, zalecamy korzystanie z ubrań rozpinanych, na okolice poddane liposukcji należy zakładać odzież uciskową;
  • ograniczenia ruchowe: po zabiegu zalecane jest spanie z uniesioną głową oraz ramionami, przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu nie wolno podnosić wysoko rąk (tylko do poziomu piersi), skręcać tułowia, należy unikać gwałtownych ruchów, nie wolno także podnosić cięższych przedmiotów, przez co najmniej 1 miesiąc po operacji wolno leżeć wyłącznie na plecach, przez 6 miesięcy nie można kłaść się i spać na brzuchu, po 2 miesiącach od operacji można powrócić do ćwiczeń, sportu, ale tylko wtedy, gdy te czynności nie powodują bólu w operowanej okolicy;
  • leki: Pacjentki powinny stosować antybiotyk według zaleceń lekarskich, w przypadku pojawienia się bólu należy zastosować leki, które wcześniej wskazał lekarz, po 3 tygodniach od operacji zaleca się stosowanie specjalistycznej maści na blizny;
  • inne: podczas pierwszych 24 h od zabiegu zalecane jest stosowanie chłodnych okładów w miejscach pobrania tłuszczu, podczas mycia należy unikać zamoczenia opatrunku, pierwszy raz piersi będzie można umyć po wizycie kontrolnej, po tygodniu od operacji miejsca, z których pobrano tłuszcz należy masować, przez co najmniej 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z sauny, przez 3 miesiące nie można się intensywnie opalać, zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjentka zobowiązana jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjentka będzie poinformowana w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Idealna kandydatka do takiego zabiegu marzy o delikatnym zwiększeniu swojego biustu. Nie jest osobą bardzo szczupłą, ma wystarczającą ilość własnej tkanki, którą można przeszczepić w piersi. Z pewnością musi cieszyć się ogólnie dobrym zdrowiem.

Wszystko zależy od ilości zgromadzonej tkanki tłuszczowej, której osoby szczupłe naturalnie mają mniej. Może okazać się, że ilość własnego tłuszczu będzie niewystarczająca do powiększenia piersi. Oceni to lekarz specjalizujący się w takich zabiegach.

Pierwsze efekty widoczne są już po zabiegu. Piersi są jednak obrzęknięte i wydają się być większe niż zakładano. Stopniowo obrzęk będzie zanikał i po 6 miesiącach nie będzie po nim śladu. Ostateczny kształt piersi osiągną po upływie około 6 miesięcy od operacji.

Przeszczep tkanki tłuszczowej jest metodą bezpieczną, ponieważ wykorzystuje własne komórki, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, alergii czy odrzucenia.

Tak, będzie on zależał od Pani preferencji i dostosowany będzie do Pani sylwetki. Proszę jednak pamiętać, że do spełnienia marzeń o obfitszych piersiach będzie trzeba wykonać więcej niż jeden zabieg przeszczepu tłuszczu.

Raz przeszczepiona tkanka tłuszczowa, jeśli przyjmie się w nowym miejscu, pozostanie w nim na zawsze. Jednak przez pierwsze kilka miesięcy część wszczepionego tłuszczu zostaje wchłonięta. Przyjmuje się, że pozostaje 50-70% przetransferowanej tkanki. Może zdarzyć się, że Pacjentka dla uzyskania lepszych efektów, będzie chciała poddać się drugi raz zabiegowi i modelowaniu biustu. Należy też pamiętać, że z upływem czasu piersi będą się naturalnie starzeć i mogą zacząć obwisać z powodu zaniku kolagenu w ich skórze. O ile ich objętość pozostanie taka sama, to ich kształt i położenie mogą wymagać korekcji np. podczas liftingu biustu.

Zabieg nie jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zmian nowotworowych w tej okolicy ciała. O tym, czy u Pacjentki istnieje ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, decydują inne czynniki np.: obciążenie genetyczne, środowisko w jakim Pacjentka żyje czy rodzaj stosowanej diety. Niemniej jednak pewien czas po zabiegu warto poddać się badaniom pod kątem nowotworowym, które i tak w ramach profilaktyki powinny być regularnie wykonywane przez kobiety dbające o zdrowie.

Zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w biuście nie ma wpływu na możliwości wykonania mammografii czy USG. To raczej przerośnięte blizny mogą utrudniać – choć nie jest to regułą – właściwy odczyt obrazu diagnostycznego. Jednak po przeszczepie tłuszczu blizny są niewielkie i niekłopotliwe.

Reakcje organizmu po przebytych zabiegach są sprawą indywidualną. Jednak po operacji Pacjentka może odczuwać niewielki ból w miejscu pobrania tkanki oraz w miejscu jej przeszczepienia. Miejsca te mogą być obrzęknięte. Mogą pojawić się siniaki. Ból szybko mija i większość Pań po około tygodniu wraca do pracy.

Zarówno metoda powiększenia piersi implantami, jak i ta z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej ma swoje zalety i swoje zwolenniczki. Trudno bez konsultacji powiedzieć, która z nich jest dla Pani najlepsza. Wybór metody uzależniony będzie od rezultatu końcowego jaki chce Pani uzyskać, obecnego rozmiaru, kondycji skóry piersi i Pani gotowości do poddania się danemu zabiegowi.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

2-3 h

Znieczulenie 

ogólne

Pobyt w klinice 

1-2 dni

Zdjęcie szwów 

7 dni po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały, w pełni widoczny po 6-12 miesiącach

Przeciwwskazania 

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, niektóre choroby skóry w obszarze piersi

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź