Modelowanie sylwetki własną tkanką – „Tworzenie rzeźby z własnej gliny”

Lipofilling

Moja twarz i ciało w wielu miejscach nie wyglądają dobrze. Na twarzy pojawiły się zmarszczki i cienie pod oczami, moje policzki nie są tak kształtne jak kiedyś. Piersi utraciły jędrność, a pośladki mogłyby wyglądać atrakcyjniej. A do tego wszystkiego zauważam, że w niektórych miejscach przybyło mi sporo tkanki tłuszczowej, która deformuje sylwetkę.

Tkanka tłuszczowa stanowi 15-25% wagi naszego ciała i pełni cały szereg ważnych funkcji w organizmie. Wielu z nas kojarzy ją jednak z nieatrakcyjnym wyglądem. Rzeczywiście, w jednym miejscu tłuszcz może gromadzić się w nadmiarze, niekorzystnie wpływając na estetykę danej okolicy ciała. Jednakże w innej okolicy może być wykorzystany jako doskonały, naturalny wypełniacz w zabiegu o nazwie lipofilling. Celem lipofillingu jest redukcja oznak starzenia, rekonstrukcja tych części ciała, w których tkanka tłuszczowa zaczęła zanikać czy modelowanie i podkreślanie wielu atutów sylwetki. 

Szczegóły zabiegu

Lipofilling, zwany też przeszczepem tkanki tłuszczowej, jest zabiegiem kształtowania poszczególnych elementów ciała z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej i polega na jej przeniesieniu z jednego miejsca do drugiego. Tkanka pobierana jest najczęściej z okolic brzucha, ud, kolan czy lędźwi. Następnie, po odpowiednim oczyszczeniu, jest ona wstrzykiwana w miejsce wymagające korekcji czy modelowania.

Pobieranie tkanki tłuszczowej, to nic innego jak odsysanie tłuszczu, które nazywane jest także liposukcją. Metod odsysania tłuszczu jest wiele, różnią się sposobem pracy kaniuli (igły), którą pobierana jest tkanka tłuszczowa, jakością pozyskanego materiału do lipofillingu oraz ostatecznym rezultatem zabiegu.

W standardowej metodzie liposukcji kaniule, które są podłączone do aparatu próżniowego, wprowadzane są do ciała Pacjenta poprzez niewielkie otwory. Lekarz, poruszając kaniulą do przodu i z powrotem, pozyskuje tłuszcz, który wysysany jest przy pomocy aparatu. Tkanka tłuszczowa pobrana z użyciem wyselekcjonowanych nowoczesnych metod zawiera niewielkie ilości krwi.

Liposukcja wodna (WAL) jest zabiegiem usuwania tłuszczu przy użyciu strumienia wodnego, a właściwie jałowego roztworu zawierającego między innymi sól fizjologiczną, lidokainę i adrenalinę. Wprowadzony poprzez kaniulę roztwór atraumatycznie oddziela tkankę i jednocześnie ją znieczula dzięki lidokainie. Adrenalina natomiast obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając w ten sposób krwawienie. „Woda” wraz z rozpulchnionym tłuszczem nie jest gromadzona w organizmie, lecz usuwa się ją niemal natychmiastowo za pomocą analogicznej kaniuli. Metoda WAL zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków i opuchlizny, a pozyskany materiał zawiera więcej nieuszkodzonych komórek tłuszczowych i mniej krwi, w porównaniu z materiałem pobranym tradycyjną metodą opisaną wyżej.

Metodą liposukcji, która w ostatnim czasie uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych, jest liposukcja nutacyjna N.I.L. – nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie tkanki tłuszczowej. Nutacyjny ruch kaniuli w 3 kierunkach sprawia, że chirurg nie musi mocno naciskać na kaniulę w celu pozyskania materiału.

Dzięki prawidłowo przeprowadzonej liposukcji N.I.L (podobnie w przypadku liposukcji WAL), miejsca pobierania tłuszczu są gładkie i równe. Dodatkowo ten rodzaj liposukcji, może być nieznacznie mniej bolesny dla Pacjenta, zarówno w czasie zabiegu, jak i w okresie rekonwalescencji.

Pobrana – podczas liposukcji – tkanka tłuszczowa nie nadaje się bezpośrednio do dalszego wykorzystania, czyli do wstrzyknięcia w korygowaną okolicę ciała. Materiał do lipofillingu musi być odpowiednio przygotowany – odseparowany i oczyszczony. Pozyskany tłuszcz może być oczyszczony różnymi metodami: dzięki sedymentacji, w wirówce lub z wykorzystaniem techniki o nazwie Puregraft. Jednakże nie wszystkie te metody gwarantują otrzymanie najwyższej jakości i wystarczającej objętości materiału potrzebnego do przeprowadzenia przeszczepu. Pierwsza metoda – sedymentacja – jest najtańsza i w pewnych okolicznościach wiarygodna. Wirówka natomiast, jest wykorzystywana najczęściej, ale przy dużych obrotach niekorzystnie rozrywa błonę komórkową. Puregraft, w przeciwieństwie do wspomnianych technik, jest metodą z całkowicie zamkniętym obiegiem tkanki, a co zatem idzie jest procedurą sterylną. W najskuteczniejszy sposób oczyszcza nawet do około 97% zanieczyszczeń w postaci zbędnych płynów i komórek krwi czy lipidów. Procedura jest przy tym szybka i zajmuje często niecałe 15 minut. Tak oczyszczony materiał jest najczystszym, stabilnym, długotrwałym, naturalnym, autogennym wypełniaczem tkanek, gwarantującym najlepszy efekt lipofillingu.

Przeszczep tkanki tłuszczowej jest metodą bezpieczną, ponieważ wykorzystuje własną tkankę, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, alergii czy odrzucenia. Stosuje się ją między innymi do wygładzania zmarszczek, kształtowania policzków, powiększania ust czy piersi, odmładzania rąk i modelowania pośladków.

Efekt wypełnienia i modelowania widoczny jest praktycznie już po zabiegu. Rezultat odmładzający pojawia się stopniowo przez kolejne tygodnie. Efekty tej procedury medycznej są naturalne. Operowana okolica nabiera upragnionego kształtu i konturu, a skóra zostaje zrewitalizowana, jest jędrniejsza i elastyczniejsza.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po lipofillingu:

  • pobyt w klinice: w zależności od zakresu operacji Pacjent będzie przebywał w klinice 1-2 doby;
  • leki: Pacjenci powinni stosować antybiotyk i środki przeciwbólowe według zaleceń lekarskich;
  • inne: po zabiegu zalecane są chłodne okłady miejsc pobrania i przeszczepienia tkanki tłuszczowej, po 4 dniach od zabiegu można wziąć pierwszy prysznic, a po tygodniu od operacji miejsca pobrania można także delikatnie masować, przez minimum 3 tygodnie po zabiegu zabronione jest palenie, picie alkoholu oraz spożywanie napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące po operacji Pacjenci nie mogą opalać się i korzystać solarium;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Efekty zabiegu utrzymują się bardzo długo, jednakże nie można powiedzieć, że są trwałe, raczej długotrwałe, gdyż przeszczepiona tkanka tłuszczowa z czasem ulega częściowej absorpcji. Nie są to jednak duże ubytki tkanki.

Wszystko zależy od ilości zgromadzonej tkanki tłuszczowej w Pani ciele, której osoby szczupłe naturalnie mają mniej oraz od wielkości ubytku. Może okazać się, że ilość własnego tłuszczu będzie niewystarczająca do wypełnienia powstałych ubytków. Jednak tak być nie musi. Oceni to lekarz specjalizujący się w takich zabiegach.

Założeniem lipofillingu jest wykorzystanie własnej tkanki, gdyż tkanka dawcy mogłaby zostać odrzucona przez nasz organizm. Jest to zbyt ryzykowna procedura.

Szczęśliwie procedura ta wymaga wykonania tylko małych nacięć w ciele Pacjenta, zarówno do pobrania tkanki tłuszczowej, jak i wprowadzenia jej w inną okolicę. Zatem przy właściwej pielęgnacji tych miejsc nie powinny pojawić się widoczne blizny.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Wszystko zależy od zakresu i rozległości operacji, która może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym, dożylnym lub ogólnym.

Po zabiegu może występować ból o różnym nasileniu i zależny on od rozciągłości operacji, ilości pobieranego tłuszczu, metod liposukcji i wrażliwości Pacjenta.

Dysponujemy szerokimi możliwościami, a ich wykorzystanie zależeć będzie od założonego celu zabiegu i oczekiwań Pacjenta. Przykładowo, jeśli tkanka tłuszczowa miałaby być wykorzystana do powiększenia piersi, to można rozważyć wykorzystanie implantów silikonowych. Jeśli natomiast tłuszcz miałby być wypełniaczem zmarszczek, to możemy zaproponować użycie kwasu hialuronowego.

Może być wykonywany jako pojedynczy zabieg lub w połączeniu z innymi.

Oczywiście, że tak. Zapraszamy na konsultację!

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

45-90 minut

Znieczulenie 

miejscowe, ogólne lub dożylne

Pobyt w klinice 

1-2 doby

Zdjęcie szwów 

w 7. dobie po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały, w pełni widoczny po 6-12 miesiącach

Przeciwwskazania 

ciąża lub karmienie piersią, niska waga Pacjenta, cukrzyca, nadciśnienie, choroby autoimmunologiczne

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź