Plastyka uszu
Na czym polega zabieg otoplastyki?
Kształt anatomiczny małżowin usznych może zostać zmieniony w efekcie przeprowadzonej operacji. Planując leczenie chirurg bierze pod uwagę indywidualną sytuację pacjenta, ustalając podczas konsultacji zakres operacji. Jest to zabieg wymagający precyzji, odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz doświadczenia specjalisty.
Podczas zabiegu chirurg dokonuje nacięcia skóry znajdującej się za małżowiną uszną, aby uzyskać dostęp do chrząstki, która następnie poddawana jest procesowi modelowania. Zadanie to jest wykonywane przy pomocy odpowiednio zakładanych szwów niewchłanialnych. Gdy kształtowanie chrząstki zostało zakończone, chirurg plastyczny zakłada szwy skórne, które pozwalają zamknąć ranę operacyjną. Zdarza się, że u niektórych pacjentów konieczne jest założenie szwów odpowiadających za mocowanie chrząstki małżowiny bezpośrednio do okostnej wyrostka sutkowatego.
Szczegółowy sposób wykonania plastyki uszu ustalany jest w zależności od wady, jaka ma zostać skorygowana. Otoplastyka wykonywana jest m.in. w przypadku występowania:
- odstających uszu,
- guzka Darwina,
- zwiniętej małżowiny usznej,
- mikrocji.
Plastyka uszu - zabieg dla dorosłych i dla dzieci
Operacja plastyczna uszu jest zabiegiem, który w większości przypadków może zostać przeprowadzony w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że pacjentowi nie jest podawana narkoza, lecz znieczulenie miejscowe. Cała operacja nie trwa zazwyczaj dłużej niż godzinę, a jeśli nie wystąpiły żadne powikłania, pacjent może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.
W przypadku dzieci lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu w pełnej narkozie, jednak może on zostać wykonany dopiero u małych pacjentów, którzy ukończyli 6 rok życia. U młodszych dzieci zabieg nie jest wykonywany, ze względu na fakt, że w pierwszych latach życia dochodzi do intensywnego wzrostu chrząstki małżowiny usznej i należy poczekać do zakończenia tego procesu.