Facelift polega na podniesieniu skóry twarzy i szyi poprzez kompleksową wolumetryczną korekcję konturu 2/3 dolnej części twarzy i szyi, wraz z przesunięciem głębiej położonych struktur (lifting SMAS) w odpowiednim kierunku, najczęściej do góry i ku tyłowi. Skóra pokrywająca twarz zostaje naciągnięta wraz z usunięciem jej nadmiaru. Dzięki zastosowaniu liftingu SMAS uzyskujemy bardziej naturalny, spektakularny i długotrwały efekt. Cięcie chirurgiczne zostaje zaprojektowane w owłosionej części w okolicach skroni, kierowane jest następnie w dół, przy granicy małżowiny usznej, obok płatka ucha i ostatecznie zostaje ukryte za małżowiną uszną. W miejscu nacięć, chirurg plastyczny zakłada drobne szwy, tak aby ślad po operacji był prawie niezauważalny.
Utrata młodzieńczego wyglądu, owalu i kształtu twarzy może być spowodowana wieloma czynnikami niezależnymi od nas, na które jesteśmy narażeni w trakcie życia, takimi jak grawitacja i promieniowanie ultrafioletowe, lecz również czynnikami zależnymi od nas samych, np.: nadmiernym stresem, częstym opalaniem się lub paleniem papierosów. Skłonność do szybszego starzenia się powłok ciała, w tym twarzy i szyi, może być również dziedziczna. Zmiany w obrębie twarzy są wielowymiarowe i sprowadzają się do zwiotczenia skóry, zaniku tkanki tłuszczowej, rozciągnięcia powięzi czy atrofii kości. Odzwierciedleniem tych procesów są zmarszczki na skórze, bruzdy, zmiana konturu całej twarzy w obrębie skroni, czoła, policzków, okolicy żuchwy czy wiotkość samej szyi.
Sutki starzenia nie muszą jednak spędzać nam snu z powiek. Te w obrębie twarzy i szyi znacząco zniweluje facelift – określany także jako lift twarzy i szyi – który skutkuje całościowo bardziej młodzieńczym i wypoczętym wyglądem okolicy utożsamianej z uzewnętrznieniem naszej osobowości i atrakcyjności. Skóra sprawia wrażenie bardziej napiętej poprzez mniej widoczne i spłycone zmarszczki. Efekt tej rewitalizacji jest naturalny, a indywidulana charakterystyka twarzy zostaje zachowana, a buzia jednocześnie staje się bardziej atrakcyjna.
Klasyczny lifting twarzy i szyi nie jest jednak zabiegiem, podczas którego korygowane są wszystkie obszary buzi – sam w swoim wyłącznym zakresie nie obejmuje plastyki powiek górnych oraz dolnych i podniesienia brwi. Planując zatem efektowne odmłodzenie twarzy, warto pomyśleć o kompleksowej rewitalizacji. Facelift, przywracając piękno dolnej i środkowej części twarzy oraz szyi, może jednocześnie być wzbogacony również o korekcję niedoskonałości estetycznych w okolicach oczu. Dlatego podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym warto skupić się raczej nad utworzeniem całościowego planu leczenia twarzy, dopasowanego indywidualnie do potrzeb danego Pacjenta, zamiast na rozpatrywaniu wyłącznie samego faceliftingu. W celu uzyskania całościowego korzystnego efektu, lifting twarzy oraz szyi może być połączony z szerokim panelem zabiegów dodatkowych, jakimi są np.: plastyka powiek górnych czy dolnych (blefaroplastyka), przeszczep tłuszczu (lipofilling) lub PRP (osocze bogatopłytkowe).
Kompleksowa rewitalizacja, dobrze zaplanowana i przeprowadzona, w pełniejszy sposób przyczyni się do odzyskania piękna i blasku młodzieńczej twarzy.
Przygotowanie do zabiegu
Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.
Zalecenia po liftingu twarzy i szyi:
- pobyt w klinice: po operacji Pacjent będzie przebywał w szpitalu przez 1-2 doby;
- opatrunki i odzież specjalna: do czasu wizyty kontrolnej należy nosić opatrunek uciskowy;
- ograniczenia ruchowe: przez pierwsze 24 godziny po zabiegu zaleca się ograniczenie ruchów głowy i rozmów, nie należy wstawać i chodzić, natomiast w czasie snu głowa powinna być lekko uniesiona, przez minimum 2-3 tygodnie po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia, nie należy się schylać, dźwigać, a także nie wolno uprawiać sportów;
- leki: Pacjent zobowiązany jest do przyjmowania leków uzgodnionych z lekarzem, nie wolno stosować aspiryny oraz innych preparatów powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
- inne: zalecana jest dieta lekkostrawna bez produktów trudnych do pogryzienia, przez 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z solarium sauny oraz zażywania kąpieli słonecznych, zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem UV;
- wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.