Informacje ogólne

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – dlaczego warto go świętować?

 

W dymie papierosowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji chemicznych, z czego 40 ma udowodnione działanie rakotwórcze. Dlatego też palenie powoduje ponad 500 różnych chorób i zaburzeń. Wiemy, zatem, że jest ono niebezpieczne, jednak czy zdajemy sobie sprawę, z tego, że im wcześniej je rzucimy, to, tym szybciej odzyskamy zdrowie? Warto o tym wspomnieć dzisiaj, w Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. 

 

Czy istnieje złoty środek, by rzucić palenie?

Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia tytoniu, jednak wiemy doskonale, że jest to kwestia niezwykle indywidualna. Pomijając środki pomagające w leczeniu uzależnienia, takie jak terapie zastępcze w postaci gum oraz plastrów z nikotyną, najważniejsza jest zdrowa motywacja. 

 

Dlaczego mimo to, warto to zrobić?

Już po tygodniu od rzucenia palenia znacznie poprawia się krążenie w naszym całym organizmie – jest nam znacznie łatwiej chodzić i biegać. Od 3 do 9 miesięcy niepalenia sprawia, że nasze płuca są w stanie zregenerować się nawet o 10 proc. Ustępuje też kaszel i problemy z oddychaniem. Rok bez papierosa zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca o połowę. Polepsza się także stan cery, odporność oraz płodność i kondycja, nie wspominając już o oszczędności pieniędzy. 

 

Nie tylko tradycyjne papierosy są niebezpieczne!

Bardzo często w drodze do uwolnienia się od nałogu palenia papierosów wybieramy gorsze zło, czyli tzw. papierosy elektronicznie i waporyzatory. Są one jednak tak samo, o ile nie bardziej niebezpieczne niż tradycyjne formy palenia. Niektóre z nich mogą doprowadzić do tzw. suchego utonięcia, czyli gromadzenia się pary wodnej w płucach skutkującego uduszeniem.