Informacje ogólne

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

 

Na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi od około 2,5 do 3 milionów osób w Polsce. To spora grupa pacjentów, u których choroba uniemożliwia komfortowe funkcjonowanie. Jaka jest jej przyczyna, na czym polega i do czego prowadzi?

 

To choroba starszych ludzi, ale nie tylko

POChP jest jedną z najczęstszych przewlekłych, nieinfekcyjnych chorób płuc. Sprawia ona najwięcej problemów terapeutycznych, ponieważ zmiany w płucach są nieodwracalne. Zazwyczaj dotyczy ona osób starszych lub nałogowo palących papierosy. Jej przyczyną może być wdychanie zanieczyszczonego powietrza (stąd istotne znaczenie smogu w patogenezie tej choroby) lub szkodliwych oparów, gazów lub pyłów, a także, jak już wcześniej wspominaliśmy, palenie tytoniu. Przyczyną POChP może być też nieleczona astma, ponieważ jest to przewlekły stan zapalny doprowadzający do przebudowy (remodelingu) układu oddechowego.

 

Sprawna diagnostyka i wdrożenie leczenia

Podstawą w diagnostyce POChP jest badanie spirometryczne. Określa ono dokładną pojemność płuc oraz stopień drożności oskrzeli. Wczesna rozpoznanie choroby, jak w wielu innych chorobach ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia POChP i zapobiegania występowaniu jej zaawansowanych postaci. Terapia polega w dużej mierze na przyjmowaniu leków rozszerzających oskrzela. Zapobiega ona dusznościom, jednak nie jest w stanie odwrócić zmian w płucach. Na szczęście leczenie jest refundowane, a dla seniorów nawet bezpłatne.