Spełnij marzenia o większym i kształtniejszym biuście

Powiększenie piersi implantami

Jestem jedną z niezliczonych kobiet, które nie są zadowolone ze swoich zbyt małych piersi, kobietą z bardzo już indywidualnym problemem ich kształtu oraz z unikatowymi oczekiwaniami idealnych piersi. Moje piersi są bardzo małe i uwypuklają się skromnie. Natomiast wygodnie mi jest ćwiczyć, nie mam też problemów w doborze właściwego i zarazem atrakcyjnego stanika. W zasadzie to nawet nie wiem, kiedy pierwszy raz pomyślałam o ich powiększeniu. W sumie bardziej przeszkadza mi ich obecny kształt. Kiedy jednak myślę, że mój biust może być delikatnie większy, pełniejszy i kształtniejszy, to bardziej się uśmiecham. Zaczęłam już nawet czytać o implantach, które sprawią, że moje piersi będą naturalne i atrakcyjne.

Powiększenie piersi jest procedurą chirurgiczną mającą na celu nadanie piersiom wymarzonego przez Pacjentkę rozmiaru, kształtu i wymodelowanie ich tak, aby wyglądały naturalnie i pięknie.

Szczegóły zabiegu

Operacyjne powiększenie piersi z wykorzystaniem implantów rozpoczyna się od wykonania nacięć, których lokalizacja jest różna w zależności od przyjętej metody. Po uzyskaniu dostępu do wnętrza sutka, chirurg plastyczny tworzy specjalną kieszeń, w której zostanie umieszczony implant. Po jego usytuowaniu i precyzyjnym ukształtowaniu piersi, tkanki są zszyte warstwowo, z wykorzystaniem rozpuszczalnych lub standardowych nici chirurgicznych. Po ulokowaniu protezy niektórzy chirurdzy zakładają dreny.

O kanonach kobiecej urody rozważano już w starożytnym Rzymie. Nie zapomniano o nich także w kolejnych stuleciach i epokach. Można się o tym przekonać, chociażby oglądając wiele obrazów czy rzeźb, które powstawały na przestrzeni wieków. Na tej podstawie dowiadujemy się co uważano za symbol kobiecości i co stanowiło o atrakcyjności płci pięknej. W średniowieczu uwielbiane były szczupłe blondynki z wysokim czołem, w epoce baroku dominowały obfitsze rubensowskie kształty. W ubiegłym stuleciu kanony piękna zmieniały się wielokrotnie. Na przestrzeni setek lat każda chyba z cech fizycznych miała swoje 5 minut. Jednakże zawsze pożądane były piersi piękne i kształtne. I takie były i będą natchnieniem wielu malarzy, rzeźbiarzy i poetów.

We współczesnym świecie, w czasach dobrze rozwiniętej chirurgii plastycznej ważne jest, żeby piersi wyglądały także naturalnie. Jeśli kobieta nie jest obdarzona przez naturę biustem, z którego jest zadowolona, może go skorygować, wykorzystując implanty piersi lub przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Obecnie najczęściej stosowane są implanty silikonowe. Dzięki licznym badaniom i długiemu doświadczeniu specjalistów w ich stosowaniu opracowano odpowiedni kształt implantu, optymalną grubość jego powłoki, tak aby były bezpieczne. Implanty silikonowe zwierają żel.

Realizując marzenia o biuście idealnym, najbardziej pasującym do danej sylwetki, można skorzystać z implantów okrągłych lub anatomicznych (o kształcie łzy), a także ergonomicznych, które występują w wielu wielkościach, tak aby każda Pacjentka mogła zrealizować swoje indywidualne potrzeby. Implanty okrągłe mają regularny kształt i korzystając z nich można wymodelować pierś, tak aby była pełniejsza w każdej swojej części. Implanty o kształcie łzy natomiast są bardziej dopasowane do anatomicznej budowy sutka, a po ich wszczepieniu nadają biustowi bardziej naturalny kształt w pozycji stojącej. Implanty ergonomiczne zapewniają najbardziej naturalny efekt biustu w wielu aspektach.

W czasie zabiegu powiększania piersi lekarz wykonuje cięcie wokół otoczki brodawki, pod pachą, w fałdzie podsutkowym lub przez pępek, wybierając wariant dopasowany do docelowej lokalizacji protezy i budowy sutka. Uznaje się, że cięcie okołootoczkowe jest najkorzystniejsze, gdyż umożliwia najlepszy wgląd we wewnętrzne struktury piersi, daje największe pole manewru, zarówno w przypadku umieszczania implantu pod gruczołem, jak i pod mięśniem piersiowym większym. Wybierając tę procedurę możliwe jest bardzo precyzyjne umieszczenie protezy. Cięcie okołootoczkowe zwykle pozostawia po sobie minimalną bliznę.

Jeśli Pacjentka ma spory fałd podsutkowy, to będzie to doskonałe miejsce do wykonania nacięcia, które ma zwykle 2-4 cm. Blizna po operacji wykorzystującej tę technikę nacięcia będzie precyzyjnie ukryta. Metoda powiększania biustu przez pachę ma także swoich zwolenników. Połączenie cięcia wykonywanego pod pachą z możliwościami techniki endoskopowej jest również popularnym sposobem umieszczania implantów. Standardowo wymaga ono krótkiego cięcia na granicy skóry owłosionej i nieowłosionej części pachy. Również połączenie cięcia przezpępkowego z technikami endoskopowymi umożliwia precyzyjne umieszczenie protezy piersi pod gruczołem sutkowym i minimalizację śladów po zabiegu.

Po operacji powiększenia piersi implantami biust jest większy i kształtniejszy. Wygląda naturalnie i staje się niewątpliwie zauważalnym atutem sylwetki.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjentki planujące lub oczekujące na zabieg proszone są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po powiększeniu piersi implantami:

  • pobyt w klinice: jeśli operacja przebiegała w znieczuleniu ogólnym, to Pacjentka pozostaje 1-2 dni w szpitalu;
  • opatrunki i odzież specjalna: przez 6 tygodni należy nosić specjalny, odpowiednio dopasowany biustonosz, zalecamy korzystanie z ubrań rozpinanych, te wkładane przez głowę nie są wskazane, gdyż wymuszają niepożądane ruchy rąk;
  • ograniczenia ruchowe: po zabiegu zalecane jest spanie z uniesioną głową oraz ramionami, przez pierwsze 4 tygodnie po zabiegu nie wolno podnosić wysoko rąk (tylko do poziomu piersi), skręcać tułowia, należy unikać gwałtownych ruchów, nie wolno także podnosić cięższych przedmiotów, ramiona powinny być utrzymywane wzdłuż ciała, przez co najmniej 6 tygodni po operacji wolno leżeć wyłącznie na plecach, przez 6 miesięcy nie można kłaść się i spać na brzuchu, po 2 miesiącach od operacji można powrócić do ćwiczeń, sportu, ale tylko wtedy, gdy te czynności nie powodują bólu w operowanej okolicy;
  • leki: jeśli lekarz zaleci antybiotyk, to powinien być przyjmowany ściśle według zaleceń, w przypadku pojawienia się bólu należy zastosować leki, które wcześniej wskazał lekarz, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi, po 3 tygodniach od operacji zaleca się stosowanie specjalistycznej maści na blizny;
  • inne: podczas mycia należy unikać zamoczenia opatrunku, piersi będzie można umyć pierwszy raz po wizycie kontrolnej, przez co najmniej 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z sauny, przez 3 miesiące nie można się także intensywnie opalać, zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjentka zobowiązana jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjentka będzie poinformowana w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Uznaje się, że implanty są bezpieczne dla zdrowia Pacjentki, a samo powiększenie piersi nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia raka.

W okresie karmienia piersią nie wykonuje się tego typu zabiegów, gdyż obarczone są dużym ryzykiem wystąpienia szeregu powikłań. O operacji powiększenia piersi implantami można pomyśleć nie wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu karmienia.

Protezy nie powinny przeszkadzać w karmieniu własnym mlekiem.

Implanty piersi nie są przeszkodą w wykonywaniu mammografii. Nie utrudniają wykonania obrazów diagnostycznych piersi i nie wpływają na powstanie artefaktów. Każdej naszej Pacjentce zalecamy profilaktyczne badania diagnostyczne tej okolicy ciała.

Po zabiegu piersi mogą być obrzmiałe i opuchnięte. Gdy ten dyskomfort minie będzie można ocenić pierwsze efekty operacji. Jednak pełen rezultat widoczny jest po minimum 3 miesiącach.

Implanty, które wykorzystujemy mogą potencjalnie służyć Pacjentce do końca życia. Jednak ciąża, karmienie piersią, zmiana wagi czy zwiotczenie skóry mogą nieść za sobą potrzebę skorygowania wyglądu piersi z jednoczesną wymianą ich protez. Jeśli Pacjentki decydują się na nowe implanty, to nie dzieje się to zwykle wcześniej niż kilkanaście lat od pierwszego zabiegu.

O tym jakiej wielkości ma być biust po operacji decyduje sama Pacjentka, a my chirurdzy spełniamy tylko jej marzenia. Zaleca się jednak powiększenie piersi nie więcej niż o dwa rozmiary. Uzyskany w ten sposób efekt będzie prezentował się naturalnie, a biust będzie pasował do całej sylwetki. Proszę także pamiętać, że zbyt duże piersi mogą powodować liczne dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego, piersiowego czy ramion. Duże implanty mogą nadmiernie rozciągać skórę i przyczyniać się do opadania piersi.

Każda z tych dwóch metod ma wiele plusów i z ich wykorzystaniem można osiągnąć podobny efekt końcowy. Zapraszamy na konsultację, podczas której lekarz zbada piersi i zaproponuje najodpowiedniejszą drogę do spełnienia Pani marzeń. Chirurg plastyczny wskazując konkretną metodę leczenia weźmie pod uwagę Pani sugestię ostatecznego rozmiaru piersi, obecny ich rozmiar i kształt, a także kondycję skóry biustu.

Podczas operacji piersi wykonuje się niewielkie nacięcia, które standardowo nie powinny być dłuższe niż 2-4 cm. Najczęściej wykonuje się je pod pachą, w fałdzie podpiersiowym lub wokół otoczki brodawkowej. Prawidłowo pielęgnowane blizny z czasem nie powinny mocno odróżniać się kolorem od naturalnego kolorytu skóry.

Obwisła i nieelastyczna skóra jest wskazaniem do podniesienia piersi, które można wykonać jednocześnie ze wszczepieniem implantów.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

około 1,5-2 h

Znieczulenie 

ogólne

Pobyt w klinice 

1-2 dni

Zdjęcie szwów 

7-10 dni po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały

Przeciwwskazania 

problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża, karmienie piersią

Zdjęcia przed i po zabiegu

Zdjęcia od Pacjentek

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź