Pacjenci powinni być świadomi, że liposukcja nie jest substytutem odchudzania, a służy do modelowania sylwetki. Może być przeprowadzona jako pojedyncza procedura chirurgiczna. Jednakże u niektórych osób wraz z usunięciem tkanki tłuszczowej wykonuje się inne zabiegi mające na celu podkreślenie atutów ciała, wypełnia się zmarszczki, usuwa nadmiar skóry czy modeluje pośladki. Efekty łączonych zabiegów są bardziej spektakularne i niwelują więcej niedoskonałości ciała, ale niosą za sobą dłuższy okres rekonwalescencji i większe ryzyko powikłań.
Odsysanie tłuszczu jest zabiegiem, który może być wykonywany z wykorzystaniem różnych technik liposukcji. Różnią się one sposobem pracy kaniuli (igły), którą usuwana jest tkanka tłuszczowa oraz ostatecznym rezultatem zabiegu.
W standardowej metodzie liposukcji kaniule, które są podłączone do aparatu próżniowego, wprowadzane są do ciała Pacjenta poprzez niewielkie otwory. Lekarz, poruszając kaniulą do przodu i z powrotem, pozyskuje w ten sposób tłuszcz. Następnie zbędna tkanka usuwana jest dzięki sile ssącej aparatu do liposukcji. Metoda ta wymaga sporego zaangażowania i siły ze strony chirurga plastycznego.
Liposukcja wodna (WAL) jest zabiegiem usuwania tłuszczu przy użyciu strumienia wodnego, a właściwie jałowego roztworu zawierającego między innymi sól fizjologiczną, lidokainę i adrenalinę. Wprowadzony poprzez kaniulę roztwór atraumatycznie oddziela tkankę i jednocześnie znieczula okolice poddane zabiegowi, dzięki lidokainie. Adrenalina natomiast znacznie obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając w ten sposób krwawienie. „Woda” wraz z rozpulchnionym tłuszczem nie jest gromadzona w organizmie, lecz usuwa się ją niemal natychmiastowo za pomocą analogicznej kaniuli. Liposukcja WAL zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków i opuchlizny, w porównaniu do metody tradycyjnej.
Metodą liposukcji, która w ostatnim czasie uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych, jest liposukcja nutacyjna N.I.L. – nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie tkanki tłuszczowej. Nutacyjny ruch kaniuli w 3 kierunkach rozluźnia tkankę i sprawia, że chirurg nie musi mocno naciskać na kaniulę w celu pozyskania materiału.
Dzięki prawidłowo przeprowadzonej liposukcji N.I.L (podobnie w przypadku liposukcji WAL), miejsca pobierania tłuszczu są gładkie i bez nierówności. Dodatkowo taki proces usuwania tkanki tłuszczowej może być nieznacznie mniej bolesny dla Pacjenta zarówno w czasie zabiegu, jak i w okresie rekonwalescencji.
Tkanka tłuszczowa usunięta Pacjentowi podczas liposukcji nie musi być zbędnym materiałem nadającym się tylko do utylizacji. Po odpowiednim przygotowaniu tłuszcz może służyć jako naturalny i bezpieczny wypełniacz, niezbędny w zabiegu o nazwie lipofilling – procedura ta jest przeszczepem tkanki tłuszczowej i polega na kształtowaniu poszczególnych okolic ciała. W prostych słowach, lipofilling jest niczym innym jak przenoszeniem tkanki tłuszczowej z jednego miejsca do drugiego. Celem lipofillingu może być redukcja objawów starzenia twarzy lub dłoni, a także modelowanie i podkreślanie atutów innych okolic ciała, jak piersi lub pośladków, poprzez ich powiększenie lub rekonstrukcję.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.
Zalecenia po liposukcji:
- pobyt w klinice: Pacjent pozostaje 1 dzień w szpitalu;
- opatrunki i odzież specjalna: podczas pierwszych 6 tygodni rekonwalescencji zaleca się noszenie odzieży uciskowej, zarówno w dzień, jak i w nocy;
- ograniczenia ruchowe: przez minimum 2 tygodnie po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia, należy pamiętać o ograniczeniu podnoszenia ciężkich przedmiotów, po 2 miesiącach i po konsultacji z lekarzem można stopniowo wrócić do aktywności sportowych;
- leki: Pacjenci mogą przyjmować leki tylko uzgodnione z lekarzem, w przypadku bardziej rozległej liposukcji zalecana jest antybiotykoterapia;
- inne: zaleca się lekkostrawną dietę, przez 2 miesiące od zabiegu, rozpoczynając po około tygodniu po nim, miejsca operowane należy masować 3 razy w tygodniu, przez minimum 3 tygodnie po zabiegu zabronione jest palenie, picie alkoholu oraz spożywanie napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące po operacji Pacjenci nie mogą opalać się i korzystać solarium;
- wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.