Informacje ogólne

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

 

8 maj - już niedługo zbliża się Dzień  Świadomości Raka Jajnika! To bardzo poważny problem zdrowotny wielu pań, który potrafi rozwijać się, nie dając żadnych objawów przez długi czas. Wykrywany jest często zbyt późno, aby rozpocząć skuteczne leczenie, dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka.

Rak jajnika - jak go wykryć?

W diagnostyce raka jajnika bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań ginekologicznych. Już badanie palpacyjne pozwala stwierdzić obecność nieprawidłowej zmiany w narządach rodnych, a rutynowe USG może potwierdzić nieprawidłową strukturę w obrębie jajnika. Jeśli lekarz stwierdzi obecność zmiany powinno zostać wykonane badanie dwuręczne, przez pochwę i odbytnicę. Dzięki niemu ginekolog może określić wielkość zmiany, jej konsystencję, a także ruchomość jajników. Ważną informacją jest wskazanie czy wykryta nieprawidłowość jest zmianą litą czy torbielą.

W celu potwierdzenia diagnozy mogą zostać wykonane tzw. markery nowotworowe. Do ich przeprowadzenia konieczne jest pobranie próbki krwi pacjentki, która następnie poddawana jest analizie. Podstawowym badaniem jest oznaczenie CA-125, ponieważ jego podwyższone stężenie stwierdza się u większości pań z chorobą nowotworową jajnika, a nieprawidłowości mogą być wykryte już we wczesnym stadium choroby. Ponadto pozwala on również monitorować postęp leczenia oraz szacować ryzyko nawrotu choroby.

Objawy raka jajnika

Pierwsze objawy raka jajnika przyjmują bardzo nie charakterystyczną postać. Często mylone są z innymi chorobami i dolegliwościami. Początkowo pacjentka odczuwać może ucisk, pojawiają się zaparcia, wzdęcia, a także uczucie pełności. Mogą też pojawić się bóle zlokalizowane w dole brzucha lub w dolnej części pleców. Obwód brzucha pacjentki zaczyna się zwiększać, co często jest tłumaczone nadwagą, nieprawidłowym odżywianiem itp. Zmienia się także częstotliwość oddawania moczu, ponieważ rozwijający się guz powodować może ucisk na pęcherz moczowy.

Wraz z rozwojem choroby pojawiają się kolejne objawy. U części kobiet pojawia się tzw. wodobrzusze oraz uczucie ciężkości w jamie brzusznej. Bolesność pojawiać się może również podczas stosunków płciowych. Zdarza się, że u pań pojawiają się nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Niektóre z kobiet zgłaszają także dolegliwości bólowe okolicy kulszowej lub pachwinowej, a także nerwobóle ud, chociaż tego typu symptomy występują zdecydowanie rzadziej.

Wraz z zaawansowaniem choroby występować mogą problemy z wypróżnianiem, polegające głównie na trudnościach z oddawaniem stolca, a także wymioty, nudności i biegunki. Obserwuje się również nietolerancję części pokarmów. Mocno zaawansowana postać prowadzi do wyniszczenia całego organizmu.

Rokowania w chorobie nowotworowej jajnika

W chorobie nowotworowej jajnika rokowania zależą przede wszystkim od tego, na jakim etapie zaawansowania choroba zostanie wykryta. Im szybciej, tym lepsze rokowania. Niestety, wykrycie raka w późnym stadium w wielu przypadkach sprawia, że konieczne jest rozpoczęcie agresywnego leczenia, a szanse na powrót do zdrowia zdecydowanie maleją.

Na rokowania wpływ mają nie tylko stadium wykrycia choroby, ale też typ histopatologiczny guza, wiek pacjentki, a także zastosowane metody leczenia. Dotychczasowe obserwacje pokazują, że przeżycie 5 lat po diagnozie raka jajnika w I stadium choroby wynosi aż 93%, natomiast w IV zaledwie 25%

Świadomość kobiet

Rak jajnika jest bardzo poważną chorobą, dlatego tak ważne jest jego wczesne wykrycie. Aby zwiększać świadomość pacjentek 8 maja każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Tego dnia uwagę poświęca się chorobie, aby uzmysłowić kobietom, z jak wielkim ryzykiem się ona wiąże i jak ważne jest jej wczesne wykrycie. Warto uczulać pacjentki, aby zwracały uwagę również na mniej typowe objawy oraz regularnie się badały.