Ginekologia estetyczna

Labioplastyka - co warto o niej wiedzieć?

 

Labioplastyka , czyli operacja plastyczna warg sromowych jest zabiegiem wykonywanym w ramach ginekologii estetycznej. Poprawia wygląd narządów płciowych żeńskich, co pozwala na poprawę komfortu życia i samooceny pacjentek. Na czym polega zabieg labioplastyki, kiedy warto zdecydować się na jego wykonanie i jak przygotować się do zabiegu?

Na czym polega zabieg labioplastyki?

Podczas zabiegu labioplastyki wykonywana jest korekcja przedsionka pochwy. Operacja może być wykonana u pań w każdym wieku. Najczęściej zabieg polega na zwężeniu przedniego odcinka pochwy, chociaż zdarzają się również sytuacje, gdy lekarz wykonuje operację polegającą na zwiększeniu szerokości, aby kobieta mogła odczuwać pełną satysfakcję ze współżycia. Podczas zabiegu lekarz może wykonać też korektę defektów okolic krocza.

Kiedy warto zdecydować się na zabieg labioplastyki?

Wewnątrz pochwy znajdują się mięśnie, które wraz z wiekiem stają się mniej elastyczne. Duże znaczenie w pogorszeniu ich kondycji mają także przebyte porody, niektóre choroby ginekologiczne czy urazy okolic intymnych.

Wykonanie zabiegu zaleca się paniom, które chciałyby poprawić swoje doznania seksualne i w pełni cieszyć się zbliżeniami intymnymi, choć nie jest to jedyny powód. Labioplastyka jest rozwiązaniem na niektóre problemy z nietrzymaniem moczu, jeśli są one spowodowane osłabieniem mięśni dna macicy lub wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Zabieg polecany jest też paniom, u których zdiagnozowano wypadanie macicy lub wrodzone zmiany tkanki łącznej w obrębie okolic intymnych.

Zabieg plastyki pochwy wykonywany jest również u pań po przebytych urazach okolic krocza oraz po porodach siłami natury, podczas których dochodzi do znacznego rozciągnięcia mięśni i rozluźnienia ścian pochwy. Powodem, dla którego panie decydują się na wykonanie zabiegu jest też subiektywne niezadowolenie z wyglądu krocza, fizjologiczne zmiany okolic intymnych, do których dochodzi w okresie menopauzy czy też ból, jaki doświadczany jest podczas współżycia.

Przygotowanie do zabiegu

Labioplastyka jest zabiegiem, realizowanym w ramach ginekologii estetycznej. Pierwszym etapem przygotowania jest konsultacja z lekarzem specjalistą dokładnie oceni kondycję okolic intymnych, a po wykonanym badaniu zaproponuje możliwe metody leczenia, określając również zakres operacji. Termin zabiegu ustalany jest w odniesieniu do krwawienia miesiączkowego - zaleca się, aby zabieg wykonany był nie później niż 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem miesiączki.

W związku z tym, że plastyka pochwy wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, pacjentka przed zabiegiem musi obowiązkowo wykonać podstawowe badania krwi. Celem takiego postępowania jest ustalenie ewentualnych zagrożeń związanych z narkozą i samym zabiegiem. Lekarz zaleci wykonanie: morfologii krwi, badanie TSH (w celu wykluczenia nadczynności tarczycy), badanie układu krzepnięcia (INR oraz APTT). Konieczne jest też wykonanie wymazu z pochwy wraz z antybiogramem, cytologii (honorowany jest wynik z datą krótszą niż rok przed planowanym zabiegiem). Niezbędne jest też wykonanie badania na obecność wirusa HIV i HCV, a także badanie antygenu HBs.

Osoby przyjmujące na stałe leki powinny podczas konsultacji przedstawić lekarzowi ich listę, ponieważ niektóre preparaty należy odstawić ok. tydzień przed planowanym zabiegiem. Przykładem jest m.in. kwas acetylosalicylowy, ponieważ wpływa on na krzepliwość krwi.

Przeciwwskazania do wykonania labioplastyki

Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad oraz przeprowadza badanie, aby ustalić czy nie występują przeciwwskazania do wykonania labioplastyki. Operacja nie może być wykonana u osób, u których stwierdzono choroby nowotworowe oraz choroby, w przebiegu których dochodzi do gorszego gojenia się tkanek. Przeciwwskazaniem są też infekcje ropne skóry.

Czasowym przeciwwskazaniem jest też nieuregulowana cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze. Zabieg nie może być wykonany, jeśli u pacjentki występują zaburzenia krzepliwości krwi. Labioplastyka nie jest wykonywana u kobiet ciężarnych lub pań, które planują ciążę.

Przebieg zabiegu labioplastyki

Przed rozpoczęciem zabiegu plastyki krocza pacjentka wprowadzana jest w narkozę, czyli znieczulenie ogólne, w czasie której anestezjolog stale monitoruje czynności życiowe pacjentki. Procedura labioplastyki obejmuje wykonanie niewielkich, płytkich nacięć skóry w okolicach krocza. Następnie, za pomocą nacięć lekarz wykonujący zabieg wprowadza do mięśni dna miednicy specjalne nici, które zostają związane. Powoduje to napięcie tkanek podskórnych, które kumulują się wokół zaciągniętej nici. Mimo że pacjentka znajduje się w stanie narkozy, to procedura jest małoinwazyjna, a po zabiegu na zewnątrz okolic intymnych pozostają wyłącznie niewielkie szwy.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu labioplastyki , jedną z kluczowych rzeczy jest dbanie o higienę intymną okolic intymnych. Zaleca się częste podmywanie z wykorzystaniem odpowiednich preparatów.

Zaleca się, aby panie po zabiegu unikały wysiłku fizycznego. Należy też zachować wstrzemięźliwość seksualną do czasu całkowitego wygojenia. Do dwóch tygodni po przeprowadzonej operacji mogą utrzymywać się ból, uczucie swędzenia, obrzęk, a czasem nawet gorączka. W okresie tym należy w sposób szczególny zadbać o higienę intymną. Pacjentki powinny unikać napinania krocza.

W okresie rekonwalescencji konieczne jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne, wyznaczone przez lekarza prowadzącego, ponieważ jak każdy zabieg, tak i labioplastyka niesie ze sobą ryzyko powikłań. Najczęściej pojawiają się krwiaki, infekcje, będące konsekwencją niewłaściwej higieny intymnej, zgrubienie blizny.

Efekty zabiegu

Efekty zabiegu są widoczne w zasadzie od razu. Dzięki zwężeniu szerokości pochwy poprawia się również napięcie mięśni pochwy, co sprawia, że powrót do współżycia po okresie rekonwalescencji pełen jest nowych doznań. Pacjentki deklarują korzystną zmianę w sferze seksualności, jednak należy pamiętać, że labioplastyka redukuje ryzyko chorób i zakażeń układu rodnego.