Korekcja nosa

Czego można się spodziewać podczas rekonwalescencji po plastyce nosa?

Tagi: Brak tagów
 

Operacja plastyczna nosa to dla wielu pacjentów marzenie, pozwalające nadać nosowi oczekiwany, wymarzony kształt. Planując zabieg należy się do niego właściwie przygotować. A co po operacji? Jakie są korzyści przeprowadzenia zabiegu oraz czego spodziewać się w procesie rekonwalescencji?

Jakie korzyści niesie ze sobą plastyka nosa?

Pacjenci decydują się na zabieg plastyki nosa przede wszystkim dlatego, że chcą poprawić swój wygląd. Nos, który znajduje się w centralnej części twarzy od razu “rzuca się w oczy”, tu nie ma możliwości wykorzystania makijażu, aby ukryć mankamenty czy niedoskonałości. Zarówno panie, jak i panowie, którzy nie akceptują wyglądu swojego nosa często odczuwają dyskomfort podczas kontaktów z innymi ludźmi, zaczynają ich unikać, wycofują się społecznie, co prowadzi do problemów natury emocjonalnej, pogorszenia poczucia własnej wartości. Gdy wykonana zostanie korekta, problemy te można pokonać.

Warto podkreślić, że zabieg plastyki nosa czasem ważny jest również w kontekście zdrowia. Gdy korekta obejmuje kształt nosa, może to mieć korzystny wpływ na zatoki czy skrzywioną przegrodę nosową.

Rekonwalescencja po plastyce nosa - czego się spodziewać?

Pacjenci powinni mieć świadomość, że jest to zabieg, po którym organizm musi “dojść do siebie”. Nie można oczekiwać spektakularnego efektu “wow”, ponieważ tuż po zabiegu okolica nosa może być opuchnięta i obrzęknięta. Jest to normalna reakcja, która ustępuje z czasem. Pierwsze efekty widoczne są najczęściej w ciągu kilku pierwszych tygodni, jednak na finalny efekt czekać można nawet rok, bo tyle potrzebują tkanki miękkie na całkowitą regenerację.

Wykonanie plastyki nosa wymaga właściwego zabezpieczenia po zabiegu, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz - gdzie zakładane są bandaże. Celem takiego postępowanie jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i utrzymanie efektów wykonanej operacji. Co ważne - opatrunek pozostaje z pacjentem przez około tydzień, dopiero po tym czasie może zostać zdjęty przez wykonującego zabieg lekarza chirurga plastycznego.

Przez pierwszy tydzień po zabiegu pacjenci odczuwać mogą dyskomfort i ból w okolicy nosa. Pod oczami i na policzkach mogą pojawić się siniaki, a obszar ten może cechować nadwrażliwość na dotyk, jednak po ok. 1-2 tygodniach objawy te zanikają.

Powrót do codzienności

Ze względu na występowanie opuchlizny i dolegliwości bólowych, a także konieczność noszenia opatrunku najlepiej przez pierwszy tydzień nie forsować się, lecz postawić na maksymalny odpoczynek i regenerację. Całkowity okres dochodzenia do siebie może być różny, w zależności od indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu. Przyjmuje się, że pacjent może powrócić do pracy po upływie ok. 3 tygodni, chyba że wykonuje pracę wymagającą szczególnego wysiłku, wówczas konieczne jest ustalenie planu rekonwalescencji w sposób indywidualny z lekarzem wykonującym zabieg.