W drodze po upragnioną sylwetkę

Liposukcja

Ćwiczę regularnie, ostatnio ubyło mi sporo kilogramów. Moje uda nadal jednak są masywne, talia nie przypomina tej, która mi się podobała, brzuch nie jest jędrny i płaski. Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić, by moja sylwetka była atrakcyjniejsza i bardziej przypominała tę z młodzieńczych lat.

Liposukcja polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i wymodelowaniu sylwetki. Tkankę eliminuje się często z brzucha, tułowia, bioder, pośladków, łydek czy ud. Ale może być usuwana także z twarzy, szyi, górnych obszarów ramion, a także okolic kostek. W przeciwieństwie do ćwiczeń, które tylko zmniejszają rozmiary tkanki tłuszczowej, liposukcja zwana odsysaniem tłuszczu, zmniejsza liczbę tych komórek. 

Szczegóły zabiegu

Podczas liposukcji, lekarz wykonuje małe nacięcia na skórze Pacjenta, poprzez które specjalnym urządzeniem rozbija, a następnie odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednocześnie dbając o równomierne rozmieszczenie pozostałej tkanki, specjalista kształtuje miejsce poddane procedurze. Podczas pojedynczego zabiegu liposukcji usuwa się średnio od 1 do nawet 3 litrów tłuszczu. Ilość ta zależy od miejsca odsysania i objętości zgromadzonej tkanki w ciele Pacjenta. Czas trwania liposukcji uzależniony jest natomiast od okolicy ciała, także nadmiaru tłuszczu i oczywiście od rodzaju wykorzystanej techniki odsysania.

Nacięcia po wykonanym zabiegu zszywane są cienkimi nićmi chirurgicznymi. Ściąga się je po 1 tygodniu od ich założenia. Alternatywnie zakładane są szwy rozpuszczalne, które w procesie gojenia wchłaniają się i nie ma potrzeby ich wyciągania.

Pacjenci powinni być świadomi, że liposukcja nie jest substytutem odchudzania, a służy do modelowania sylwetki. Może być przeprowadzona jako pojedyncza procedura chirurgiczna. Jednakże u niektórych osób wraz z usunięciem tkanki tłuszczowej wykonuje się inne zabiegi mające na celu podkreślenie atutów ciała, wypełnia się zmarszczki, usuwa nadmiar skóry czy modeluje pośladki. Efekty łączonych zabiegów są bardziej spektakularne i niwelują więcej niedoskonałości ciała, ale niosą za sobą dłuższy okres rekonwalescencji i większe ryzyko powikłań.

Odsysanie tłuszczu jest zabiegiem, który może być wykonywany z wykorzystaniem różnych technik liposukcji. Różnią się one sposobem pracy kaniuli (igły), którą usuwana jest tkanka tłuszczowa oraz ostatecznym rezultatem zabiegu.

W standardowej metodzie liposukcji kaniule, które są podłączone do aparatu próżniowego, wprowadzane są do ciała Pacjenta poprzez niewielkie otwory. Lekarz, poruszając kaniulą do przodu i z powrotem, pozyskuje w ten sposób tłuszcz. Następnie zbędna tkanka usuwana jest dzięki sile ssącej aparatu do liposukcji. Metoda ta wymaga sporego zaangażowania i siły ze strony chirurga plastycznego.

Liposukcja wodna (WAL) jest zabiegiem usuwania tłuszczu przy użyciu strumienia wodnego, a właściwie jałowego roztworu zawierającego między innymi sól fizjologiczną, lidokainę i adrenalinę. Wprowadzony poprzez kaniulę roztwór atraumatycznie oddziela tkankę i jednocześnie znieczula okolice poddane zabiegowi, dzięki lidokainie. Adrenalina natomiast znacznie obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając w ten sposób krwawienie. „Woda” wraz z rozpulchnionym tłuszczem nie jest gromadzona w organizmie, lecz usuwa się ją niemal natychmiastowo za pomocą analogicznej kaniuli. Liposukcja WAL zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków i opuchlizny, w porównaniu do metody tradycyjnej.

Metodą liposukcji, która w ostatnim czasie uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych, jest liposukcja nutacyjna N.I.L. – nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie tkanki tłuszczowej. Nutacyjny ruch kaniuli w 3 kierunkach rozluźnia tkankę i sprawia, że chirurg nie musi mocno naciskać na kaniulę w celu pozyskania materiału.

Dzięki prawidłowo przeprowadzonej liposukcji N.I.L (podobnie w przypadku liposukcji WAL), miejsca pobierania tłuszczu są gładkie i bez nierówności. Dodatkowo taki proces usuwania tkanki tłuszczowej może być nieznacznie mniej bolesny dla Pacjenta zarówno w czasie zabiegu, jak i w okresie rekonwalescencji.

Tkanka tłuszczowa usunięta Pacjentowi podczas liposukcji nie musi być zbędnym materiałem nadającym się tylko do utylizacji. Po odpowiednim przygotowaniu tłuszcz może służyć jako naturalny i bezpieczny wypełniacz, niezbędny w zabiegu o nazwie lipofilling – procedura ta jest przeszczepem tkanki tłuszczowej i polega na kształtowaniu poszczególnych okolic ciała. W prostych słowach, lipofilling jest niczym innym jak przenoszeniem tkanki tłuszczowej z jednego miejsca do drugiego. Celem lipofillingu może być redukcja objawów starzenia twarzy lub dłoni, a także modelowanie i podkreślanie atutów innych okolic ciała, jak piersi lub pośladków, poprzez ich powiększenie lub rekonstrukcję.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po liposukcji:

  • pobyt w klinice: Pacjent pozostaje 1 dzień w szpitalu;
  • opatrunki i odzież specjalna: podczas pierwszych 6 tygodni rekonwalescencji zaleca się noszenie odzieży uciskowej, zarówno w dzień, jak i w nocy;
  • ograniczenia ruchowe: przez minimum 2 tygodnie po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia, należy pamiętać o ograniczeniu podnoszenia ciężkich przedmiotów, po 2 miesiącach i po konsultacji z lekarzem można stopniowo wrócić do aktywności sportowych;
  • leki: Pacjenci mogą przyjmować leki tylko uzgodnione z lekarzem, w przypadku bardziej rozległej liposukcji zalecana jest antybiotykoterapia;
  • inne: zaleca się lekkostrawną dietę, przez 2 miesiące od zabiegu, rozpoczynając po około tygodniu po nim, miejsca operowane należy masować 3 razy w tygodniu, przez minimum 3 tygodnie po zabiegu zabronione jest palenie, picie alkoholu oraz spożywanie napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące po operacji Pacjenci nie mogą opalać się i korzystać solarium;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Wszytko zależy od tego, jak będziemy dbać o siebie po takim zabiegu. Usunięta tkanka tłuszczowa nie odrasta, ale pamiętajmy, że ta która pozostała może zwiększyć swoją objętość i zająć miejsce już zniwelowanej. Dlatego naszym Pacjentom zalecamy odpowiednią dietę, ruch na świeżym powietrzu czy uprawianie swoich ulubionych dyscyplin sportowych. Wszystko po to, żeby jak najdłużej utrzymać efekty liposukcji i długo cieszyć się zdrowym ciałem i duchem.

Osobom otyłym w pierwszym rzędzie zalecamy zrzucenie wagi, na ile jest to zdrowe i możliwe, a następnie poddanie się odsysaniu tłuszczu. Dzięki liposukcji można odessać tłuszcz z powierzchownych warstw ciała. Natomiast przy otyłości nadmierne ilości tkanki tłuszczowej są zgromadzone głębiej, np. w jamie brzusznej. Tak zlokalizowane depozyty tkanki tłuszczowej nie mogą być odessane, a więc efekt operacji będzie niedostateczny i nie będzie skutkował spodziewaną poprawą wyglądu.

Oczywiście. Po odpowiednim przygotowaniu jest on doskonałym wypełniaczem i może posłużyć do wygładzenia zmarszczek, modelowania piersi i do korygowania wielu innych obszarów ciała. Czasem łączymy te zabiegi podczas jednej procedury operacyjnej.

Zalecamy wykonanie tych procedur chirurgicznych podczas dwóch oddzielnych zabiegów. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko powstania poważnych powikłań, takich jak zakrzepica czy zator płuc. Drugi zabieg może być wykonany po upływie co najmniej 3 miesięcy od wykonania pierwszego. Warunkiem jest oczywiście właściwy przebieg rekonwalescencji.

Procedura ta wymaga wykonania tylko małych otworów w ciele Pacjenta. Przy właściwej pielęgnacji tych miejsc nie powinny pojawić się widoczne blizny.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach, ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Bez konsultacji trudno na to pytanie odpowiedzieć. Jednakże proszę pamiętać, że im więcej tkanki tłuszczowej usuniemy jednorazowo, tym większe powstaje ryzyko powikłań. W trakcie jednego zabiegu można usunąć maksymalnie do 3 litrów tłuszczu.

Wszystko zależy od objętości tkanki, która została usunięta. W przypadku umiarkowanego nadmiaru tkanki, skóra z czasem może stopniowo się obkurczyć. Jednakże u niektórych Pacjentów pojawia się potrzeba chirurgicznego usunięcia fałdów skórnych.

W każdym przypadku można rozważyć skorzystanie z innych metod zmniejszania zasobów tkanki tłuszczowej np.: z oferowanej przez klinikę lipolizy iniekcyjnej czy tylko z dobrodziejstwa regularnych ćwiczeń i zdrowej diety. Wszystko zależy od tego, jak duży jest nasz problem z nadmiarem tłuszczu i jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Tak. Wiek nie jest przeciwwskazaniem do takich zabiegów modelowania sylwetki. Proszę jednak pamiętać, że Pacjenci starsi są częściej obciążeni chorobami przewlekłymi, które już z kolei mogą być przeciwskazaniem do wykonania liposukcji.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

2-4 h

Znieczulenie 

ogólne lub dożylne

Pobyt w klinice 

1-2 doby

Zdjęcie szwów 

7.-8. doba

Efekt zabiegu 

trwały

Przeciwskazania 

ciąża lub karmienie piersią, cukrzyca, nadciśnienie, choroby skóry, zbyt duża otyłość 

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź