Korekcje blizn

Pierwsze kroki w leczeniu blizn

 

Naturalną częścią procesu gojenia się skóry po urazach odniesionych w wypadkach, przebytych chorobach skóry (i nie tylko) czy zabiegach chirurgicznych jest tworzenie się blizn. Ich wygląd może z czasem ulegać poprawie, choć dużo zależy od tego, jak rozległe były rany oraz gdzie powstały. Istotne są także czynniki indywidualne – predyspozycje, wiek czy przynależność etniczna.

Typowymi zaleceniami, które mają służyć minimalizacji widoczności blizn, są: stosowanie maści antybakteryjnych, a także wazeliny (aby utrzymać wilgotność skóry), codzienna zmiana bandaży, unikanie zdrapywania strupów oraz ochrona uszkodzonego obszaru przed promieniowaniem UV.

Proces bliznowacenia miewa jednak różny przebieg i czasem może znacznie wpływać na jakość życia. Na szczęście są opcje leczenia, które pozwalają poprawić wygląd blizny. Dodatkowo warto szukać specjalistycznej pomocy, jeśli pojawia się ból, swędzenie czy ograniczenia ruchowe. Typ zalecanego leczenia będzie zależny od rodzaju blizny.

Leczenie miejscowe

Kremy przeciwhistaminowe oraz maści znieczulające mogą wspomóc gojenie się blizny i złagodzić dyskomfort czy swędzenie. Środki kortykosteroidowe, wymagające recepty, czasem stosuje się w przypadku świeżych i wciąż różowych blizn, aby hamować nadmierne bliznowacenie. Innym rozwiązaniem są silikonowe plastry i żele, które ułatwiają utrzymanie nawilżenia skóry, co pozytywnie wpływa na proces gojenia.

Iniekcje

W przypadku głębokich, wypukłych czy przerostowych blizn, możliwe jest zastosowanie zastrzyków z kortykosteroidów, w celu zmniejszenia stanu zapalnego, swędzenia oraz dolegliwości bólowych.

Natomiast w przypadku blizn z zagłębieniami stosuje się zastrzyki z wypełniaczami, takimi jak kolagen czy środki syntetyczne, co pozwala uzyskać natychmiastowe efekty kosmetyczne. Nie są one jednak trwałe, dlatego wymagają ich powtórzenia co kilka lat.

Zabiegi powierzchniowe

Dermabrazja to jeden ze sposobów na minimalizację zmarszczek czy blizn potrądzikowych. Do usuwania powierzchniowych warstw skóry i tym samym jej wygładzania, można stosować także peelingi chemiczne, które różnią się między sobą ze względu na głębokość ich działania. Po takich zabiegach zalecane się stosowanie kremów z wysokim filtrem UV odpowiednie nawilżanie skóry. Do dyspozycji pacjentów są również zabiegi laserowe, które pozwalają spłaszczyć blizny, działają także na przebarwienia i nadają skórze młodszy wygląd.

Leczenie chirurgiczne

Interwencje chirurgiczne mogą wpływać na kształt i wygląd blizn, a także bezpośrednio wpływać na sprawność, np. poprawiając możliwości ruchowe, jeśli blizna znajduje się blisko stawów. Tkanka  bliznowata zazwyczaj jest usuwana w całości, a płat sąsiedniej skóry wykorzystuje się do zreformowania tego obszaru. Jeśli nie jest to możliwe, stosuje się przeszczep skóry z innych części ciała, np. ud czy pośladków – szczególnie często ma to miejsce w przypadku dużych blizn. Inną metodą jest zastosowanie ekspanderów tkankowych. Umożliwiają one rozciągnięcie skóry, która ostatecznie zostaje użyta do zastąpienia wyciętej tkanki bliznowatej.

To tylko niektóre z możliwości terapii blizn, a tę, która będzie najlepsza dla konkretnej pacjentki, dobiera specjalista. Z tego powodu warto wybrać sprawdzonego i doświadczonego chirurga, który stawia na indywidualizację oraz potrafi dobrać terapie i metody przynoszące jak najlepszy efekt.