Informacje ogólne

Europejski Dzień Wiedzy o antybiotykach

 

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o antybiotykach. Co zatem warto o nich wiedzieć? Oto kilka faktów i mitów na temat leków z tej grupy.

 

1.      Mamy do czynienia z prawdziwą plagą antybiotykooporności – fakt. Obecnie z powodu coraz częstszego sięgania po antybiotyki nasza populacja staje się na nie odporna. Im więcej przyjmujemy leki z tej grupy, tym bardziej bakterie są na nie oporne.

 

2.      Antybiotyki są dobrym rozwiązaniem na każdą infekcję – mit. Antybiotyki nie działają w przypadku wirusów, stąd też są stosowane w przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym.

 

3.      Antybiotyki zabijają zarówno szkodliwe, jak i dobre bakterie – fakt. Stąd też wraz z przyjmowaniem antybiotyków należy suplementować probiotyki, czyli prozdrowotne bakterie jelitowe.

 

4.      Gdy czujemy się już dobrze, możemy odstawić antybiotyk – mit. Należy wziąć wszystkie dawki przepisane nam przez lekarza specjalistę. Nie możemy też przyjmować ich na własną rękę, gdy zostaną nam po ostatniej chorobie.

 

5.      Antybiotyki przepisuje się wyłącznie w przypadku infekcji – mit. Leki z tej grupy są skuteczne po np. ukąszeniu przez kleszcza, gdy wykazujemy pierwsze objawy boreliozy.

 

6.      Biorąc antybiotyki, nie wolno pić alkoholu – fakt. Nie należy tego robić, ponieważ po pierwsze alkohol osłabia działanie antybiotyku, po drugie jeszcze bardziej podrażnia to układ pokarmowy, a po trzecie nasila odkładanie się toksycznych substancji przemiany materii.