Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
Choroby nowotworowe budzą w pacjentach wiele negatywnych emocji. Strach przed tym, co przyniesie terapia, lęk przed bólem i szybko postępującymi etapami choroby i niepewność. Szczególnie, że w Polsce w dalszym ciągu wiele chorób nowotworowych diagnozuje się zdecydowanie późno. Już w najbliższą sobotę, 4.02, odbędzie się kolejny XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Co to za wydarzenie? I kto może wziąć w nim udział?
Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023
Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w roku 2000 i od tego czasu organizowane jest każdego roku. Idea, jaka przyświeca organizatorom to rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej chorób nowotworowych, niesienie pomocy i wsparcie dla chorych na raka i ich rodzin, a także kwestie związane z profilaktyką. Ten ostatni element jest szczególnie ważny, pomaga szerzyć wiedzę wśród pacjentów. Zwiększanie świadomości wśród pacjentów pozwala budować fundamenty świadomości w społeczeństwie.
Onkologia w Polsce - powrót dyskusji
Problemy pacjentów onkologicznych, utrudniony dostęp do diagnostyki, lekarzy czy metod leczenia to tematy, które często powracają jak bumerang w środowisku medycznym, a nawet wśród samych pacjentów, którzy czasem muszą przejść naprawdę długą drogę, aby uzyskać właściwe leczenie. Dlatego Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem jest też pretekstem, aby kolejny raz zwrócić uwagę na problemy, z jakimi specjaliści i pacjenci borykają się na co dzień.
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem - harmonogram wydarzenia
Podczas wydarzenia, jakim jest Światowy Dzień walki z Rakiem organizowane są liczne wydarzenia, konferencje i spotkania, dedykowane zarówno dla pacjentów i ich rodzin, jak i środowiska medycznego. Mimo że w tym roku wydarzenie organizowane jest 4.02.2023, to już w czwartek, 2.02.2023 w Warszawie w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica odbędzie się pierwsza Debata Rady Ekspertów ds. Onkologii. Poza ekspertami medycznymi i naukowcami udział w wydarzeniu wezmą również politycy, dziennikarze, dyplomaci oraz przedstawiciele samych pacjentów.
Z kolei w dniach 4-5.02.2023 w Krakowie, w Centrum Kongresowym Ice Kraków zorganizowane zostanie 7. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego. To szczególne wydarzenie, przygotowywane z myślą o pacjentach onkologicznych i ich rodzinach, podczas którego obecne będą również osoby z personelu medycznego, studenci, przedstawiciele wielu organizacji, które specjalizują się w pomocy pacjentom onkologicznym.
Województwo Lubuskie rozpoczyna obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem już 1.02.2023. O godz. 11 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego rozpocznie się konferencja pt.: “Zgotujmy sobie zdrowie”, a po niej zajęcia praktyczne - warsztaty kulinarne przygotowane z myślą o pacjentach onkologicznych. Konferencja prowadzona będzie przez cenionych specjalistów.
Stacjonarnie i wirtualnie, czyli profilaktyka
Wydarzenie, to ogromna szansa, aby edukować społeczeństwo na szeroką skalę. Dzięki nowoczesnym technologiom organizatorzy dostrzegają możliwość dotarcia do osób, dla których dotarcie na stacjonarne konferencje jest zadaniem trudnym. W tym roku 3.02.2023 o godz. 10.00 Fundacja TO SIĘ LECZY wraz z Polskim Towarzystwem Onkologicznym organizują wydarzenie w Narodowym Instytucie Onkologii PIB w Warszawie. Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście przygotowana będzie transmisja na żywo, w tym także przez portal Facebook.
Białe soboty i badania
W związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem organizowane są nie tylko konferencje, warsztaty czy spotkania ze specjalistami i wolontariuszami. Już 4.02.2023 w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie, w godzinach 8.00-12.30 odbędzie się tzw. Biała Sobota, podczas której pacjenci będą mieli możliwość osobistego spotkania i rozmowy z lekarzem onkologiem, ale też ginekologiem, radioterapeutą czy dietetykiem. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania badań diagnostycznych, pozwalających na wykrycie nowotworu, jak np. mammografia, usg piersi, badanie cytologiczne u pań, a u panów pobranie materiału do badań oceniających poziom PSA, badania wykorzystywanego w diagnostyce raka prostaty. Tego typu inicjatywy są szczególnie cenione przez pacjentów, jednak należy zwrócić uwagę na szczegóły, bo tak jak tu na Podkarpaciu, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna.