Operacyjne powiększenie piersi z wykorzystaniem implantów rozpoczyna się od wykonania nacięć, których lokalizacja jest różna w zależności od przyjętej metody. Po uzyskaniu dostępu do wnętrza sutka, chirurg plastyczny tworzy specjalną kieszeń, w której zostanie umieszczony implant. Po jego usytuowaniu i precyzyjnym ukształtowaniu piersi, tkanki są zszyte warstwowo, z wykorzystaniem rozpuszczalnych lub standardowych nici chirurgicznych. Po ulokowaniu protezy niektórzy chirurdzy zakładają dreny.
O kanonach kobiecej urody rozważano już w starożytnym Rzymie. Nie zapomniano o nich także w kolejnych stuleciach i epokach. Można się o tym przekonać, chociażby oglądając wiele obrazów czy rzeźb, które powstawały na przestrzeni wieków. Na tej podstawie dowiadujemy się co uważano za symbol kobiecości i co stanowiło o atrakcyjności płci pięknej. W średniowieczu uwielbiane były szczupłe blondynki z wysokim czołem, w epoce baroku dominowały obfitsze rubensowskie kształty. W ubiegłym stuleciu kanony piękna zmieniały się wielokrotnie. Na przestrzeni setek lat każda chyba z cech fizycznych miała swoje 5 minut. Jednakże zawsze pożądane były piersi piękne i kształtne. I takie były i będą natchnieniem wielu malarzy, rzeźbiarzy i poetów.
We współczesnym świecie, w czasach dobrze rozwiniętej chirurgii plastycznej ważne jest, żeby piersi wyglądały także naturalnie. Jeśli kobieta nie jest obdarzona przez naturę biustem, z którego jest zadowolona, może go skorygować, wykorzystując implanty piersi lub przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Obecnie najczęściej stosowane są implanty silikonowe. Dzięki licznym badaniom i długiemu doświadczeniu specjalistów w ich stosowaniu opracowano odpowiedni kształt implantu, optymalną grubość jego powłoki, tak aby były bezpieczne. Implanty silikonowe zwierają żel.
Realizując marzenia o biuście idealnym, najbardziej pasującym do danej sylwetki, można skorzystać z implantów okrągłych lub anatomicznych (o kształcie łzy), a także ergonomicznych, które występują w wielu wielkościach, tak aby każda Pacjentka mogła zrealizować swoje indywidualne potrzeby. Implanty okrągłe mają regularny kształt i korzystając z nich można wymodelować pierś, tak aby była pełniejsza w każdej swojej części. Implanty o kształcie łzy natomiast są bardziej dopasowane do anatomicznej budowy sutka, a po ich wszczepieniu nadają biustowi bardziej naturalny kształt w pozycji stojącej. Implanty ergonomiczne zapewniają najbardziej naturalny efekt biustu w wielu aspektach.
W czasie zabiegu powiększania piersi lekarz wykonuje cięcie wokół otoczki brodawki, pod pachą, w fałdzie podsutkowym lub przez pępek, wybierając wariant dopasowany do docelowej lokalizacji protezy i budowy sutka. Uznaje się, że cięcie okołootoczkowe jest najkorzystniejsze, gdyż umożliwia najlepszy wgląd we wewnętrzne struktury piersi, daje największe pole manewru, zarówno w przypadku umieszczania implantu pod gruczołem, jak i pod mięśniem piersiowym większym. Wybierając tę procedurę możliwe jest bardzo precyzyjne umieszczenie protezy. Cięcie okołootoczkowe zwykle pozostawia po sobie minimalną bliznę.
Jeśli Pacjentka ma spory fałd podsutkowy, to będzie to doskonałe miejsce do wykonania nacięcia, które ma zwykle 2-4 cm. Blizna po operacji wykorzystującej tę technikę nacięcia będzie precyzyjnie ukryta. Metoda powiększania biustu przez pachę ma także swoich zwolenników. Połączenie cięcia wykonywanego pod pachą z możliwościami techniki endoskopowej jest również popularnym sposobem umieszczania implantów. Standardowo wymaga ono krótkiego cięcia na granicy skóry owłosionej i nieowłosionej części pachy. Również połączenie cięcia przezpępkowego z technikami endoskopowymi umożliwia precyzyjne umieszczenie protezy piersi pod gruczołem sutkowym i minimalizację śladów po zabiegu.
Po operacji powiększenia piersi implantami biust jest większy i kształtniejszy. Wygląda naturalnie i staje się niewątpliwie zauważalnym atutem sylwetki.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjentki planujące lub oczekujące na zabieg proszone są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.
Zalecenia po powiększeniu piersi implantami:
- pobyt w klinice: jeśli operacja przebiegała w znieczuleniu ogólnym, to Pacjentka pozostaje 1-2 dni w szpitalu;
- opatrunki i odzież specjalna: przez 6 tygodni należy nosić specjalny, odpowiednio dopasowany biustonosz, zalecamy korzystanie z ubrań rozpinanych, te wkładane przez głowę nie są wskazane, gdyż wymuszają niepożądane ruchy rąk;
- ograniczenia ruchowe: po zabiegu zalecane jest spanie z uniesioną głową oraz ramionami, przez pierwsze 4 tygodnie po zabiegu nie wolno podnosić wysoko rąk (tylko do poziomu piersi), skręcać tułowia, należy unikać gwałtownych ruchów, nie wolno także podnosić cięższych przedmiotów, ramiona powinny być utrzymywane wzdłuż ciała, przez co najmniej 6 tygodni po operacji wolno leżeć wyłącznie na plecach, przez 6 miesięcy nie można kłaść się i spać na brzuchu, po 2 miesiącach od operacji można powrócić do ćwiczeń, sportu, ale tylko wtedy, gdy te czynności nie powodują bólu w operowanej okolicy;
- leki: jeśli lekarz zaleci antybiotyk, to powinien być przyjmowany ściśle według zaleceń, w przypadku pojawienia się bólu należy zastosować leki, które wcześniej wskazał lekarz, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi, po 3 tygodniach od operacji zaleca się stosowanie specjalistycznej maści na blizny;
- inne: podczas mycia należy unikać zamoczenia opatrunku, piersi będzie można umyć pierwszy raz po wizycie kontrolnej, przez co najmniej 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z sauny, przez 3 miesiące nie można się także intensywnie opalać, zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
- wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjentka zobowiązana jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjentka będzie poinformowana w klinice.