Plastyka brzucha

Jak zabieg plastyki brzucha zmienił się na przestrzeni lat?

 

Plastyka brzucha, znana także pod nazwą abdominoplastyki, jest jednym z tych zabiegów, który z biegiem lat zyskuje na popularności. Nie jest jednak żadną nowością – pierwsze takie operacje przeprowadzano już na początku XIX wieku! Na przestrzeni czasu zmieniły się jednak narzędzia i techniki, które wykorzystywane są w trakcie zabiegu i pozwalają osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, przy jednoczesnym skróceniu okresu rekonwalescencji.

Brzuch bez pępka

Pierwsze wykonywane plastyki brzucha spełniały zupełnie inną funkcję niż te, które przeprowadza się obecnie. Głównym celem procedury wykonywanej ponad 200 lat temu było zakrywanie i zamykanie otwartych ran, często bardzo poważnych i rozległych. Efekt kosmetyczny był drugorzędny. W konsekwencji pacjenci poddawani takiemu zabiegowi pozostawali bez pępka.

Przekonanie o tym, że nie da się przeprowadzić plastyki brzucha przy zachowaniu pępka, towarzyszyło również tym specjalistom już z końca XIX wieku. Na całe szczęście kształtująca się nowoczesna abdominoplastyka skutecznie zweryfikowała to założenie.

Zmiany w XX wieku

Początki kolejnego stulecia przyniosły znaczne zmiany w chirurgii plastycznej, które zawdzięczamy specjalistom z Francji. To oni jako pierwsi odkryli, że wykonywanie pionowych i poziomych cięć, pozwalających podzielić skórę na małe płaty, to zdecydowanie lepsza technika niż ta polegająca na tworzenia jednego poziomego nacięcia na całym brzuchu.

Dzięki tej technice możliwe stało się zachowanie pępka, a efekty wizualne uzyskiwane w trakcie operacji przeprowadzanej w ten sposób okazały się zdecydowanie lepsze. Wciąż jednak abdominoplastyka pozostawała zabiegiem stosowanym głównie w leczeniu ran, co szczególnie widoczne było podczas I wojny światowej.

W latach 70. i 80. techniki plastyki brzucha zaczęto wykorzystywać do leczenia przepuklin pępkowych. Szybko zauważono, że abdominoplastyka może owocować gładszym i bardziej napiętym wyglądem brzucha.

Nowoczesna plastyka brzucha

Obecne techniki pozwalają uzyskać nie tylko bardzo dobry efekt kosmetyczny, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa oraz stosunkowo krótki czas rekonwalescencji.

•      Plastyka brzucha bez drenażu – dzięki specjalnej technice zakładania szwów eliminuje się potrzebę zakładania drenu, a przy tym skutkuje to niższym nacięciem i mniej widoczną blizną.

•      Mini plastyka brzucha (częściowa plastyka brzucha) – pozwala na wykonanie mniejszego nacięcia w celu pozbycia się niewielkiego nadmiaru skóry, dzięki czemu nie trzeba wykonywać pełnej plastyki.

•      Plastyka brzucha w połączeniu z innymi zabiegami (np. liposukcją) – możliwe jest wykonanie kilku zabiegów jednocześnie, dzięki czemu pacjent jest znieczulany tylko raz i tylko raz przechodzi przez okres rekonwalescencji.

Ten ogromny postęp, do którego doszło na przestrzeni lat, pozwala wykwalifikowanemu specjaliście dobrać taką technikę zabiegu, która będzie najlepsza dla konkretnego pacjenta.