Implanty twarzowe

Mały lub słabo zaznaczony podbródek? To nie problem!

 

Na ogólny wygląd twarz wpływają proporcje jej konkretnych elementów. Zbyt mały czy cofnięty podbródek może znacząco zmieniać fizjonomię, co dla części osób stanowi problem, czy jest wręcz źródłem kompleksów. Współczesna chirurgia plastyczna oferuje jednak rozwiązania, dzięki którym można ten wygląd zmienić.

Genioplastyka – plastyka brody

Zabieg nazywany także mentoplastyką wykonuje się zarówno u osób, które mają mały czy zagłębiony podbródek, jak i duży, wystający czy asymetryczny. Chirurgiczna korekta umożliwia uzyskanie harmonijnego i bardziej spójnego wyglądu twarzy.

Elementem przygotowania do takiego zabiegu jest wykonanie zdjęć rentgenowskich (zdjęcia cefalometryczne), które pozwalają chirurgowi ocenić budowę kości szczęki i zaplanowanie działania.

W trakcie zabiegu specjalista wykonuje cięcia z dostępu wewnątrzustnego, dzięki czemu operacja nie pozostawia po sobie widocznych blizn. Następnie dokonuje on stosownych przesunięć w obrębie elementów kostnych, co pozwala na uzyskanie pożądanego efektu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i nie trwa zbyt długo (zazwyczaj do dwóch godzin).

Augumentacja (powiększenie) brody przy pomocy implantów

W przypadku gdy wygląd brody nie wynika z położenia kości szczęki czy ułożenia zębów, możliwe jest poprawienie go poprzez wszczepienie implantu z materiałów syntetycznych. Po wykonaniu pomiarów specjalista dopasuje kształt i rozmiar tego implantu, aby osiągnąć pożądany efekt kosmetyczny. Ze względu na dostęp poprzez jamę ustną wszczepienie implantu nie wiąże się z pozostawianiem widocznych blizn na twarzy, a zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu.

Kiedy zobaczę ostateczne efekty?

Zarówno w przypadku korekcji z wykorzystaniem implantu, jak i tej opartej na ingerencji w strukturę kostną szczęki, na ostateczny efekt kosmetyczny należy poczekać około 3 miesiące. To czas, który pozwala na całkowite ustąpienie obrzęku oraz zanik siniaków. Przez kilka tygodni po operacji należy także unikać wszelakich aktywności, które mogłyby wiązać się z wystąpieniem urazów w okolicy poddawanej zabiegowi.

Konsultacja przed zabiegiem

Pacjent absolutnie nie musi wiedzieć, które z tych rozwiązań będzie dla niego najlepsze. To specjalista chirurgii plastycznej na podstawie zebranego wywiadu, wyników dodatkowych badań obrazowych i oczekiwań pacjenta zaproponuje takie postępowanie, które pozwoli uzyskać jak najlepsze wyniki. Wstępna konsultacja jest również okazją do tego, by poznać sposób funkcjonowania kliniki oraz samego specjalistę, którego kompetencje warto zweryfikować jeszcze przed umówieniem się na wizytę.