Chirurgia plastyczna piersi

Odpowiednio dopasowany biustonosz - dla zdrowia i pięknych piersi

 

Odpowiednio dobrany biustonosz to podstawa nie tylko dla pięknego wyglądu, ale również zdrowia każdej kobiety. Czym jest brafitting i dlaczego biustonosz musi być “szyty na miarę”?

Brafitting - co to takiego?

Brafitting to dziedzina poświęcona bieliźnie, a głównie biustonoszom i innym produktom o podobnej konstrukcji i zastosowaniu. Nie każdy wie, ale profesjonalny dobór bielizny dla pań wymaga odpowiedniej wiedzy. Liczą się bowiem nie tylko indywidualne preferencje kobiety, ale też jej sylwetka i budowa anatomiczna, wielkość piersi, styl życia i aktywność, jaką na co dzień podejmuje kobieta.

Dobór odpowiedniej miseczki

Dobór biustonosza polega na dopasowaniu odpowiedniego modelu, biorąc pod uwagę rozmiar miseczki oraz obwód. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna, inna jest też budowa, wielkość czy kształt piersi. Dlatego też biustonosz zawsze powinien być dopasowywany w sposób indywidualny. Pierwszym krokiem do znalezienia właściwego rozmiaru jest wykonanie pomiaru obwodów - w biuście oraz pod biustem. Co do zasady od liczby oznaczającej pomiar w biuście odejmuje się liczbę oznaczającą pomiar pod biustem. Otrzymany wynik należy porównać z tabelami rozmiarów. Przyjmuje się, że jeśli różnica wynosi 2,5 cm, to odpowiada to rozmiarowi miseczki A, jeśli 5 cm - B, 7,5 cm to miseczka C itd.

Przed zakupem odpowiedniego modelu panie powinny pamiętać, że bardzo ważna jest też głębokość miseczki oraz jej stosunek do szerokości wykorzystanej fiszbiny. Tu parametry mogą się dość istotnie różnić, np. w zależności od producenta danego stanika. Stosunek szerokości do obwiedni liczona jest jako iloraz głębokości do szerokości. Dzięki temu otrzymany wynik zawsze będzie większy bądź równy 1. Wartość ta ma ogromne znaczenie, aby pierś całkowicie wypełniała miseczkę. Właściwie dobrany rozmiar podtrzymuje całą tkankę piersiową wewnątrz miseczki, zapobiega też tzw. wylewaniu się piersi poza biustonosz lub na jego krawędź.

W przypadku fiszbiny najważniejszą zasadą, o jakiej należy pamiętać jest to, że powinna ona obejmować całą pierś. Ważna jest zatem szerokość, a fiszbina powinna obejmować pierś od mostka aż do jej zakończenia, często aż do osi pachy. Parametr ten ściśle łączy się z głębokością miseczki.

Duże znaczenie ma także tzw. ciasnota obwodu. Aby biustonosz należycie odciążał kręgosłup i ramiona, a przy długotrwałym noszeniu nie powodował uszkodzeń i otarć skóry, powinien utrzymywać ok. 80% ciężaru piersi. Profesjonaliści wiedzą, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy obwód pod biustem będzie wystarczająco “ciasny”. Również w tym przypadku duże znaczenie odgrywa matematyka. Należy bowiem wykonać pomiar obwodu pod biustem, a następnie zaokrąglić otrzymany wynik w dół, do pierwszej liczby, którą można podzielić przez 5 lub przez 2, przy czym drugi z dzielników stosowany jest wyłącznie do poszukiwania modelu dostępnego w rozmiarówce brytyjskiej. Mierząc wybrany model bielizny należy zapiąć biustonosz na ostatnią dostępną haftkę. Następnie konieczna jest ocena czy takie zapięcie, podczas normalnych ruchów ciała utrzymuje się zapięty równolegle do podłogi. Jeśli tak - jest to właściwy rozmiar, w innym przypadku konieczne jest sprawdzenie mniejszego rozmiaru.

Ramiączka

Rolą miseczki jest utrzymanie aż 80% ciężaru piersi, pozostałe 20% powinny utrzymać odpowiednio dopasowane i wyregulowane ramiączka. Szukając odpowiedniego modelu należy zwrócić szczególną uwagę, aby posiadał on regulację. W dobrze dobranym biustonoszu szczyt miseczek powinien jak najbardziej przylegać do ciała.

Zalety odpowiednio dopasowanego biustonosza

Właściwy rozmiar miseczki, jej głębokości, szerokość fiszbin, aż po ramiączka - jeśli wszystkie elementy zostały profesjonalnie dopasowane do budowy anatomicznej kobiety, z całą pewnością wpłyną doskonale na komfort noszenia. Dla wielu pań pierwszym dostrzegalnym atutem będzie doskonały wygląd piersi, właściwie ułożonych w miseczkach. Eksponowanie domeny kobiecości nie jest jedyną zaletą, bo bardzo ważne są także względy medyczne oraz zdrowotne. Wśród najczęstszych dolegliwości, jakie pojawiają się na skutek noszenia nieodpowiedniego biustonosza wymienić należy:

-       dolegliwości bólowe - kręgosłupa, barków, karku, a nawet głowy - u pań, posiadających biust w sporym rozmiarze z czasem może dojść do rozwoju wad postawy,

-       nieodpowiednia bielizna może prowadzić do przyspieszenia procesów starzenia oraz zwiotczenia piersi, które stają się też zniekształcone, powodując u części kobiet trudności z zaakceptowaniem siebie i kompleksy,

-       gdy fiszbiny są zbyt wąskie w stosunku do szerokości piersi - stale uciskają na tkankę piersi, mogą więc zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia torbieli,

-       ucisk na nerwy międzyżebrowe prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych lub obrzęków,

-       zbyt ciasny biustonosz powoduje ucisk pod biustem, wpływa zatem negatywnie na trawienie i oddychanie.

Odpowiednia bielizna po korekcie plastycznej biustu

Każda z kobiet powinna mieć świadomość, że odpowiedni dobór bielizny podtrzymującej biust jest ważny w każdym momencie życia. Jeśli od samego początku temat nie zostanie zbagatelizowany, to doskonałym, jędrnym biustem, a jednocześnie też doskonałym zdrowiem cieszyć się będzie można naprawdę długo. Szczególną uwagę do doboru właściwej bielizny przywiązywać powinny panie po wykonanym zabiegu plastycznym. Początkowo zaleca się noszenie specjalnej bielizny pooperacyjnej, którą dopasować w sposób właściwy pomoże lekarz przygotowujący do zabiegu. jednak aby efekty utrzymały się jak najdłużej koniecznie należy zwrócić uwagę na zakup odpowiedniej bielizny stosowanej w późniejszym okresie.