Korekcja nosa

Przed operacją - bezpieczeństwo pacjentów - rekonwalescencja

Co to jest rynoplastyka, jak przebiega i na jakie niedogodności występujące bezpośrednio po niej trzeba się przygotować?

 

Rynoplastyka – co to jest?

Rynoplastyka to inaczej korekcja nosa. Należy do zabiegów korygujących różne zniekształcenia nosa, obejmujące zarówno części chrzęstne, jak i kostne. Właśnie dlatego umożliwia: zmianę kształtu, zmniejszenie/zwiększenie rozmiaru nosa, zwężenie nozdrzy, zmianę profilu nosa (zredukowanie tzw. garbu), korektę wielkości czubka nosa, zniwelowanie asymetrii. Zabieg rynoplastyki pozwala rozwiązywać problemy wrodzone, urazowe oraz te wynikające z niektórych schorzeń.

Korekta nosa może także zostać wykonana przy pomocy wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego. Taki zabieg umożliwia poprawę proporcji nosa, a przy tym jest mniej inwazyjny. Jednocześnie uzyskiwane efekty są bardzo ograniczone, nie są trwałe i dla ich zachowania trzeba go powtarzać.

Jak przebiega operacja?

Zabieg trwa zwykle około 2 godzin, choć w złożonych przypadkach, np. urazowych może przeciągnąć się nawet do 3-4 godzin. Operacja wymaga zazwyczaj jednego dnia pobytu w szpitalu i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym metodą zamkniętą lub otwartą.

Zabieg metodą zamkniętą polega na wykonaniu cięć wewnętrznych, dzięki czemu blizna po operacji nie jest widoczna. Alternatywnie, chirurg przeprowadza operację metodę otwartą. Wykonuje wówczas cięcie prostopadle do przegrody nosowej i wiąże się to z widoczną, drobną blizną pooperacyjną na słupku nosa.

Rekonwalescencja po zabiegu rynoplastyki

Po samym zabiegu zaleca się przyjmowanie pozycji półleżącej. Pomocne będą okłady chłodzące, które złagodzą obrzęki – te pojawiają się po zabiegach plastyki nosa w różnym natężeniu i są zupełnie naturalne. Zaprzestań palenia papierosów, które opóźnia gojenie się ran. Zaleca się także stosowanie nawilżających kropli do nosa.

Pierwszy tydzień po operacji to zdecydowanie nie czas na intensywną aktywność fizyczną, dźwiganie i podobne wysiłki. Po zdjęciu opatrunku gipsowego lub innej nakładki ochronnej (zwykle po 7-10 dniach) może być konieczne jej używanie w czasie wypoczynku nocnego lub czynnościach i sytuacjach, które są potencjalnie urazowe. Nie opuszczaj wizyt kontrolnych i stawiaj się na nich we wskazanych przez lekarza terminach. W trakcie spotkania  lekarz oceni proces gojenia ran i przebieg rekonwalescencji oraz przekaże dodatkowe wskazówki. To także czas dla Ciebie, by zadać nurtujące Cię pytania.

Pamiętaj również o tym, że na finalny efekt operacji będzie trzeba poczekać kilka miesięcy. To nie zmienia jednak faktu, że pozytywne zmiany zaobserwujesz już po ustąpieniu opuchlizny.

Jak się przygotować do operacji korekcji nosa?

Planując zabieg korekcji nosa, przede wszystkim musisz zacząć od wizyty wstępnej. Porozmawiaj szczerze z chirurgiem i wyjaśnij, jakie są Twoje motywacje i czego dokładnie oczekujesz po tym zabiegu. Chirurg przeprowadzi wywiad dotyczący Twojej historii medycznej, zbada nos i wykona potrzebne zdjęcia.

Jak przygotować się do takiej wizyty wstępnej? Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka pytań:

  1. czy mam problemy z oddychaniem?
  2. odczuwam jakąkolwiek niedrożność nosa?
  3. czy kiedykolwiek wystąpił u mnie uraz w obrębie nosa?
  4. które elementy czy partie nosa przeszkadzają mi najbardziej?
  5. czego oczekuję (zniwelowania tzw. garbu, zwężenia nozdrzy, poprawienia skrzydełek, wyrównania asymetrii)?

W zależności od tego przebiegu wizyty i odpowiedzi udzielonych w wywiadzie lekarskim lekarskiego, chirurg może poprosić o wykonanie dodatkowych badań obrazowych. Pozwolą mu one uzyskać pełen obraz sytuacji i tym samym dokładnie zaplanować Twoją operację.

Elementem przygotowania do operacji  korekcji nosa jest także zadbanie o to, by w pierwszych dniach po zabiegu móc odpocząć. Weź urlop, ogranicz swoje codzienne aktywności i daj sobie czas na dochodzenie do formy.