Zdrowy tryb życia

Sposoby na pozostanie w formie w każdym wieku – joga i pilates

 

Aby złożone systemy, takie jak ludzkie ciało, mogły funkcjonować z najwyższą wydajnością, każdy pojedynczy element musi działać z pełną wydajnością. Narządy i układy w naszym ciele są jak profesjonalna drużyna piłkarska. Jeśli jeden zawodnik jest kontuzjowany, reszta zespołu będzie musiała ciężej pracować, aby go ochronić. Im dłużej to trwa, tym bardziej prawdopodobne jest, że inni gracze doznają kontuzji z powodu dodatkowego stresu związanego z graniem poza swoją strefą komfortu. Zdrowie zespołu jako całości zależy w dużej mierze od zachowania kondycji poszczególnych graczy. Odnosi się to również do każdego z narządów i układów w naszym ciele.

Dzięki niesamowitym postępom w nauce i technologii jesteśmy w stanie obecnie zrozumieć każdy element naszego orgnizmu (lub zawodnika, jeśli myślimy o analogii sportowej) na bardzo głębokim poziomie. Akcesoria monitorujące cykle snu mogą dać nam wskazówki, jak osiągnąć lepszy sen w nocy. Testy genetyczne dają cenny wgląd w stany, do których możemy być predysponowani oraz leki lub suplementy, które mogą być dobrze dopasowane do naszego organizmu. Dzięki badaniom mikroskładników odżywczych klinicyści są w stanie lepiej zrozumieć specyficzne, unikalne potrzeby naszego organizmu, aby zoptymalizować funkcjonowanie na poziomie komórkowym.

Wiedza ta jest oczywiście niezmiernie przydatna, ale potrzeba czasu i zaangażowania na jej zdobycie. Nie każdy w obecnych, szybkich czasach ma możliwość poświęcania długich godzin na poznawanie od A do Z swojego organizmu. Tym, co jednak każdy z nas może zrobić, jest uprawianie aktywności fizycznej, w każdym wieku. To jeden z najłatwiejszych sposobów na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Aktywność fizyczna – dlaczego jest potrzebna?

Korzyści płynących z uprawiania aktywności fizycznej jest mnóstwo, co potwierdzają liczne badania naukowe. Zgodnie z bieżącymi rekomendacjami Światowej Organizacji ds. Zdrowia (WHO), osoby dorosłe (18-64 lata) powinny podejmować aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez 150–300 minut tygodniowo lub o dużej intensywności przez 75–150 minut tygodniowo. Choć często mówi się o sporcie wyłącznie w kategoriach zachowania zgrabnej sylwetki, jego wpływ na organizm jest o wiele szerszych, wręcz kompleksowy.

Regularna aktywność fizyczna może wpływać na:

  • zmniejszenie ryzyka zawału serca;
  • lepszą kontrolę wagi;
  • utrzymywanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi;
  • zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2 oraz niektórych nowotworów;
  • obniżenie ciśnienia krwi;
  • wzmocnienie kości, mięśni i stawów oraz obniżenie ryzyka rozwoju osteoporozy;
  • przyspieszoną regenerację organizmu;
  • poprawę jakości snu;
  • zachowanie energii i dobrego samopoczucia psychicznego.

Co istotne sport uprawiać można, a wręcz należy, w każdym wieku. Służy on zarówno dzieciom, ludziom młodym, jak i seniorom. Wprawdzie po dwudziestym roku życia zmniejsza się tempo, w jakim nasze ciała są w stanie dostarczyć tlen do mięśni podczas ćwiczeń i zaczynamy odczuwać stopniowy spadek sprawności fizycznej, jednak dobrą wiadomością jest to, że regularna aktywność spowalnia ten proces.

Warto pamiętać, że u osób starszych aktywność fizyczna zapobiega urazom wynikającym z upadków, a także pogorszeniu zdrowia kości i spadkowi ogólnej sprawności. Choć oczywiście nie każdy rodzaj sportu będzie odpowiedni dla wszystkich, istnieje przynajmniej kilka rodzajów aktywności fizycznej, którą polecić można w zasadzie każdemu, bez względu na stopień zaawansowania.

Joga – równowaga duszy i ciała

Joga stanowi filozoficzny system ćwiczeń i medytacji liczący niemal 5000 lat. Nie tylko spala kalorie. To totalny trening umysłu i ciała. Choć istnieje wiele form jogi, ich wspólnym elementem są postawy, czyli asany, które utrzymuje się przez pewien czas w połączeniu z kontrolą oddechu.

Joga ma na celu integrację ciała i umysłu. Działa na organizm w kilku płaszczyznach: uciska, rozciąga, wzmacnia, a także relaksuje. Ciało staje się silniejsze, elastyczne i pozbawione napięć, co z kolei przekłada się na znoszenie bólu odczuwanego w różnych jego partiach. Oddech oraz równoważenie pracy układu nerwowego pomagają w regulacji snu i poprawiają ogólną koncentrację.

Badania potwierdzają ponadto, że joga może być bardzo skuteczna w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z osiąganiem bardziej pozytywnego spojrzenia na życie. Włączenie medytacji i oddychania poprzez praktykę jogi poprawia samopoczucie psychiczne. Wzrasta świadomość własnego ciała, dzięki czemu możliwe jest łatwiejsze dostrzeganie ewentualnych nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Techniki relaksacyjne zawarte w jodze zmniejszają przewlekły ból pleców, stawów, przewlekłe bóle bóle głowy. Joga zwiększa siłę i napięcie mięśni, redukuje wagę, sprzyja zdrowiu układu sercowo-naczyniowego, pozwala zachować witalność na długie lata. Czegóż chcieć więcej?

Pilates – wzmacnia i modeluje

Pilates z kolei to statyczny trening, który został stworzony na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa.  Podczas I wojny światowej, pilates miał pomagać rannym żołnierzom odzyskać zdrowie poprzez wzmocnienie, rozciąganie i stabilizację wybranych mięśni.

Ten rodzaj treningu wykorzystuje precyzyjne ruchy i pozycje, aby osiągnąć następujące założenia:  prawidłowe ustawienie, centrowanie, koncentrację, kontrolę, precyzję, właściwy oddech i przepływ. Joseph Pilates wierzył, że zdrowie psychiczne jest nieodłącznym elementem zdrowia fizycznego i stworzył metodę kompleksowego kondycjonowania ciała. Stąd też w pilatesie i jodze można dopatrywać się wspólnych składowych, jednak nie należy traktować obu tych treningów tożsamo. Pilates łączy w sobie elementy aerobiku, jogi, baletu i ćwiczeń oddechowych.

Pomaga zwiększyć siłę, elastyczność i napięcie mięśniowe, z naciskiem na wyrównanie i wydłużenie ciała. Jest to trening szczególnie wskazany i efektywny przy dolegliwościach zwyrodnieniowych oraz zaburzeniach postawy ciała. Rozciąga, a także aktywizuje do działania mięśnie głębokie, co wpływa na stabilizację postawy oraz poprawę sylwetki. Dedykowany jest wszystkim, bez względu na wiek, stopień sprawności oraz przebyte choroby. Pilates będzie zatem odpowiedni dla dzieci, jak i seniorów oraz kobiet ciężarnych.

Podsumowując…

Zarówno joga, jak i pilates to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących aktywności fizycznej w każdym wieku. Kompleksowość obu tych treningów oraz uwzględnienie technik oddechowo-relaksacyjnych sprzyja zachowaniu zdrowia ducha i ciała. Warto spróbować!