Pozbądź się kompleksów i spełnij marzenie o kształtnych uszach!

Plastyka uszu – otoplastyka

Jestem osobą dorosłą, w pełni świadomą swoich walorów i niedoskonałości zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do odstających uszu przyzwyczaiłam się już dawno temu. Zawsze takie były, od kiedy pamiętam. Gdy byłam w wieku szkolnym, częściowo chowałam je za długimi, rozpuszczonymi włosami. Noszę je do dziś. Czasami czeszę się w kitkę, którą bardzo lubię. Nie krępują mnie wtedy moje oryginalne, odsłonięte uszy. Chyba wszyscy, tak jak ja, do nich przywykli. Mimo wszystko pamiętam do dziś, jak w dzieciństwie koleżeństwo czasami wytykało mnie palcami. Nie czułam się wtedy z tym dobrze. I marzyłam by być taką, jak wszyscy. Obecnie chciałabym spełnić marzenie z dzieciństwa i poddać się korekcji uszu.

Plastyka uszu – zwana także otoplastyką – jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu poprawienie nieanatomicznego kształtu i wielkości ucha oraz poprawienie jego pozycji – zmniejszenie odległości małżowiny usznej od głowy, czyli korekcję odstającego ucha. Otoplastyka jest dziedziną, dzięki której można korygować także zniekształcenia uszu spowodowane urazem i deformacje wrodzone tego narządu. 

Szczegóły zabiegu

Podczas chirurgicznej plastyki uszu chirurg plastyczny nacina skórę za małżowiną uszną. Uzyskany w ten sposób dostęp do tylnej chrząstki ucha daje możliwość pracy nad pożądanym kształtem tej części ciała. Chrząstka może być odpowiednio nacinana lub modelowana. Po właściwym ukształtowaniu małżowiny, niektóre techniki operacyjne pozwalają uzyskać bardzo naturalny wygląd ucha po operacji. Pacjent ma możliwość oceny efektów pracy chirurga plastyka jeszcze w trakcie zabiegu.

Nacięcia po wykonanym zabiegu są zszywane cienkimi nićmi chirurgicznymi. Zwykle zakładane są szwy rozpuszczalne, które w procesie gojenia wchłaniają się i nie ma potrzeby ich wyciągania. Ich zaletą jest dłuższe pozostawanie w organizmie, a co za tym idzie lepsze stabilizowanie operowanych struktur ucha. Alternatywnie zakłada się szwy niewchłanialne, które są usunięte po 1 tygodniu od ich zastosowania. Po zabiegu założony zostaje opatrunek modelujący, który później jest zastąpiony własną opaską.

Odstające małżowiny uszne obserwuje się nawet u 5% populacji. Ten defekt estetyczny dosięga zarówno kobiety, jak i mężczyzn i często występuje u osób spokrewnionych. Uszy mogą odstawać pojedynczo lub z obu stron w różnym stopniu. Nieprawidłowe odchylenie małżowiny usznej powstaje w okresie płodowym, zwykle pomiędzy 8. a 11. tygodniem ciąży.

Nie ma idealnego wzorca ucha. Każde jest indywidualne i wyjątkowe. Co więcej, nie każda odstająca małżowina sprawia wrażenie nieprawidłowej. Małe ucho może nie wyglądać źle, nawet jeśli kąt pomiędzy małżowiną i kośćmi czaszki jest spory. I odwrotnie, duże ucho prawidłowo umiejscowione względem głowy może być odbierane jako odstające. Wszystko jest kwestią gustu i wrażliwości.

Najczęściej operowane są uszy zbyt duże i odstające. Korekcji poddawane są też małżowiny wcześniej operowane, których estetyka nadal nie zadowala ich właściciela.

Otoplastyka jest zabiegiem, dzięki któremu Pacjent zyskuje bardziej naturalny kształt uszu, przy jednoczesnym zapewnieniu proporcji z resztą twarzy. Korekta nawet niewielkich deformacji może mieć pozytywny wpływ na całościowy wygląd twarzy i na poziom samooceny.

Pierwszy efekt zabiegu widać już w czasie operacji. Ostateczny wygląd ucho osiągnie po kilku miesiącach. Dzięki otoplastyce Pacjent zyskuje estetyczne, kształtne ucho, odpowiednio nachylone do głowy, które staje się atrakcyjnym elementem twarzy.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po plastyce uszu:

  • pobyt w klinice: jeżeli operacja będzie wykonywana w znieczuleniu miejscowym, to jeszcze tego samego dnia Pacjent może wrócić do domu;
  • ograniczenia ruchowe: przez 4 do 6 tygodni nie wolno wykonywać ćwiczeń fizycznych, zalecane są natomiast spacery;
  • opatrunki i odzież specjalna: przez pierwszy tydzień po zabiegu Pacjent nosi opaskę chirurgiczną, która przez następne 3 tygodnie zastąpiona będzie własną opaską, należy ją nosić zarówno w dzień, jak i w nocy, przez kolejne 3 tygodnie Pacjenci zakładają ją już tylko na noc, opaska nie powinna nadmiernie uściskać głowy;
  • leki: zasadniczo pooperacyjnie nie stosuje się antybiotykoterapii, Pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
  • inne: wskazane jest spanie na miękkim podłożu, zaleca się noszenie ubrań rozpinanych, przez nawet 14 dni po zabiegu zabronione jest prowadzenie długich rozmów telefonicznych i zakładania słuchawek na uszy, polecana jest dieta lekkostrawna bez produktów wymagających intensywnego gryzienia i długiego żucia, do czasu zakończenia procesu gojenia nie wolno palić papierosów, przebywać w towarzystwie osób palących, nie wolno też spożywać alkoholu i napojów zawierających kofeinę, okulary można założyć dopiero po 4 tygodniach od operacji, przez 3 miesiące należy unikać kąpieli słonecznych i solarium;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Należałoby jeszcze trochę poczekać. Przyjmuje się, że ucho rośnie do około 8. roku życia, osiągając wtedy swój ostateczny kształt i wielkość, a jego chrząstka staje się wystarczająco stabilna. Nie zalecamy zatem wykonania plastyki ucha przed 8. rokiem życia. Lepsze, ostateczne efekty uzyskujemy, pracując nad nowym wyglądem ucha już naturalnie ukształtowanego. Ważnie jest, aby dziecko świadomie uczestniczyło w operacji, reagowało na prośby lekarza i postępowało zgodnie z instrukcjami i nie było przeciwne operacji.

Dorosłym osobom proponuje się znieczulenie miejscowe. Dzieci nie zawsze są gotowe na uczestniczenie w zabiegu w pełnej świadomości. Alternatywnie, z tego względu, może być użyte znieczulenie ogólne.

Plastyka uchu jest zabiegiem chirurgicznym, więc wymaga nacięcia skóry. Wykonywane jest ono za małżowinami usznymi – w miejscu standardowo niewidocznym. Ślady po nim nie będą zatem rzucały się w oczy. Proszę jednak pamiętać, że w procesie gojenia należy odpowiednio pielęgnować miejsce po nacięciu.

Ewentualna korekcja uszu jest wysoce zindywidualizowaną procedurą i powinna być decyzją Pacjenta, a nie zaspokojeniem oczekiwań innych osób. To Pacjent powinien mieć przekonanie o potrzebie zmian w swoim wyglądzie, a nie jego otoczenie. Zapraszamy na konsultację i rozmowę. Konsultacja nie zobowiązuje do wykonania operacji, a może pomóc w rozwiązaniu dylematu.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, więc nie jest bolesny. Po operacji uszy mogą być obrzęknięte i zasinione, a to może powodować dyskomfort, który powinien minąć po około 1 tygodniu.

Zdecydowanie nie. Korekcja ucha wykonywana jest w zewnętrznej części ucha, w obszarze jego małżowiny i nie obejmuje wrażliwych części ucha, które są odpowiedzialne za odbieranie i przetwarzanie bodźców słuchowych. Proszę zatem się nie martwić.

Jeśli Pacjent czuje się dobrze, to do pracy można wrócić stosunkowo szybko, po zdjęciu opatrunku. Należy jednak pamiętać, że przez 3 tygodnie Pacjenci zobowiązani są do noszenia opaski na uszach.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Efekt zabiegu jest trwały. Ucho może się delikatnie odkształcić, ale zmiany w jego fizjonomii nie powinny być znaczące.

Proszę się nie przejmować. Nie jest to problemem. Natomiast aparat będzie trzeba zdjąć na czas wykonywania zabiegu i noszenia opatrunku.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

około 1 h

Znieczulenie 

miejscowe (ogólne u małych dzieci)

Pobyt w klinice

czas zabiegu lub 1-2 dni

Zdjęcie szwów 

w 7.-12. dobie po zabiegu

Efekt zabiegu

trwały 

Przeciwwskazania 

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, nieleczone infekcje ucha, tendencje do bliznowców, niektóre choroby skóry

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź