Harmonia twarzy

Genioplastyka

Powiększenie podbródka, redukcja podbródka

Harmonijny, estetyczny wygląd twarzy zależy zdecydowanie od kształtu i proporcji kości twarzoczaszki. Niedorozwinięty lub wydatny podbródek może występować jako stan izolowany lub może być związany ze zniekształceniami żuchwy i szczęki. Zwykle opcje leczenia obejmują dopasowanie rozmiaru i kształtu podbródka, aczkolwiek poważniejsze dysproporcje podbródka lub szczęki wymagają już bardziej skomplikowanych procedur korekcji pozycji zębów i kości żuchwy lub szczęki, wykonywanych przez ortodontę.

Szczegóły zabiegu

Powiększenie podbródka

Cofnięty, słabo rozwinięty podbródek zniekształca proporcje twarzy. Deficyt podbródka warunkuje nieatrakcyjny ogólny wygląd twarzy z utratą wyrazistości między linią żuchwy a szyją, często wraz z postrzeganiem nieproporcjonalnie wystającego nosa lub środkowej części twarzy. Brak konturu i profilu podbródka jest korygowany przez powiększenie podbródka, które polega na zmianie pozycji lub kształtowaniu podbródka w celu poprawy harmonii twarzy.

W większości przypadków zabieg ten można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Genioplastyka może być zarówno chirurgiczna, jak i niechirurgiczna. W niechirurgicznej genioplastyce stosuje się tłuszcz lub wypełniacze. Podbródek można przywrócić za pomocą implantu lub przesuwając własny podbródek w lepszej pozycji, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Metodę należy ustalić na podstawie indywidualnych wskazań. Obie techniki obejmują nacięcie na skórze lub w jamie ustnej, tuż przed dolnymi zębami w rowku za wargą.

Redukcja podbródka

Wydatny podbródek jest wskazaniem do redukcji kości poprzez usunięcie nadmiaru podbródka. Genioplastyka redukcyjna jest wykonywana przez nacięcie w jamie ustnej, gdy niewielka redukcja jest wystarczająca, jednak poważniejsze problemy będą wymagały osteotomii żuchwy.

Po operacji powrót do zdrowia następuje zwykle w ciągu 1 tygodnia. Sporty kontaktowe można wznowić po 8 tygodniach.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Więcej

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź