Zabieg dolnej plastyki brzucha rozpoczyna się od wykonania nacięcia, które przeprowadzane jest na wysokości linii włosów łonowych. Jest ono zdecydowanie krótsze od cięcia powstającego podczas tradycyjnej abdominoplastyki. Następny etap operacji obejmuje usunięcie fałdu skóry i tłuszczu z dolnej partii brzucha. W niektórych przypadkach po redukcji zbędnej tkanki przystępuje się do zespolenia dolnej części rozstępu mięśnia prostego brzucha. Po wymodelowaniu operowanych okolic chirurg plastyczny zszywa ze sobą krawędzie skóry. W większości sytuacji stosowane są szwy rozpuszczalne, których nie trzeba usuwać. Jeśli zastosowane będą klasyczne nici chirurgiczne, to zostaną one usunięte w ciągu kilku dni po operacji.
We współczesnej rzeczywistości, w świecie wielu możliwości i szerokiego stanu wiedzy, większość z nas przywiązuje wagę do zdrowego stylu życia. Właściwie się odżywiamy, regularnie ćwiczymy, chcemy być zdrowi i staramy się mieć zgrabną sylwetkę. Czasami jednak nasz wysiłek nie przynosi zadowalających efektów. Problem może dotyczyć także brzucha, który mimo utraty wagi i ćwiczeń nie będzie płaski i jędrny. To właśnie odchudzanie, mimo że zmniejsza obwód tułowia, często powoduje wiotczenie powłok brzusznych i obwisanie skóry. Ten problem może być skutecznie wyeliminowany przez zabieg chirurgiczny.
W zależności od rodzaju i stopnia niedoskonałości brzucha, stosuje się pełną, tradycyjną abdominoplastykę lub miniabdominoplastykę. Miniplastyka brzucha jest mniej rozległą wersją pełnej plastyki tego obszaru ciała. Wykonywana jest u Pacjentów, u których defekty estetyczne nie są bardzo rozległe i występują poniżej pępka. Zazwyczaj korzystają z niej osoby, które sporo schudły oraz Panie po urodzeniu dziecka, u których ciąża przyczyniła się nie tylko do zniekształcenia powłok brzusznych, ale i do rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jednakże miniabdominoplastyka nie jest polecana osobom ze znacznie obwisającym fałdem skóry.
Dolna plastyka brzucha może być wykonana tradycyjną techniką chirurgiczną oraz endoskopową. Metoda ta jest mniej inwazyjna i pozostawia za sobą mniejsze ślady, ale jej zakres operacyjny jest ograniczony. Rekomendowana jest gównie osobom młodym, szczuplejszym, które uskarżają się głównie na rozstęp mięśni brzucha.
Pierwsze efekty po plastyce brzucha widoczne są już po operacji. Pełen rezultat zabiegu będzie można ocenić po 3-6 miesiącach od jego wykonania. W efekcie i przy zapewnieniu właściwej rekonwalescencji brzuch zyskuje młodzieńczy i estetyczny wygląd, a jego skóra staje się napięta i jędrna. Miniabdominoplastyka umożliwia także usunięcie rozstępów znajdujących się na powierzchni skóry poniżej pępka.
Pacjent po plastyce brzucha, zarówno po pełnej, jak i ograniczonej do niższych partii powłok brzusznych, powinien wyjątkowo dbać o stałą masę ciała. Z tego powodu osobom planującym znaczną utratę masy ciała i kobietom rozważającym zajście w ciążę, zaleca się odsunięcie w czasie decyzji o korekcji brzucha.
Więcej informacji o pełnej plastyce brzucha znajdziecie Państwo w zakładce „Abdominoplastyka”.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.
Zalecenia po miniabdomioplastyce:
- pobyt w klinice: po zabiegu Pacjent będzie przebywał w szpitalu 1 dobę;
- opatrunki, odzież specjalna: podczas pierwszych 2-3 tygodni rekonwalescencji zaleca się noszenie odzieży uciskowej, zarówno w dzień, jak i w nocy;
- ograniczenia ruchowe: przez 1-2 doby po zabiegu wskazane jest chodzenie w pozycji pochylonej, przez minimum 2 tygodnie po zabiegu nie wolno nosić ciężarów – także dzieci, nawet przez 3-4 tygodnie należy prowadzić oszczędny tryb życia, przez co najmniej przez 6 tygodni po operacji trzeba powstrzymać się od uprawiania sportu, a powrót do niego nie może jednak powodować żadnych dolegliwości;
- leki: pooperacyjnie stosuje się antybiotykoterapię, Pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, silne leki przeciwbólowe należy stosować z dużą ostrożnością;
- inne: przez minimum 2 tygodnie po operacji zalecamy lekkostrawną dietę, przez minimum 3 tygodnie po zabiegu zabronione jest palenie, spożywanie alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące po operacji Pacjenci nie mogą opalać się i korzystać z solarium, podczas późniejszych kąpieli słonecznych należy stosować preparaty ochronne z wysokim filtrem UV;
- wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.