Operacje plastyczne u dzieci - w jakich sytuacjach są wykonywane?
Mimo że operacje plastyczne często kojarzone są najczęściej z poprawą wyglądu, wynikającą z subiektywnego niezadowolenia pacjenta, to warto pamiętać, że to tylko jeden z aspektów, a chirurgia plastyczna niesie ze sobą zdecydowanie więcej możliwości. Wiele zabiegów przeprowadzanych jest u osób pełnoletnich, w jakich sytuacjach operacje plastyczne przeprowadzane są także u młodszych pacjentów?
Kiedy operacje plastyczne wykonywane są również u dzieci?
U najmłodszych pacjentów chirurgia plastyczna oraz dostępne w jej obrębie zabiegi pozwalają przede wszystkim na leczenie wad wrodzonych i rozwojowych, deformacji. Ponadto operacje plastyczne u dzieci i młodzieży wykonywane są w związku z przebytym urazem lub wypadkiem. Interwencja chirurgiczna może być też niezbędna w przypadku leczenia rozległych oparzeń.
Kwalifikację do zabiegu operacji plastycznej u dziecka zawsze prowadzi lekarz, który będzie wykonywał zabieg. W przypadku najmłodszych zawsze należy wziąć pod uwagę wiele aspektów zdrowotnych i psychologicznych, przemawiających zarówno za wykonaniem zabiegu, jak i jego odłożeniem w czasie. Specjalista ustala priorytet wykonania zabiegu. Najwyższy otrzymują ci pacjenci, u których na skutek występujących wad, deformacji, problemów powypadkowych lub pourazowych, obserwuje się wyraźne problemy w funkcjonowaniu i dysfunkcje w obrębie podstawowych czynności. Doskonałym przykładem może być np. rozszczep wargi i podniebienia. U dzieci, u których wada jest bardzo złożona bardzo często występują trudności związane z oddychaniem lub jedzeniem. W sposób nieprawidłowy przebiega również proces rozwoju mowy. Sytuacje te wymagają interwencji chirurgicznej, bo tylko ona może pomóc przywrócić i rozwijać podstawowe funkcje życiowe i umiejętności
Rozwój dziecka jest procesem złożonym, trwającym wiele lat. W związku z czym wiele wad z czasem może się pogłębiać. Ponadto niektóre problemy, jak niedorozwój narządów lub tkanek, zmian w układzie mięśniowym lub kostnym, jeśli nie zostaną właściwie skorygowane będą powodowały kolejne problemy, deformacje czy rozwój kolejnych patologicznych zmian.
Decydując się na wykonanie operacji plastycznej u dzieci oraz młodzieży należy przede wszystkim kierować się dobrem młodego pacjenta. Nadrzędnym celem powinno być dbanie o zdrowie i życie, a także harmonijny rozwój młodego człowieka. W przypadku defektów estetycznych zawsze należy wziąć pod uwagę kwestie psychiczne i emocjonalne, ponieważ szpetne blizny, powstałe np. na skutek wypadku lub urazu mogą bardzo mocno wpłynąć na życie dziecka. Zdarza się, że prowadzą one do obniżenia poczucia własnej wartości, sprawiają, że dziecko nie akceptuje siebie i swojego wyglądu, a w efekcie izoluje się od rówieśników i dorosłych, popada w depresje, całkowicie wycofuje z życia społecznego.
Jakie operacje plastyczne wykonywane są u dzieci i w jakim wieku najlepiej jest przeprowadzić zabieg?
Wśród najczęstszych zabiegów, jakie przeprowadzane są u dzieci i młodzieży w związku z wadami wrodzonymi i rozwojowymi wymienić należy:
- rozszczep wargi i podniebienia,
- nieprawidłowe wykształcenie małżowin usznych oraz odstające uszy,
- rozszczep wyrostka zębodołowego,
- znamiona barwnikowe, które pokrywają znaczną część ciała dziecka,
- wady rąk i stóp.
Młodzież wchodząca w okres dojrzewania również w uzasadnionych sytuacjach wymaga interwencji chirurga plastycznego. Zdarza się, że u części osób proces ten przebiega z pewnymi zaburzeniami. Najczęściej wymagającymi interwencji problemami są nieprawidłowości związane z rozwojem gruczołów piersiowych. Specjalista zajmuje się korekcja dużej asymetrii, tzw. piersiami tabularnymi czy brakiem piersi u dziewcząt, a u chłopców - zbyt dużym ich wzrostem (tzw. ginekomastia).
Czas, w którym najlepiej jest przeprowadzić zabieg chirurgii plastycznej powinien być oceniany indywidualnie. Wiele zależy od złożoności i rodzaju wady, ogólnego stanu zdrowia dziecka, występujących przeciwwskazań. Lekarz wykonujący badanie młodego pacjenta ustala priorytet leczenia, uwzględniając wiele indywidualnych czynników. U dzieci z wrodzonym rozszczepem warg i podniebienia im szybciej przeprowadzona zostanie korekcja oraz wdrożone dalsze postępowanie terapeutyczne i rehabilitacyjne tym większe szanse na szybszy powrót do zdrowia. W wielu przypadkach ustalenie optymalnego terminu leczenia wymaga zwołania konsylium lekarskiego. Postępowanie takie ma miejsce wtedy, gdy ze względu na bardzo złożona wadę lub stan zdrowia dziecko pozostaje pod opieką zespołu specjalistów.