Operacja składa się z dwóch etapów rozłożonych w czasie. W pierwszym etapie pobiera się chrząstkę z łuku żebrowego i formuje się z niej rusztowanie nowej małżowiny, które wszczepia się w miejsce docelowe, w specjalnie przygotowaną tam kieszeń skórną. Jeśli u leczonej osoby występowała szczątkowo wykształcona małżowina, to jest ona wcześniej usuwana. Utworzona z pobranej chrząstki nowa konstrukcja pozostaje pod skórą Pacjenta około 6 miesięcy. Następnie oddzielana jest od głowy i wytworzony zostaje rowek zauszny.
Rekonstrukcję ucha przeprowadza się u osób, którzy od urodzenia borykają się z problemem niewykształconej prawidło małżowiny usznej oraz u Pacjentów, u których ta część ciała została zdeformowana na skutek wypadków czy przebytych chorób.
Ucho zewnętrzne, tak jak ucho środkowe i wewnętrzne, tworzy się na wczesnym etapie życia płodowego. W tym okresie pojawiają się też wady rozwojowe małżowiny usznej, która jest częścią ucha zewnętrznego. Tworzy ją fałd skóry rozłożony na tkance chrzęstnej. Dzieci, u których rozwój płodowy ucha został zaburzony, mogą urodzić się z brakiem małżowiny usznej (anocja), albo z jej całkowitym niedorozwojem (mikrocja) – w miejscu jej występowania, pod skórą, powstają zgrubienia – lub od urodzenia mają częściowy niedorozwój ucha, który przybiera rożne, nieprawidłowe formy.
Wspomniane schorzenia występują częściej u chłopców, nierzadko po prawej stronie, sporadycznie obustronnie. Przyczynami ich powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne, mogą powodować je infekcje, które matka dziecka przechodziła w I trymestrze ciąży, jak i przyczyniają się do nich niektóre leki przyjmowane w tym okresie rozwoju płodu.
Niwelowanie wad rozwojowych ucha jest procesem złożonym, może być wieloetapowe i polega na odtworzeniu małżowiny z tkanki chrzęstnej innych obszarów ciała Pacjenta, przeszczepieniu jej w miejsce, gdzie występują braki lub w obszar deformacji.
Ubytki ucha nabyte w ciągu życia mogą mieć różny charakter i wielkość. Mogą dotyczyć skóry, zarówno skóry i chrząstki lub pełnej grubości małżowiny usznej. W przypadku mniejszych braków skórnych leczenie może ograniczyć się tylko do miejscowej plastyki. Większe ubytki będą wymagały bardziej skomplikowanego leczenia, w tym przeszczepu chrząstki z sąsiedniego ucha bądź z żeber.
Rekonstrukcja ucha jest skomplikowaną procedurą, ale przynosi spektakularne efekty. Pacjenci poddani operacji mogą cieszyć się naturalnie i estetycznie wyglądającą małżowiną uszną, która kształtem i rozmiarami dopasowana jest do głowy i twarzy leczonej osoby.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.
Zalecenia po rekonstrukcji ucha:
- pobyt w klinice: po zabiegu jeszcze tego samego dnia Pacjent może wrócić do domu, zarówno po pierwszym etapie rekonstrukcyjnym, jak i drugim;
- ograniczenia ruchowe: przez 4 do 6 tygodni nie wolno wykonywać ćwiczeń fizycznych, zalecane są natomiast spacery;
- opatrunki i odzież specjalna: przez pierwszy tydzień po zabiegu Pacjent nosi opaskę chirurgiczną, która przez następne 3 tygodnie zastąpiona będzie własną opaską, należy ją nosić zarówno w dzień, jak i w nocy, przez kolejne 3 tygodnie Pacjenci zakładają ją już tylko na noc, opaska nie powinna nadmiernie uściskać głowy;
- leki: zasadniczo pooperacyjnie nie stosuje się antybiotykoterapii, Pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
- inne: wskazane jest spanie na miękkim podłożu, zaleca się noszenie ubrań rozpinanych, przez nawet 14 dni po zabiegu zabronione jest prowadzenie długich rozmów telefonicznych i korzystania ze słuchawek, polecana jest dieta lekkostrawna bez produktów wymagających intensywnego gryzienia i długiego żucia, do czasu zakończenia procesu gojenia nie wolno palić papierosów, przebywać w towarzystwie osób palących, nie wolno też spożywać alkoholu i napojów zawierających kofeinę, okulary można założyć dopiero po 4 tygodniach od operacji, przez 3 miesiące należy unikać kąpieli słonecznych i solarium;
- wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.