Zdrowy tryb życia

Ochrona skóry przed słońcem - dlaczego jest tak ważna?

 

Właściwa ochrona skóry przed słońcem jest bardzo ważna zawsze, ale latem mówi się o niej szczególnie dużo. Promieniowanie UV jest wówczas bardzo intensywne, a wiele osób chętnie korzysta z możliwości odpoczynku i relaksu na łonie natury. Jak odpowiednio zadbać o ochronę skóry?

Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe?

Najczęściej mówi się ogólnie o promieniowaniu słonecznym, jednak w praktyce wyróżnia się dwa warianty: UVA i UVB, a każde z nich inaczej działa na skórę człowieka. Wiadomo, że promieniowanie UVA oddziałuje głównie na głębsze warstwy skóry, w związku z czym odpowiedzialne jest za alergie i zaczerwienienia. Odgrywa też bardzo istotną rolę w procesie fotostarzenia się skóry, ze względu na to, że prowadzi do uszkodzenia włókien kolagenowych, które odpowiadają za doskonały wygląd skóry. Gdy włókna ulegną uszkodzeniu ich regeneracja nie przebiega w sposób prawidłowy, skóra traci jędrność i elastyczność, pojawiają się również zmarszczki.

Promieniowanie UVB oddziałuje na wierzchnią warstwę skóry, tzw. naskórek. W okresie letnim wiele osób szczyci się piękną opalenizną, jednak warto uświadomić sobie, że zmiana kolorytu jest efektem działania melaniny, która odpowiada za ochronę naskórka. Niewłaściwe zabezpieczenie przed działaniem promieniowania UVB prowadzić może do poparzeń słonecznych, powstania rumienia lub innych uszkodzeń komórek.

Jeśli skóra jest często i długo narażana na działanie promieniowania słonecznego to występują znaczące zmiany w jej wyglądzie - staje się mniej elastyczna, pojawiają się zmarszczki, zmienia się też tekstura. Często konsekwencją nadmiernego opalania są przebarwienia skóry, a także skłonność do powstawania siniaków. Skóra staje się sucha. Największym zagrożeniem jest jednak czerniak skóry. Jest to nowotwór, który bardzo długo może nie dawać żadnych objawów, co opóźnia jego wykrycie.

Promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze między godziną 10, a 16, dlatego zaleca się, aby w tym czasie, w miarę możliwości, ograniczyć ekspozycję na słońce.

Krem z filtrem to podstawa

Jednym z ważniejszych elementów ochrony przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego jest używanie kremów z filtrem. Obecnie dostępnych jest wiele wariantów, co sprawiać może trudność w dopasowaniu odpowiedniego rozwiązania. Szukając odpowiedniego dla siebie kremu uwagę zwrócić należy na współczynnik SPF, im wyższy, tym większą ochronę skórze zapewnia wybrany wariant. Jednak nie każdy musi sięgać po najwyższą ochronę.

Na szkodliwe działanie promieniowania UVA i UVB najbardziej narażone są osoby z tzw. jasnym fototypem. To osoby o jasnej karnacji skóry, z włosami blond lub rudymi. Duże znaczenie mają również indywidualne cechy, takie jak wrażliwość skóry na działanie promieniowania słonecznego oraz jego natężenie.

Najczęściej zaleca się, aby wybierać kremy o współczynniku SPF co najmniej 30, a dla osób szczególnie wrażliwych nawet wyższy. Dobre kremy zabezpieczają skórę zarówno przed promieniowanie UVA, jak i UVB. Najlepiej jest wybrać warianty wodoodporne.

Skuteczna ochrona zależy nie tylko od odpowiedniego wyboru kremu, lecz również jego prawidłowego stosowania. Odpowiednią ilość kremu należy nanieść na skórę już kilkanaście minut przed planowaną ekspozycją na słońce. Niestety, wiele osób popełnia błąd poprzestając na jednym smarowaniu skóry, a zaleca się, aby skórę smarować regularnie co 2-3 godziny.

Warto pamiętać, że tak samo, jak chroniona jest skóra dzięki odpowiednim kremom, tak samo zadbać należy o usta. Również w tym przypadku dostępne są specjalne pomadki z filtrem.

Ochrona przed słońcem - o czym jeszcze pamiętać?

Doskonałą ochronę przed słońcem zapewnia również ubranie. Mimo że latem wiele osób chętnie wybiera ubranie odsłaniające większe partie skóry, to chcąc skutecznie ochronić ją przed promieniowaniem UVA i UVB lepiej jest wybrać długie spodnie lub spódnice oraz długi rękaw. Materiały powinny być jednak przewiewne, co pozwala zapewnić skórze odpowiednią cyrkulację powietrza. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór jasnej odzieży.

Przebywając nad wodą należy pamiętać, aby po każdej kąpieli (bez względu na rodzaj akwenu) dokładnie osuszać skórę, ponieważ kropelki wody działają jak niewielkich rozmiarów soczewki. Przyciągają promieniowanie, co prowadzić może do mikrouszkodzeń skóry.

Właściwa ochrona przed słońcem obejmuje również korzystanie z nakrycia głowy, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe również dla włosów, powoduje bowiem ich przesuszenie. Czapka lub kapelusz to świetny sposób, aby uniknąć udaru słonecznego.