Lifting twarzy

5 pytań dotyczących liftingu twarzy

 

Lifting twarzy jest jednym z zabiegów, które pomimo dostępu do różnego rodzaju kosmetyków odmładzających, nadal cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród kobiet, ale również mężczyzn. Jest to w dalszym ciągu jedna z najskuteczniejszych metod, aby skóra była gładka i jędrna. Zastanawiasz się czy jest to zabieg dla Ciebie? Jakie pytania najczęściej pojawiają się w kontekście zabiegu? 

Czy chirurgiczny lifting twarzy to zabieg dla mnie?

Przed dylematem staje coraz więcej pacjentów i pacjentek, dla których doskonały wygląd skóry twarzy i szyi jest kluczowy. Kiedy jest ten czas, że stosowanie wyłącznie odpowiednio dopasowanych, wysokiej jakości kremów nie jest wystarczające? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście konsultacja ze specjalistą, który zakwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz określi jego zakres. Samemu również można zwrócić uwagę na pewne symptomy. Zwiotczała skóra, która utraciła jędrność i elastyczność, to najczęstsze powody, dla których pacjenci decydują się na zabieg.

Na czym polega zabieg?

Trzeba zdać sobie sprawę, że pod pojęciem liftingu twarzy kryją się różne warianty zabiegu. Dzięki niemu można poprawić wygląd czoła, brwi, środkową lub dolną część twarzy, a nawet szyi. Lifting, czyli podniesienie, to zabieg wykonywany w znieczuleniu, w którym lekarz nacina skórę i podnosi ją, aby móc napiąć tkanki położone głębiej. Wszystkie nacięcia, jakie wykonywane są podczas liftingu znajdują się w miejscach mało widocznych, np. za uchem, pod brodą lub na skroni. Tkanka tłuszczowa może zostać zredukowana lub wymodelowana, aby można było zmienić ułożenie tkanki podskórnej i podniesienie mięśni. Nadmiar skóry jest usuwany, a skóra twarzy staje się znowu elastyczna, jędrna i odmłodzona.

Czy po zabiegu pozostają blizny? I co z okresem rekonwalescencji?

Lifting twarz jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego należy mieć świadomość, że po jego wykonaniu mogą być odczuwalne pewne dolegliwości. W pierwszych dniach pacjent może odczuwać ból, a okolica poddana zabiegowi może być opuchnięta i napięta. Niektórzy obawiają się, że po zabiegu pozostaną widoczne blizny. Czy słusznie? Tuż po zabiegu owszem, miejsce wykonania cięcia może być widoczne, zaczerwienione, jednak z czasem, gdy proces gojenia postępuje prawidłowo będą one w zasadzie niezauważalne. Aby proces rekonwalescencji przebiegał prawidłowo należy stosować się do wskazań lekarza wykonującego zabieg.

Lifting twarzy - kiedy będzie widać efekty?

Pierwsze efekty obserwować można już po zabiegu, jednak dopiero gdy zejdzie opuchlizna będzie można ocenić zmiany. Całkowita rekonwalescencja i dochodzenie do formy może potrwać nieco dłużej, nawet do 2-3 miesięcy. W praktyce proces gojenia przebiega indywidualnie. Jak postępować po liftingu twarzy? Tuż po zabiegu u pacjenta występować mogą dolegliwości bólowe, do uśmierzenia których wystarczą doustne środki przeciwbólowe. Pierwsze 3 doby wymagają szczególnego postępowania, zmieniania opatrunków, zgodnie ze wskazaniami lekarza. Po tym czasie najczęściej można już zrezygnować z opatrunku, jednak pierwsze szwy zdejmowane są dopiero w 5-7 dobie, a pozostałe dopiero między 10 a 14 dobą. Opuchlizna i zasinienie po zabiegu są całkowicie normalne, z czasem objawy te znikają. Po przeprowadzonej operacji liftingu twarzy zaleca się, aby przez kolejny miesiąc zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, a przez ok. pół roku trzeba unikać wysokich temperatur, chroniąc skórę przed działaniem promieniowania słonecznego