W poszukiwaniu idealnego piękna

Chirurgia plastyczna twarzy

Co w naszej twarzy mogą zmienić zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej?

Świadomie bądź nie, gdy kogoś poznajemy, najwięcej uwagi poświęcamy, przypatrując się twarzy napotkanej osoby. To właśnie emocje, które ona wyraża, jej atrakcyjność fizyczna obok wypowiadanych słów i tembru głosu będą miały wpływ na to, jakie wrażenie wywrzemy na naszym rozmówcy. Efekt pierwszego wrażenia tworzony jest w zaledwie kilka, kilkanaście sekund i to on będzie decydował z kim będziemy chcieli kontynuować rozmowę, kogo polubimy lub nie, kogo obdarzymy zaufaniem bądź kto w naszych oczach stanie się człowiekiem sukcesu. To co pomyślimy w pierwszych ułamkach minuty o danej osobie towarzyszyć będzie nam bardzo długo i trudno będzie to zmienić. Jeśli na początku uznamy, że ktoś jest wart uwagi, to jednocześnie przypiszemy mu pozytywne i doceniane przez nas cechy charakteru. Jeśli na twarzy nowopoznanej osoby zobaczymy jakieś niedoskonałości, to będą one negatywnie wpływały na ogólną ocenę drugiego człowieka. Twarz stanie się zatem początkowym źródłem opinii o nas i najważniejszą naszą wizytówką. To, jak wygląda nasza twarz, uwarunkowane jest przez wiele czynników. Zależy od nas samych, czyli od naszej dbałości o nią w wielu aspektach, od tego jak ją będziemy chronić, wspierać i jakim zabiegom pielęgnacyjnym zostanie ona poddana.

O działaniu wielu czynników nie będziemy decydować my sami. To genetyka i przebieg procesu tworzenia nowego życia na etapie płodowym będą mieć decydujący wpływ za ukształtowanie, wygląd twarzy i jej poszczególnych elementów. Również towarzyszące nam emocje i mimika będą rzutowały na jej kondycję i stan jej skóry.

Twarz lustrem emocji i upływającego czasu


Ludzka twarz jest w stanie przyjąć kilka tysięcy wyrazów, które są ściśle powiązane z emocjami, które odczuwa dana osoba. Twarz wykonuje dziesiątki ruchów, które w zależności od stanu, w jakim jesteśmy, łączą się w pewne sekwencje. Wyrażając to, co czujemy, ruszamy brwiami, które raz opadają, a raz podnoszą się, zaciskamy bądź unosimy powieki, marszczymy czoło, ruszamy kącikami ust, marszczymy podbródek, unosimy policzki czy wysuwamy do przodu szczękę. Trudno opisać wszystko to, co dzieje się z twarzą, gdy uzewnętrzniamy nasz wewnętrzny stan ducha. Za jej ruchy odpowiedzialnych jest ponad czterdzieści mięśni, które w zasadzie w ciągu dnia nieustannie pracują. Czy tego chcemy czy nie, nieustannie poddawani jesteśmy wielu bodźcom, które mają odzwierciedlenie w naszej mimice. I nie chodzi tylko o czynniki negatywne, ale także o pozytywne. Bo przecież z twarzy można łatwo wyczytać zarówno radość, jak i smutek. Nasza twarz pracuje w każdym momencie także dlatego, że nie jesteśmy w stanie w pełni ograniczyć emocji, nie umiemy całkowicie zapanować nad ruchami mięśni twarzy, a świadomie możemy opanować tylko część z nich. Mówi się, że osoby bardzo emocjonalne częściej chorują.

Zapewne ta teza była badana przez wielu specjalistów, którzy obserwowali wpływ emocji na stan zdrowia Pacjentów. Z drugiej strony twarz osób o bogatej mimice bardziej narażona jest na wystąpienie oznak, które kojarzą nam się ze starzeniem. Nadmiernie używane mięśnie twarzy nieustannie kurczą się i rozkurczają, co ma ogromny wpływ na tworzenie się zmarszczek. Kurczące się kilkanaście tysięcy razy w ciągu dnia mięśnie buzi powodują zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry. Proces ten doprowadza do powstawania widocznych zmarszczek mimicznych na czole, pomiędzy brwiami czy wokół ust. Częste wyrażanie emocji może także doprowadzić do opadania brwi i powiek. Dodatkowo skóra twarzy, tak jak ta innych części ciała, podlega naturalnym procesom starzenia, które rozpoczynają się w naszych komórkach już po 25. roku życia. Początkowo postępują one powoli i nie mają większego wpływu na wygląd zewnętrzny, ale z czasem, już nawet około trzydziestki, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Skóra zmienia swoją gęstość i jedwabistość, a także kolor. Wiotczenie tego narządu powodowane jest przez zmniejszające się możliwości naszego organizmu do syntezy kolagenu, który jest podstawowym budulcem komórek, a którego z wiekiem wytwarzamy coraz mniej. Stopniowo zaczyna także spadać ilość kwasu hialuronowego, którego zadaniem jest wiązanie wody w komórkach, a co za tym idzie nawilżenie ich struktur. Te i inne zmiany na poziomie komórkowym powodowały będą pogłębianie się zmarszczek, obwisanie skóry, a także będą miały wpływ na deformację owalu twarzy.

W poszukiwaniu idealnego piękna


Zapytani, na jakie elementy twarzy zawracamy uwagę, patrząc na drugiego człowieka, zapewne odpowiemy, że skupiamy się na oczach, nosie, ustach, włosach, a nawet na kościach policzkowych. Przyglądając się tym częściom twarzy, czasem nawet nieświadomie, oceniamy ich atrakcyjność. I chociaż każdemu może podobać się osoba o innej aparycji, to najszybciej oczaruje nas twarz, która patrzy na nas dużymi oczyma, uśmiecha się pełnymi ustami i do tego ma wystające kości policzkowe oraz nieduży nos. Nie wspomnimy natomiast, bo zapewne nie zdajemy sobie z tego sprawy, że bardziej zachwycimy się twarzą symetryczną. Naszą uwagę szybciej przyciągną buzie zadbane, o jędrnej skórze, która jest synonimem młodości.

Ale czy zawsze piękno twarzy określane było podobnie? Okazuje się, że kanony urody na przestrzeni wieków bywały odmienne. W starożytnym Egipcie ceniono delikatne rysy na symetrycznej twarzy, ale i mocno podkreślone oczy. W średniowieczu natomiast kobieca buzia musiała być blada. Jasna skóra ceniona była aż do początku XX wieku i uznawano ją za synonim dobrego statusu społecznego. W baroku twarz, podobnie do ciała, miała być pełniejsza. Atrakcyjności buzi miał także dodawać mocniejszy makijaż. O tym jak powinna wyglądać twarz idealna można by dywagować bardzo długo. Jednak o tym jak prezentowała się będzie nasza twarz, jakie jej elementy będą najatrakcyjniejsze i co w niej podkreślimy zadecydujemy my sami. Pamiętajmy także, że te cechy anatomiczne, które wśród danej społeczności uznawane są za atrakcyjne, w innych kulturach mogą okazać się nieinteresujące i to nie one będą stanowiły o naszym pięknie. Podsumowując, można uznać, że najważniejsze jest, abyśmy z naszą twarzą czuli się dobrze, pięknie i żeby odzwierciedlała ona naszą osobowość. Nie wszyscy przecież musimy być tacy sami, a inność czy egzotyczność też może być atrakcyjna.

Co w naszej twarzy mogą zmienić zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej?


Ze względu na to, że twarz jest naszą wizytówką, większości z nas zależy, aby wyglądała ona atrakcyjnie. Nie zawsze jej urok można uwydatnić dzięki odpowiednio dobranej i systematycznej pielęgnacji. Pomocnymi w takim przypadku staną się zabiegi chirurgii plastycznej, dzięki którym będziemy w stanie podkreślić piękno naszej twarzy. Jeśli jesteśmy niezadowoleni z kształtu, wielkości płatków usznych i ich odstawania od głowy, to z pomocą przyjdzie nam plastyka ucha. Ubytki tej części ciała, z którymi możemy się urodzić lub nabyć w efekcie wypadku, możemy uzupełnić poddając się rekonstrukcji ucha. Nieatrakcyjny nos zyska oczekiwany wygląd dzięki plastyce całego narządu bądź tylko korekcji jego końca. Gdy mamy trudności z oddychaniem i spowodowane jest to niewłaściwą budową nosa to warto skorzystać z operacyjnej plastyki przegrody nosowej. Estetykę twarzy zaburzoną przez nieprawidłowości występujące w obrębie powiek warto przywrócić dzięki zabiegom plastyki powiek dolnych i górnych, która polegała będzie między innymi na usunięciu zbędnej i zwiotczałej skóry. Nieprawidłowo przylegającą do gałki ocznej powiekę można poddać korekcji odwinięcia. Wyraźne odmłodzenie twarzy można uzyskać dzięki dobrodziejstwu liftingu całej buzi bądź podniesieniu czoła i brwi. W celu spłycenia zmarszczek, uwypuklenia policzków czy zwiększenia elastyczności skóry można skorzystać z lipofillingu, czyli z modelowania twarzy własnym tłuszczem.

Zabiegi chirurgii plastycznej stosowane w obrębie buzi przynoszą spektakularne efekty. Staje się ona młodsza, atrakcyjniejsza i pełna blasku. Skóra twarzy zostaje wyraźnie napięta, a zmarszczki na niej występujące zostają spłycone lub usunięte. Niewłaściwie wykształcone lub uszkodzone części twarzy zyskują prawidłowy anatomiczny kształt, a także przywrócona zostaje ich należyta funkcjonalność. Zabiegi stosowane w obrębie twarzy podkreślają nie tylko jej piękno, ale także mają wpływ na poprawę samooceny oraz korzystniejszy odbiór naszej osoby przez innych. Wyraźnie odmłodzona twarz sprawi także, że łatwiej będzie nam odnaleźć się w społeczeństwie, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.