Medycyna estetyczna

Co zrobić po nieudanym zabiegu z użyciem botoksu?

 

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są wybierane przez pacjentów ze względu na możliwość poprawy wyglądu, samopoczucia czy przeciwdziałania zmianom zachodzącym pod wpływem czasu. Zdarza się, że uzyskane rezultaty odbiegają od tych oczekiwanych. Co można zrobić w przypadku, kiedy iniekcje toksyną botulinową (botoksem) nie przyniosły satysfakcjonujących efektów?

Po pierwsze: zapobiegać

Przede wszystkim należy minimalizować ryzyko nieudanego zabiegu – powinna go wykonać osoba odpowiednim doświadczeniem. Najlepiej, jeśli będzie to specjalista chirurgii plastycznej, który ma doświadczenie w wykonywaniu iniekcji.

Wszelakie zabiegi przeprowadzane przez niewykwalifikowane osoby mogą przynosić opłakane rezultaty dla wszystkich, którzy się na nie zdecydują. Mowa tu m.in. o popularnym w USA czy Australii „botox party”, na które moda zawędrowała również do Polski. Mimo że botoks zalicza się do zabiegów niechirurgicznych, za każdym razem musi być podawany w sterylnych warunkach przez wyszkolonego specjalistę.

Umów się na konsultację

Jeśli po raz pierwszy korzystamy z usług danego specjalisty czy danej kliniki, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji umówić się na konsultację. Spotkanie jest okazją do rozmowy ze specjalistą o swoich oczekiwaniach, a przy tym daje możliwość sprawdzenia placówki i sposobu jej funkcjonowania.

Na co warto zwracać uwagę?

•      Miejsce wykonywania iniekcji – musi być sterylne, dlatego domowe wykonywanie zabiegów nie wchodzi w grę.

•      Kwalifikacje specjalisty – zabiegi z użyciem botoksu wymagają wprawy i doświadczenia. Powinien je wykonywać specjalista chirurgii plastycznej.

•      Cena zabiegu – ta zbyt niska w stosunku do cen rynkowych powinna wzbudzać czujność.

Przyczyny nieudanych zabiegów

Wykwalifikowany specjalista wykona iniekcje toksyną botulinową w taki sposób, by osiągać naturalny wygląd. Jednak nieprawidłowo przeprowadzony zabieg może przynosić rezultaty w postaci „zamrożonego” wyrazu twarzy czy nienaturalnego wyglądu.

Jakie są przyczyny takich nieudanych zabiegów?

•      Niewłaściwa technika iniekcji (zbyt głębokie lub zbyt płytkie wstrzyknięcia),

•      Niewłaściwe miejsce wstrzyknięcia – ryzyko takiego błędu wzrasta, gdy zabieg wykonuje niewykwalifikowana osoba,

•      Brak porozumienia na linii pacjent – specjalista – słaba komunikacja może doprowadzić do niezadowolenia z końcowego efektu. Ważne jest opracowanie spersonalizowanego planu leczenia, a także danie pacjentowi przestrzeni na to, by mógł powiedzieć o efektach, jakie chce uzyskać.

Czy można odwrócić efekty nieudanego zabiegu? 

Botoksu nie da się tak po prostu usunąć. Wykwalifikowany specjalista może za to zaproponować, aby w innych obszarach twarzy wykonać iniekcję toksyny botulinowej czy wykorzystać różnego typu wypełniacze, aby osiągnąć bardziej harmonijny i zrównoważony wygląd.

Jeśli jednak nienaturalny wygląd i efekt „zamrożenia” twarzy wynika z użycia zbyt dużej ilości botoksu, pozostaje czekać na to, aż wstrzyknięta substancja zacznie się rozkładać. Może to potrwać od 3 do 6 miesięcy.