Zyskaj atrakcyjny biust i nowy komfort życia!

Redukcja z podniesieniem piersi – mammaplastyka

Wiele kobiet marzy o pięknych, obfitych piersiach, utożsamiając je z atrybutem kobiecości i podkreśleniem swojej atrakcyjności. Jednakże dla wielu Pań zbyt obfity biust nie jest powodem do radości. Chętnie zamieniłyby go na mniejszy, bardziej kształtny i lżejszy. Podobnie jest w moim przypadku. Jestem szczupła, a moje spore piersi są nieproporcjonalne do sylwetki. Jednocześnie nie mam zbędnych kilogramów, więc nie biorę pod uwagę odchudzania, które mogłoby zmniejszyć przy okazji również objętość biustu. Stosując odpowiednią odzież, próbuję optycznie zmniejszyć tę okolicę ciała. Nawet najbardziej wymyślne starania nie rozwiązują całkowicie mojego problemu. Najbardziej doskwiera mi ból pleców i szyi. Chciałabym odciążyć kręgosłup, pozbyć się dyskomfortu przy wykonywaniu rozmaitych ćwiczeń i bez trudności kupować atrakcyjną bieliznę, sukienki z dekoltem i cieszyć się jeszcze bardziej sobą i życiem.

Redukcja z podniesieniem piersi, zwana także mammaplastyką redukcyjną, jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu zmniejszenie wagi i objętości biustu poprzez częściowe usunięcie rozrośniętego gruczołu piersiowego, tkanki tłuszczowej i podskórnej, a także nadmiaru skóry w tej okolicy ciała. Zakłada także odpowiednie ukształtowanie i wymodelowanie piersi. Równorzędnym celem tej procedury jest zniwelowanie dolegliwości bólowych w okolicy kręgosłupa powodowanych przez zbyt obfity i ciężki biust.

Szczegóły zabiegu

Redukcja z podniesieniem piersi jest zabiegiem, który sprowadza się do modelowania miąższu piersi i usunięcia nadmiaru jego objętości. Wybór technik operacyjnych uzależniony jest od wielkości piersi i oczekiwanych rezultatów.

Bardzo szeroka gama dostępnych nowoczesnych technik, doświadczenie lekarza obejmujące swym zakresem mnogość aspektów leczenia piersi oraz wybór odpowiedniego protokołu leczenia pozwala na utworzenie estetycznego biustu z praktycznie dowolnego stanu wyjściowego.

Niezależnie od techniki samej procedury, najczęściej chirurg plastyczny pozostawia bliznę wokół sutka, pionową poniżej i nierzadko także ukrytą wzdłuż fałdu podpiersiowego. Operacja umożliwia wymodelowanie tkanek piersi w bardzo szerokim zakresie, a także usunięcie znacznego nadmiaru objętości. Nacięcia operacyjne zszywane są cienkimi nićmi chirurgicznymi, a szwy ściągane są po około dwóch tygodniach od ich założenia.

Duże piersi przez wieki uważane były za istotny atut kobiecości, walor osoby zdrowej, zaletę matki zdolnej do wykarmienia licznego potomstwa. We współczesnym świecie duży i kształtny biust nadal jest pragnieniem wielu kobiet, którym natura poskąpiła takiego daru. Wydawać się by mogło, że Panie, które mają duże piersi, powinny być w pełni szczęśliwe z otrzymanego daru. Jednakże to co dla jednych osób jest zaletą, dla drugich może stać się sporym obciążeniem. Kobiety nadmiernie obdarzone przez naturę mają często problemy z prowadzeniem aktywnego trybu życia. Borykają się z nawracającymi stanami zapalnymi skóry, która nie może swobodnie „oddychać”, szczególnie pod biustem. Spore piersi powodują dyskomfort podczas wykonywania ćwiczeń, biegania i wymagają doboru odpowiedniej odzieży, co często bywa problematyczne. Duży i ciężki biust może powodować ból odcinka piersiowego kręgosłupa, szyi i ramion. W rozważaniach o idealnej wielkości piersi ważny jest też aspekt psychologiczny. Kobiety mają często kompleks na punkcie zbyt obfitego biustu, starają się go ukryć pod obszernymi ubraniami, często też chodzą przygarbione.

Przyjmuje się, że jedna pierś nie powinna ważyć więcej niż 500 g. Jednak nie istnieje idealny wzorzec wagi, tak samo jak nie istnieje idealna wielkość i wygląd piersi. Ich ciężar, a co za tym idzie także wielkość, powinny być dopasowane do sylwetki danej osoby. Zdarza się, że pierś waży nawet 3 kilogramy. Jej masa powoduje, że szybko staje się obwisła i niekształtna.

Przyczyny powstawania obfitych piersi nie zawsze są jednoznacznie określone. Uważa się, że na wielkość biustu wpływa genetyka, gospodarka hormonalna i całościowa waga ciała kobiety.

Piersi mają być atrakcyjne dla ich właścicielki i nie sprawiać jej dyskomfortu w żadnej sferze życia. To właśnie Pacjentka będzie decydowała o ich wielkości i kształcie, od jej preferencji zależał będzie także wybór technik operacyjnych.

Po mammoplastyce Pacjentka zyskuje mniejsze, lżejsze, kształtniejsze, proporcjonalne i symetryczne piersi. Może cieszyć się nie tylko nowymi doznaniami estetycznymi. Nie odczuwa także dyskomfortu związanego z bólem pleców i szyi. Operacja ma także ogromny wpływ na postawę kobiety. Bez nadmiernego obciążenia łatwiej się jej wyprostować, lżej jest ćwiczyć czy biegać. Pacjentki zyskują nie tylko atrakcyjniejszą sylwetkę, ale także czują się ogólnie piękniejsze, nabierają witalności i wyzbywają się kompleksów.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjentki planujące lub oczekujące na zabieg proszone są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po pomniejszaniu piersi:

  • pobyt w klinice: Pacjentka pozostaje 1 lub 2 dni w szpitalu;
  • opatrunki i odzież specjalna: przez 8 tygodni po zabiegu należy nosić specjalny, dopasowany biustonosz;
  • ograniczenia ruchowe: po zabiegu zalecane jest spanie z uniesioną głową i ramionami, przez pierwsze 3 dni wolno leżeć wyłącznie na plecach, przez kolejne 2 miesiące można spać także na boku, nie można w tym czasie kłaść się na brzuchu, przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu nie wolno podnosić wysoko rąk (tylko do poziomu piersi), należy unikać gwałtownych ruchów i podnoszenia cięższych przedmiotów, po 2 miesiącach od operacji, po konsultacji z lekarzem, można powrócić do ćwiczeń, sportu, ale tylko wtedy, gdy te czynności nie powodują dolegliwości bólowych w okolicach piersi;
  • leki: Pacjentka może przyjmować leki tylko uzgodnione z lekarzem, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
  • inne: masaże piersi można zacząć najwcześniej tydzień po zabiegu, przez co najmniej 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny i opalania się, w czasie kąpieli słonecznych zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjentka zobowiązana jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjentka będzie poinformowana w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Alternatywą do mammoplastyki jest sam zabieg liposukcji biustu. Jednak ta procedura nie może być zastosowana u wszystkich Pacjentek. Zapraszamy na konsultację w celu omówienia dostępnych technik zmniejszenia biustu.

Kobiety nadmiernie obdarzone przez naturę borykające się z wieloma problemami funkcjonalnymi, jak bóle kręgosłupa, szyi i ramion, mające zmiany skórne pod piersiami są idealnymi kandydatkami do zabiegu zmniejszania biustu. Jednak wskazania funkcjonalne nie są jedynymi w tym przypadku. Panie z dużym biustem mogą zwyczajnie źle się z nim czuć, być nim skrępowane i takie też zgłaszają się do naszej kliniki.

Należy pamiętać, że wspomnianej redukcji nie powinno wykonywać się przed 20. rokiem życia Pacjentki, gdyż najlepsze rezultaty zabiegów w obrębie piersi osiąga się operując już ukształtowany biust, który osiągnął swoją ostateczną wielkość. Mammoplastyka nie jest też polecana kobietom mającym tendencje do powstawania bliznowców. Panie rozważające pomniejszenie piersi powinny być co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu laktacji i najlepiej, aby nie planowały urodzenia kolejnego dziecka.

Zasadniczo ten efekt jest stały. Jednak przy znacznych wahaniach wagi biust może utracić jędrność, kształt i właściwe położenie lub w wyniku nadmiernego tycia może zwiększyć swoją objętość. W celu utrzymania pożądanych rezultatów operacji zachęcamy do zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej, które będą dobre nie tylko dla biustu, ale także całego ciała.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z reguły przy odpowiednio dobranych technikach operacyjnych Pacjentka ma możliwość karmienia piersią. Jednakże przy znacznej redukcji biustu może to być wykluczone. Podczas wizyty kwalifikacyjnej należy wspomnieć lekarzowi o planach powiększenia rodziny i chęci karmienia piersią.

Przez kilka dni, a nawet tygodni po zabiegu, piersi są zazwyczaj napuchnięte i mogą wydawać się nieatrakcyjne. Jednak, gdy ten dyskomfort minie Pacjentka będzie mogła cieszyć się pierwszymi widocznymi rezultatami zabiegu. Całkowity proces pooperacyjnego kształtowania piersi trwa nawet kilka miesięcy.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu Pacjentka zostanie poinformowana podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Zabieg ten nie jest łączony ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zmian nowotworowych w tej okolicy ciała. O tym czy u Pacjentki istnieje ryzyko wystąpienia takiej choroby decydują inne czynniki np.: obciążenie genetyczne, środowisko w jakim żyje czy rodzaj stosowanej diety. Niemniej jednak pewien czas po zabiegu warto wykonać badania pod kątem nowotworowym, które i tak w ramach profilaktyki powinny być robione regularnie przez kobiety dbające o zdrowie.

U Pacjentek, u których po zabiegach operacyjnych powstają grube, twarde bliznowce, trudno jest czasami wykonać mammografię czy USG piersi. Blizny mogą utrudniać właściwy odczyt obrazu diagnostycznego. Jednak nie jest to regułą.

Tak, będzie on zależał od Pani preferencji i dostosowany będzie do Pani sylwetki.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

2-3 h

Znieczulenie 

ogólne

Pobyt w klinice 

1-2 dni

Zdjęcie szwów 

14 dni po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały, w pełni widoczny po 6-12 miesiącach

Przeciwwskazania 

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, niektóre choroby skóry w obszarze piersi

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź