Zdrowy tryb życia

Jaka dieta byłaby najlepsza dla Ciebie i Twojej skóry?

 

Która diet z pewnością nie jest odpowiednia dla zdrowia?

Zanim przejdziemy do prawidłowych nawyków żywieniowych, które pozytywnie wpływają na naszą cerę i zdrowie, warto wiedzieć, czego unikać. Otóż z całą pewnością modelem żywienia, jakiego powinniśmy się wystrzegać, jest dieta amerykańska/zachodnia. Jest ona pełna przetworzonych, gotowych produktów, chemicznych dodatków i konserwantów, z małą ilością świeżych warzyw i owoców. Jej podstawą są węglowodany, w tym cukry, które znacznie przyczyniają się do zmian trądzikowych i zaburzeń. 

Dieta Atkins w tym przypadku również nie jest najlepszym rozwiązaniem z powodu dużej ilości mięsa (niekiedy słabej jakości, przetworzonego) i tłuszczu w zastępstwie za węglowodany. Nabiał stanowiący dużą część w tym modelu żywienia powoduje szereg reakcji alergicznych i stanów zapalnych skóry. 

Przesada w żadną stronę nie jest zalecana – jeśli nie ma wskazań medycznych, nie należy stosować diet eliminacyjnych. Przykładowo dieta ketogeniczna oparta na wysokiej podaży tłuszczy i unikaniu węglowodanów jest skierowana przede wszystkim do osób mających problemy neurologiczne. Jest idealna do szybkiej redukcji masy ciała, jednak w perspektywie czasu może być destrukcyjna dla zdrowego organizmu. Ze względu na dużą ilość tłuszczu, podnosi poziom cholesterolu we krwi, przez co przyczynia się do powstawania m.in. blaszki miażdżycowej doprowadzającej do zawału, zatoru lub udaru mózgu. 

Diety mogące przyczyniać się do zdrowia

Optymalną wydaje się dieta Paleo oparta na składnikach używanych przez naszych przodków. Są to w dużej mierze naturalne komponenty w postaci jaj, mięs, warzyw i owoców. Nie uwzględnia ona jednak produktów zbożowych zawierających gluten, ale również błonnik, który jest niezwykle potrzebny w naszym organizmie. 

Diety wegańska i wegetariańska obfite w warzywa i owoce oraz dobrej jakości nabiał w niewielkiej ilości również mogą pozytywnie wpływać na zdrowie. Wszystko za sprawą błonnika wiążącego wodę i utrzymującego prawidłowe funkcjonalnie układu trawiennego. Ważnym jest jednak, by nie opierać swojej bezmięsnej diety na produktach sojowych, ponieważ mogą być one produkowane z soi modyfikowanej genetycznie.  

Jaki model odżywiania zatem będzie idealny?

Od lat lekarze specjaliści uznają dietę śródziemnomorską, jako jedną z najzdrowszych. Dzieje się tak, ponieważ:

- istnieje wiele jej odmian, dostosowanych do naszego trybu życia,

- jest bogata w roślinne nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu jest zdrowa dla naszego serca, 

- opiera się na dużej ilości warzyw i owoców, dlatego zawiera tak cenny dla naszego organizmu błonnik i witaminy, 

- uwzględnia mięso i nabiał, jednak w niewielkich ilościach. Mięso wybierane w diecie śródziemnomorskiej to najczęściej drób, ryby oraz owoce morza. 

Wielu ekspertów w dziedzinie medycyny i zdrowego odżywiania zaleca swoim pacjentom dietę zbilansowaną. To model odżywiania uwzględniający wszystkie dostępne dobrej jakości produkty zgodne z naszym zapotrzebowaniem kalorycznym i makroskładnikowym. 

Co jeszcze warto wiedzieć kwestii zdrowego odżywiania?

Specjaliści od lat alarmują, że najważniejsze w utrzymaniu prawidłowo funkcjonujących procesów w organizmie jest dostarczanie mu wody. Powinna być to woda mineralna (nie źródlana i nie kranowa). Udowodniono, że nie jest już ważne, czy woda ta będzie gazowana, czy nie – kluczowa jest zawartość minerałów, w tym magnezu, wapnia, potasu, cynku itp. Istotna jest ilość – na 1 kilogram masy ciała, należy dostarczyć organizmowi 30 mililitrów wody. W upały ilość ta się zwiększa, jeśli nasza dieta jest uboga w warzywa i owoce. Stąd tak ważne jest ich spożycie – to bogactwo nie tylko błonnika, witamin i minerałów, ale również wody. 

Podsumowując, zdrowe odżywianie w kontekście dbania o organizm i skórę nie powinno opierać się na skrajnościach i eliminacji poszczególnych składników. Ważny jest balans i umiejętność wybierania odżywczych i jakościowych produktów oraz picie odpowiedniej ilości wody.