Informacje ogólne

Światowy dzień walki z depresją

 

Obchodzony w dniu 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to okazja do tego, by pomówić o depresji, a zwłaszcza rozprawić się z mitami na jej temat. Według statystyk NFZ na depresję choruje około 1,2 mln osób w Polsce.

Szacuje się, że ok. 30-50 proc. ludzi na całym świecie, przynajmniej raz w swoim życiu przebyło epizod depresyjny. To oznacza, że co druga osoba, którą spotykamy na ulicy, w pracy, w szkole lub nawet w sklepie mogła zmagać się z tą chorobą. Statystyki te mogą być jednak niedoszacowane – wiele osób wciąż nie otrzymało specjalistycznej pomocy lub w ogóle nie próbowało po nią sięgać. Jeżeli i ciebie dotyka ten problem – wiedz, że nie jesteś sama.

Kogo dotyka depresja?

Depresja jest obecnie chorobą cywilizacyjną dotykającą ludzi w każdym wieku. Znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie nie tylko w sferze społecznej, ale i osobistej. Często może nawet uniemożliwiać wykonanie najprostszych zadań, takich jak wstanie z łóżka czy wyjście z domu. Mimo że znamy typowe dla tej choroby objawy, ma ona różne oblicza. Z obserwacji oraz badań wynika, że osoby cierpiące na depresję, także potrafią się uśmiechać i normalnie żyć, stąd tak ważna jest obserwacja siebie i swoich bliskich, by móc w odpowiednim czasie zareagować.

Depresja jest chorobą, do której z pewnością przyczyniła się pandemia. W natłoku obowiązków, wielu spraw i stresu, dbanie o własną higienę psychiczną spadło na dalszy plan. Na szczęście 23 lutego jest świetną okazją, aby zrobić pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu. 

Depresja – i co dalej?

Wizyta u psychologa jest najtrudniejszym etapem. Zazwyczaj wiąże się on z dużym stresem i niepewnością. Zadajemy sobie pytanie, czy nasz stan psychiczny na pewno jest aż tak poważny, by korzystać z pomocy specjalisty. Jednak, jeśli zauważamy u siebie objawy depresji, które trwają dłużej niż 2 tygodnie, warto bliżej przyjrzeć się swojemu stanowi zdrowia psychicznego. Zawsze można skorzystać z porady lekarza – niezależnie do rangi naszych problemów. Dla każdego mogą one być różne.

W tym wyjątkowym dniu zatroszcz się o swoje zdrowie psychiczne. Gdy dotyka cię sytuacja kryzysowa, pamiętaj, że masz możliwość uzyskania pomocy od zaufanych osób. Gdy przychodzi chwila zwątpienia, skontaktuj się z fundacjami lub organizacjami, które oferują pomoc psychiatryczną i psychologiczną.

116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Pamiętaj, że nie jesteś sam/a.