Plastyka ud

Plastyka ud – na czym polega i jakie zapewnia efekty?

 

Plastyka ud - na czym polega?

Plastyka ud, zwana także liftingiem ud, to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, polegający na usunięciu z górnych partii nóg nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz skóry. Ze względu na zmiany zachodzące wraz z wiekiem lub utratą wagi, skóra i tkanki podksórne tej części nóg przejawiają tendencję do relaksacji, nadmiernej utraty napięcia i elastyczności. Wynikiem takiego procesu jest widoczne pogorszenie wyglądu skóry, która staje się zwiotczała i zaczyna opadać, zwłaszcza w środkowym obszarze ud.

Zabieg plastyki ud wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W zależności od problemu pacjenta przeprowadza się:

  • Plastykę bocznej części uda – zabieg dotyczy zewnętrznej strony ud;
  • Plastykę przyśrodkowej części uda – zabieg koncentruje się na usuwaniu nadmiaru tłuszczu i skóry w obrębie wewnętrznej części uda.

Czas trwania plastyki ud to zwykle 2-3 godziny, a już w ciągu zaledwie 1-2 dni po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Choć oczywiście operacja ta wiąże się z koniecznością wykonywania nacięć w skórze, doświadczony chirurg plastyczny jest w stanie zrobić to z dużą precyzją, a blizny nie muszą być rozległe. Zazwyczaj zlokalizowane w pachwinie, wzdłuż wewnętrznej strony uda lub powyżej linii pachwin, dzięki czemu są łatwe do ukrycia nawet podczas noszenia skąpej bielizny lub strojów kąpielowych.

Bezpośrednio po zabiegu pod skórą umieszczane są dreny odprowadzające wydzielinę oraz krew. Na rany nakłada się szwy i jedyne, o czym pacjent musi pamiętać, to noszenie przez określony czas specjalistycznego uciskowego opatrunku lub uciskowych spodni. Zdjęcie szwów następuje po ok. 14 dniach od zabiegu, choć możliwe jest też stosowanie szwów rozpuszczalnych. Powrót do pełnej aktywności następuje zwykle po kilku tygodniach. Zaleca się zaprzestania ćwiczeń fizycznych na okres ok. 8-12 tygodni.

Plastyka ud - dla kogo?

Chirurgiczny lifting ud dedykowany jest osobom, które z różnych względów chcą poprawić wygląd właśnie tej części ciała. Najczęściej są to pacjenci, którzy stracili sporo kilogramów na skutek odchudzania. Poza tym kobiety po ciąży lub po prostu osoby, u których wygląd ud nie ulega pożądanej poprawie, mimo podejmowanej aktywności fizycznej oraz w wyniku stosowania właściwej diety. Warto bowiem pamiętać, że nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w górnych częściach nóg może mieć charakter dziedziczny.

Osoba decydująca się na zabieg plastyki ud powinna być w pełni zdrowa oraz sprawna fizycznie. Przed planowaną operacją należy odbyć konsultację z lekarzem prowadzącym, który omówi z pacjentem jej przebieg i odpowiednio poinstruuje.

Jakie efekty zapewnia plastyka ud?

Pełny rezultat operacji widoczny jest kilka miesięcy po zabiegu, gdy obrzęk i zasinienia całkowicie ustąpią. Nie ulega jednak wątpliwości, że nogi już na krótko po operacji wyglądają zauważalnie lepiej. Skóra jest wyraźnie napięta, wygładzona i jędrna. Poprawie ulega ogólna proporcja ciała, sylwetka staje się wizualnie lżejsza. Pacjenci po zabiegu bez skrępowania i z pełnym komfortem psychicznym mogą powrócić do noszenia stroju kąpielowego oraz szortów. Jeszcze lepsze efekty, zwłaszcza wśród osób z tendencją do gromadzenia tłuszczu w dolnych partiach ciała, uzyskać można podczas jednoczesnego przeprowadzenia zabiegu liposukcji.

Na jak długo utrzymują się rezultaty plastyki ud?

Choć efekty uzyskane w wyniku plastyki ud są trwałe, należy pamiętać, że to jak długo się utrzymają uwarunkowane jest wieloma czynnikami, np. wiekiem pacjenta oraz jego indywidualnymi predyspozycjami. Jeśli jednak osoba po przebytej plastyce ud dba o prawidłową dietę, unika częstych wahań wagi, pamięta o właściwej pielęgnacji oraz aktywności fizycznej, z powodzeniem będzie cieszyła się pięknymi, jędrnymi nogami przez wiele lat.

Plastyka ud – przeciwwskazania

Zabieg plastyki ud poprzedzony jest dokładnym wywiadem lekarskim oraz wymaga wykonania szeregu podstawowych badań. Jest on przeciwwskazany w przypadku osób cierpiących na:

  • zaburzenia krzepnięcia;
  • cukrzycę;
  • nadciśnienie tętnicze krwi;
  • skazy naczyniowe;
  • stany zapalne i ropne zakażenia skóry;
  • nadczynność tarczycy.

Nie jest ponadto wskazane przeprowadzanie chirurgicznego liftingu u kobiet ciężarnych oraz pacjentów po niedawno przebytym udarze lub zawale.

Plastyka ud – powikłania

Plastyka ud jest zabiegiem, który tak jak wszystkie ingerencje chirurgiczne, obarczony jest pewnym ryzykiem występowania powikłań. Najczęściej dotyczą one powstawania zmian typu krwiaki i obrzęki. Niekiedy też może dochodzić do zakażeń. Należy jednak podkreślić, że powikłania po liftingu chirurgicznym ud nie są częste i można ich uniknąć, stosując się po operacji do wskazań lekarza, m.in. dbając o odpowiednią pielęgnację ran.