Zyskaj estetycznie wyglądające wargi sromowe

Labioplastyka – korekcja zewnętrznych narządów intymnych u kobiet

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad zabiegiem korekcji warg sromowych, które według mnie są zbyt duże. Często czuję z ich powodu dyskomfort i to nie tylko ze względu na ich wygląd, ale także z uwagi na nierzadkie i bolesne otarcia. Ginekolog, do którego zwróciłam się z powodu powtarzających się infekcji intymnych, zasugerował, że w moim przypadku może pomóc leczenie farmakologiczne, ale także plastyka zewnętrznych narządów intymnych, która poprawi estetykę tego miejsca.

Celem labioplastyki jest wymodelowanie warg sromowych, nadanie im pożądanego przez Pacjentkę kształtu i wielkości, tak aby wyglądały estetycznie i nie powodowały dyskomfortu w codziennym życiu. 

Szczegóły zabiegu

Zabieg polega na usunięciu zbędnej skóry i modelowaniu warg sromowych. Najpopularniejszymi technikami eliminacji nadmiaru tkanki jest odcięcie kawałka brzegu wargi bądź wycięcie skóry z zachowaniem naturalnie ukształtowanych krawędzi. Po zabiegu fałdy skórne zszywane są rozpuszczalnymi bądź klasycznymi nićmi chirurgicznymi.

Chcąc podkreślić swoje naturalne piękno, kobiety sięgają po bogate możliwości chirurgii plastycznej. Dzięki nim niwelują oznaki starzenia, podkreślają atuty swojej sylwetki czy przywracają młodość i blask twarzy. Pacjentki coraz częściej też korzystają z dobrodziejstwa chirurgicznych metod modelowania piersi, ale także korekcji wyglądu narządów intymnych. Popularniejsza staje się zatem labioplastyka, zabieg eliminujący mankamenty estetyczne i funkcjonalne warg sromowych. Wargi sromowe, zarówno te mniejsze, jak i większe, mogą mieć różną wielkość, kolor i kształt. Te zewnętrzne z reguły są większe i okalają mniejsze wargi wewnętrzne, chroniące ujście z pochwy. Nie zawsze jednak są one symetryczne i kształtne. Zdarza się też, że od urodzenia są przerośnięte. Także urazy tej części ciała, zmiany hormonalne, naturalne procesy starzenia czy liczne porody naturalne mogą przyczynić się do zmiany ich wyglądu. Nieprawidłowości w budowie warg sromowych mogą stanowić dla Pacjentki nie tylko defekt natury estetycznej, ale także wpływać na jej codzienne funkcjonowanie, a nawet i zdrowie. Nadmiernie rozbudowane fałdy skórne mogą być problemem podczas współżycia, powodować dyskomfort podczas uprawiania sportów i być przyczyną częstszych infekcji intymnych. Są także źródłem kobiecych kompleksów. Panie zaczynają wstydzić się swojego ciała, a nawet unikają z tego powodu kontaktów seksualnych.

Labioplastykę wykonuje się zarówno w obszarze warg sromowych mniejszych, jak i większych. Korekcji może być poddana ich wielkość, kształt czy asymetria. Korzystają z niej zarówno kobiety młode, jak i dojrzałe pragnące zmienić wygląd zewnętrznych narządów intymnych. Ostateczny wynik zabiegu zależał będzie od zastosowanej metody korekcji, która dobierana jest w zależności od oczekiwań estetycznych Pacjentki i zakresu deformacji.

Po labioplastyce przedstawicielki płci pięknej zyskują nie tylko naturalnie wyglądające wargi sromowe, ale także nowy komfort życia.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjentki planujące lub oczekujące na zabieg proszone są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po labioplastyce:

  • pobyt w klinice: po zabiegu Pacjentka będzie przebywała w klinice kilka godzin do jednego dnia;
  • opatrunki, odzież specjalna: zalecamy luźniejszą i wykonaną z naturalnych włókien bieliznę;
  • ograniczenia ruchowe: przez 4 do 6 tygodni zaleca się rezygnację z aktywności powodujących dyskomfort w okolicach narządów płciowych, w tym z jeżdżenia na rowerze i jady konno, należy także uważnie siadać;
  • leki: w przypadku wystąpienia bólu pooperacyjnego można skorzystać z leków przeciwbólowych poleconych wcześniej przez lekarza prowadzącego, po zabiegu nie stosuje się antybiotykoterapii;
  • inne: przez 4 do 6 tygodni należy powstrzymać się od współżycia seksualnego oraz od korzystania przez ten czas z basenów i sauny;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjentka zobowiązana jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjentka będzie poinformowana w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Pacjentkom, które w najbliższym okresie zamierzają założyć rodzinę radzimy, by odłożyły w czasie korekcję narządów intymnych i wykonały ją po urodzeniu dziecka. Ciąża i związane z nią zachwiania równowagi hormonalnej oraz poród mogą spowodować zmiany w wyglądzie warg sromowych. W celu odzyskania dawnej estetyki tych miejsc, warto będzie rozważyć korekcję, ale dopiero po wygojeniu się ewentualnych ran poporodowych.

Po zabiegu może występować ból okolicy poddanej korekcji. Nie powinien być intensywny i utrzymywać się długo.

Tak, po korekcji operowane okolice mogą być opuchnięte. Opuchlizna jest typowym objawem występującym po zabiegach chirurgicznych. Wraz z gojeniem się rany sukcesywnie ustępuje. Może się jednak utrzymywać do kilku tygodni.

Po każdym zabiegu chirurgicznym powstaje blizna. Nie będzie jednak duża i bardzo widoczna, zwłaszcza wtedy, gdy cięcie zostanie wykonane w naturalnych fałdach skóry.

Nowy i atrakcyjny wygląd warg sromowych będzie utrzymywał się długo. Wiotczenie skóry, kolejne porody i urazy mogą spowodować zniekształcenia warg sromowych, a co za tym idzie konieczność wykonania wtórnej labioplastyki.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

1,5-2 h

Znieczulenie 

ogólne lub miejscowe

Pobyt w klinice 

kilka godzin do 1 dnia

Zdjęcie szwów 

niestosowane w przypadku szwów wchłanialnych lub po około 2 tygodniach w przypadku użycia szwów niewchłanialnych

Efekt zabiegu 

długotrwały, jednakże problem może powrócić po ciąży czy urazie 

Przeciwwskazania 

ciąża, karmienie piersią, stany zapalne w obrębie narządów intymnych, czas trwania miesiączki, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowana cukrzyca bądź nadciśnienie

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź