Kochanego ciała nigdy dość. To powiedzenie każda z nas słyszała z pewnością wielokrotnie. Można doszukać się w nim pewnej słuszności. I o ile duże piersi przez wieki uważane były i nadal są za istotny atut kobiecości, inaczej jako walor osoby zdrowej lub zaletę matki zdolnej do wykarmienia licznego potomstwa, to zbędne kilogramy w okolicach brzucha czy ud we współczesnym świecie nie są zgodne z kanonem kobiecego piękna. Jednak to co jest zbędne w jednym miejscu naszego ciała, może służyć do powiększania i niwelowania niedoskonałości w innej okolicy. Rzeczywiście gromadzący się w nadmiarze tłuszcz niekorzystnie umniejsza estetykę danej okolicy ciała, a jednocześnie może być wykorzystany jako doskonały, naturalny wypełniacz piersi w zabiegu o nazwie lipofilling.
Powiększenie piersi własnym tłuszczem jest alternatywą do augmentacji biustu z wykorzystaniem implantów. Wypełnienie piersi autogenną tkanką jest mniej inwazyjną metodą zwiększenia rozmiaru biustu i polecana jest Pacjentkom, które marzą o nieco większym biuście, chcą, żeby był on bardzo naturalny, obawiają się większej ingerencji chirurgicznej, a także chciałyby pozbyć się tkanki tłuszczowej z innych części ciała.
Lipofilling, wykorzystywany w powiększeniu piersi, zwany też przeszczepem tkanki tłuszczowej, jest zabiegiem powiększania i kształtowania poszczególnych elementów ciała z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej i polega na jej przeniesieniu z jednego miejsca do drugiego. Tłuszcz jest także doskonałym materiałem do wyrównania asymetrii piersi.
W pierwszej kolejności, podczas zabiegu, wykonywana jest liposukcja okolicy ciała, w której zgromadził się nadmiar tkanki tłuszczowej. Tkanka pobierana jest najczęściej z okolic brzucha, pośladków, ud, kolan czy lędźwi. Podczas zabiegu liposukcji, lekarz wykonuje małe nacięcia na skórze Pacjentki, poprzez które specjalnym urządzeniem rozbija, a następnie odsysa nadmiar tłuszczu. Jednocześnie, dbając o równomierne rozmieszczenie pozostałej tkanki, lekarz kształtuje miejsce poddane zabiegowi. Pobrany podczas liposukcji materiał nie nadaje się bezpośrednio do dalszego wykorzystania, czyli do wstrzyknięcia w piersi. Musi być on odpowiednio przygotowany, odseparowany i oczyszczony.
Gotowy do transferu budulec jest przeszczepiany poprzez nieznaczne nacięcia wykonywane na piersiach. Tkanka wprowadzana jest przy użyciu małej kaniuli, a ślady po krótkich nacięciach są praktycznie niewidoczne.
Uzyskany podczas liposukcji tłuszcz może być wykorzystany także do modelowania piersi powiększonych implantami, doskonale wygładza wszelkie wgłębienia i nierówności oraz sprawa, że biust wygląda bardziej naturalnie.
Pierwsze rezultaty wypełnienia i modelowania widoczne są praktycznie już po zabiegu, ale ostateczną wielkość piersi Pacjentka poznaje do około 6 miesięcy po operacji, czyli po okresie częściowego wchłonięcia się przeszczepionego materiału. Efekty tej procedury medycznej są naturalne. Po zabiegu piersi stają się większe, symetryczne i kształtniejsze.
Korzystając z możliwości wypełniania piersi własnym tłuszczem, podczas jednego zabiegu można z zasady powiększyć biust o jeden rozmiar. Dalsze zwiększenie piersi wymagało będzie wykonania kolejnych procedur przeszczepu tłuszczu. Ten rodzaj zabiegu doskonale sprawdza się u kobiet, które obawiają się jednorazowej, znacznej zmiany rozmiaru biustu i wolałyby powiększać go sukcesywnie.
Należy pamiętać, że wypełnienie piersi własnym tłuszczem nie zniweluje już wcześniej obwisłej i rozciągniętej skóry tej okolicy ciała. Pacjentki borykające się z takim problemem mogą połączyć transfer tłuszczu z liftingiem piersi. Połączenie procedur sprawia, że Pacjentka zyskuje większy, kształtniejszy i odpowiednio podniesiony biust. Staje się on bardziej młodzieńczy i jędrny, a jego skóra zyskuje na elastyczności.
Przygotowanie do zabiegu:
Pacjentki planujące lub oczekujące na zabieg proszone są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.
Zalecenia po powiększeniu piersi własną tkanką tłuszczową:
- pobyt w klinice: w zależności od zakresu operacji Pacjentka będzie przebywała w szpitalu 1-2 doby;
- opatrunki i odzież specjalna: Pacjentka przez 3-4 tygodnie musi nosić specjalny, odpowiednio dopasowany biustonosz, zalecamy korzystanie z ubrań rozpinanych, na okolice poddane liposukcji należy zakładać odzież uciskową;
- ograniczenia ruchowe: po zabiegu zalecane jest spanie z uniesioną głową oraz ramionami, przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu nie wolno podnosić wysoko rąk (tylko do poziomu piersi), skręcać tułowia, należy unikać gwałtownych ruchów, nie wolno także podnosić cięższych przedmiotów, przez co najmniej 1 miesiąc po operacji wolno leżeć wyłącznie na plecach, przez 6 miesięcy nie można kłaść się i spać na brzuchu, po 2 miesiącach od operacji można powrócić do ćwiczeń, sportu, ale tylko wtedy, gdy te czynności nie powodują bólu w operowanej okolicy;
- leki: Pacjentki powinny stosować antybiotyk według zaleceń lekarskich, w przypadku pojawienia się bólu należy zastosować leki, które wcześniej wskazał lekarz, po 3 tygodniach od operacji zaleca się stosowanie specjalistycznej maści na blizny;
- inne: podczas pierwszych 24 h od zabiegu zalecane jest stosowanie chłodnych okładów w miejscach pobrania tłuszczu, podczas mycia należy unikać zamoczenia opatrunku, pierwszy raz piersi będzie można umyć po wizycie kontrolnej, po tygodniu od operacji miejsca, z których pobrano tłuszcz należy masować, przez co najmniej 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z sauny, przez 3 miesiące nie można się intensywnie opalać, zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
- wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjentka zobowiązana jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.
O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjentka będzie poinformowana w klinice.