Dla kogo przeznaczona jest korekcja asymetrii piersi?
Asymetria piersi – jakie są jej przyczyny?
Wśród przyczyn znacznej asymetrii piersi, czyli takiej przekraczającej jeden rozmiar, wskazujemy m.in. zaburzenia rozwojowe czy zmiany hormonalne. Część z nich może wynikać z czynników genetycznych.
Mówimy także o asymetrii nabytej. Taka nierówność kształtu i wielkości piersi jest konsekwencją operacji, usunięcia łagodnych i złośliwych guzów w przebiegu choroby nowotworowej, powstawania blizn, a także występuje po oparzeniach oraz urazach.
Sposoby na zniwelowanie asymetrii piersi
W zależności od różnic oraz indywidualnych cech biustu występujących u danej pacjentki, istnieje kilka opcji korekty asymetrii. Należą do nich: powiększenie lub pomniejszenie jednej z piersi, zmniejszenie lub powiększenie obydwu piersi oraz podniesienie piersi opadającej. Jeżeli przyczyną asymetrii jest niedorozwój piersi, wówczas wykonuje się zabieg rekonstrukcji.
Operacja korekcji asymetrii piersi jest zabiegiem wysoce zindywidualizowanym. W trakcie wstępnej konsultacji lekarz oceni Twój ogólny stan zdrowia, zaplanuje odpowiedni zabieg i przedstawi plan działania. To bardzo ważne, by wiedzieć i rozumieć, na czym będzie on polegał, dlatego nie bój się pytać. Chirurg plastyczny wyjaśni wszystkie te kwestie podczas spotkań.
Korekta asymetrii piersi – dla kogo jest przeznaczona?
Na dobrą sprawę w każdym przypadku, w którym różnica między jedną piersią a drugą wynosi więcej niż rozmiar, taki zabieg może zostać wykonany. To, czy wynika to z zaburzeń rozwojowych, jest asymetrią wrodzoną czy konsekwencją przebytej ciąży i karmienia piersią, pozostaje kwestią drugorzędną. Można powiedzieć, że jednym z decydujących czynników jest to, jak Ty się z tą asymetrią czujesz. Jeśli jest ona przyczyną kompleksów, obniżonej oceny własnej atrakcyjności lub powodem złego samopoczucia czy dyskomfortu, to na pewno warto rozważyć taki zabieg. Pamiętaj również o tym, że wstępna konsultacja jest po to, byś mogła ocenić, czy możliwe do uzyskania efekty są dla Ciebie satysfakcjonujące i wtedy podjąć decyzję o poddaniu się zabiegowi.