Zdrowy tryb życia

Systemy monitorowania glikemii a zmiany w refundacji

 

Na cukrzycę niezależnie od jej typu w Polsce choruje ponad 3 miliony osób. Jest to aż 9 proc. naszej populacji. Niestety są to wyłącznie dane ogólne, ponieważ wielu chorych nie jest jeszcze zdiagnozowanych. Innym bardzo ważnym problemem związanym z cukrzycą jest jej niepoprawne kontrolowanie. Jakie są zatem metody monitorowania glikemii i co od nowego roku zmieni się w ich refundacji?

 

Jak ważna jest poprawna kontrola cukrzycy?

Wyrównana glikemia jest podstawą w leczeniu cukrzycy. Jeśli nie będziemy jej przestrzegać za pomocą diety i odpowiedniej terapii, możemy doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Oprócz tych nagłych i ostrych, jak kwasica mleczanowa, ketonowa oraz hipo i hiperglikemia, warto wymienić te późne – m.in. neuropatię cukrzycową, udar mózgu, zawał serca, utratę wzroku, czy też stopę cukrzycową z ryzykiem amputacji kończyny. Dzięki właściwemu monitorowaniu glikemii możemy tego uniknąć. Co więcej, istnieje kilka sposobów na to, by robić to w precyzyjny sposób.

 

Tradycyjne sposoby monitorowania glikemii

Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą 1 i 2 typu w Polsce mają dostęp do edukatorów diabetologicznych, którzy podczas wizyty uczą ich, w jaki sposób poprawnie mierzyć poziom cukru we krwi. Tradycyjna metoda polega na pobraniu krwi z opuszka palca na specjalny pasek do mierzenia glukozy kompatybilny z glukometrem. Taki pomiar powinien być wykonany przed posiłkiem, po posiłku, w sytuacjach stresowych oraz zaraz po wysiłku. Dlatego łącznie dziennie powinno być ich minimum ok. 8, co może być dla pacjentów uciążliwe. Od wielu lat mamy na rynku jednak metody, które robią to za nas.

 

Najnowocześniejsze metody kontroli cukrzycy

Nowe metody monitorowania cukrzycy pozwalają nam, choć na chwilę zapomnieć o naszej chorobie. Są to przede wszystkim systemy CGM od ang. (ang. Continuous Glucose Monitoring) oraz FGM od ang. (ang. Flash Glucose Monitoring). To nic innego jak wszczepialne pod skórę czujniki, stale monitorujące nasz poziom glukozy we krwi. CGM samodzielnie łączą się z aplikacją w naszym telefonie i informują nas o poziomie glikemii w czasie rzeczywistym. Natomiast FGM to system, w którym na powierzchni skóry mamy wszczepiony płaski nadajnik wysyłający dane po zbliżeniu do niego telefonu. To wszystko sprawia, że wyniki są dokładne, a pacjenci nie muszą co chwilę kłuć swoich palców. Dodatkowo od 1 stycznia 2023 roku poszerzy się grupa chorych, dla których systemy te będą w pełni refundowane.