Informacje ogólne

Światowy Dzień Krwiodawstwa

 

Krew jest cenna. Jak bardzo? O tym najczęściej przekonać się można gdy okazuje się, że komuś z bliskich osób trzeba ją przetoczyć. Krew ratuje życie, a jedynym sposobem jej pozyskania jest pobranie od dawcy. Stąd tak częste i liczne apele o oddawanie krwi. Już 14 czerwca obchodzić będziemy kolejny Światowy Dzień Krwiodawstwa. Co to za święto i jaka jest jego idea?

Światowy Dzień Krwiodawstwa - od czego się zaczęło i jaka jest jego idea?

O oddawanie krwi apelują lekarze, osoby znane, a także zwykli ludzie. To, że świadomość społeczeństwa wzrasta to ogromny plus. Od 2005 r. co rok obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa, ustanowiony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia, czyli najwyższy organ decyzyjny działający przy WHO. Data - 14.06 - nie jest przypadkowa, ponieważ to tego dnia w 1868 r. urodził się Karl Landsteiner. Człowiek odpowiedzialny za odkrycie grup krwi, czego dokonał w 1901. Austriacki lekarz, specjalizujący się w immunologii w roku 1930 otrzymał za swoje odkrycie nagrodę Nobla.

To wyjątkowy dzień, święto wszystkich krwiodawców, czas, w którym w sposób szczególny podziękować można wszystkim, którzy zdecydowali się na oddawanie krwi. To również czas, w którym dużą uwagę przywiązuje się do dalszego podnoszenia świadomości społeczeństwa o roli krwiodawstwa w ratowaniu zdrowia i życia ludzi.

Światowy Dzień Krwiodawstwa 2023

Tegoroczne święto odbędzie się pod hasłem “Oddawaj krew, oddawaj osocze, dziel się życiem, dziel się często”. Organizatorzy mają zamiar zwracać uwagę nie tylko na osoby, które wymagają transfuzji ze względu na przebyty wypadek, operację itp., dużym wyzwaniem jest zabezpieczeniem odpowiedniej ilości krwi i osocza również dla osób, które potrzebują takiego wsparcia w zasadzie na co dzień, przez całe życie. Ważne jest, aby krew oddawać regularnie, bo tylko w taki sposób można zabezpieczyć zapasy, które w każdej chwili będa mogły uratować czyjeś życie.

Cele tegorocznej kampanii związane są nie tylko z podnoszeniem świadomości społeczeństwa. To czas, w którym w sposób szczególny należą się podziękowania dawcom, bo bez nich nie byłoby możliwości przygotowania krwi dla wszystkich potrzebujących. Ponadto równie ważnym celem jest przekonanie kolejnych osób, aby nie rezygnowały z możliwości oddawania krwi, tak często, jak to tylko możliwe, bo tylko w taki sposób można zadbać o stały dostęp do krwi i produktów krwiopochodnych.

Podczas Święta Krwiodawców organizatorzy podkreślać będą, jak ważne jest regularne oddawanie krwi, bo jest to jedyny sposób, aby zwiększać rezerwy, aby tej krwi dla potrzebujących nigdy nie zabrakło.

Kto może zostać dawcą?

Mimo chęci, nie każdy może zostać dawcą krwi. Ważne jest bowiem nie tylko dobro potencjalnego biorcy, ale również zdrowie dawcy. Potencjalny krwiodawca musi mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż lat 60. Krew i osocze pobrane może być wyłącznie od osoby zdrowej, której masa ciała jest nie mniejsza niż 50 kg, w przypadku osób, które krew oddają po raz pierwszy.

Podczas wywiadu analizowana jest sytuacja zdrowotna kandydata, podczas której może on zostać zakwalifikowany jako potencjalny dawca krwi lub zdyskwalifikowany, przy czym rozróżnia się tu czynniki trwałe, które bezwzględnie wykluczają osobę jako dawcę krwi oraz czasowe, które po spełnieniu określonych warunków mogą pomóc ratować życie innych.

Krew oddawać można regularnie, z określoną częstotliwością. Mężczyźni mogą zgłaszać się do centrum krwiodawstwa nawet 6 razy do roku, natomiast kobiety - 4 razy w roku. Należy pamiętać, żeby do placówki zgłosić się będąc wyspanym i wypoczętym. Najlepiej spożyć lekkostrawny posiłek. Dobę wcześniej trzeba przyjmować odpowiednią ilość płynów - co najmniej 2 litry. Przed pobraniem nie można spożywać alkoholu.