skan3D

wizualizacja

Wykorzystanie wizualizacji do planowania operacji plastycznej

 

Operacja plastyczna twarzy wymaga bardzo precyzyjnego przygotowania oraz konsultacji z chirurgiem plastycznym, który będzie wykonywał zabieg. Jest to bardzo ważne, ponieważ specjalista musi ocenić bezpieczeństwo przeprowadzenia operacji, konieczne może być też wykonanie dodatkowych badań oraz ocena oczekiwań pacjenta i możliwości wykonania zabiegu.

Wizualizacja 3D w chirurgii plastycznej

Nowoczesna technologia niesie ze sobą wiele korzyści, które wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia, w tym medycynie. Wizualizacja 3D zyskuje coraz większe znaczenie w chirurgii plastycznej, pozwala bowiem na prezentację efektów zabiegu. Często bowiem pacjenci zgłaszają się do gabinetu z konkretnymi oczekiwaniami, choć nie zawsze potrafią wyobrazić sobie finalny efekt takiego zabiegu. Ponadto należy pamiętać, że chirurgia plastyczna może poprawić wygląd, jednak dobór odpowiednich procedur, zakresu zabiegu planowany jest przez lekarza w oparciu o szereg indywidualnych czynników, jak np. budowa struktur anatomicznych pacjenta.

Urządzenia oraz dedykowane oprogramowanie pozwalają z dużym prawdopodobieństwem zaprezentować, jak pacjent wyglądał będzie po operacji. Dużą zaletą jest szerokie zastosowanie, ponieważ możliwe jest ocenienie efektów korekty nosa, biustu, brzucha czy  innych partii ciała. To duże ułatwienie, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, aby ustalić oczekiwania i możliwości.  Przez specjalistów wizualizacja cyfrowa traktowana jest często jako jeden ze środków komunikacji z pacjentem, ułatwiający osiągnięcie wspólnego stanowiska dla dalszego działania, jeszcze przed rzeczywistym wykonaniem zabiegu.

W jakich procedurach chirurgii plastycznej wykorzystywana jest wizualizacja?

To jedna z zalet wizualizacji - wszechstronne zastosowanie, chociaż największe znaczenie zyskuje w przygotowaniu do operacji plastycznych twarzy, w których zmieniona ma być wielkość lub kształt kości policzkowych, plastyka nosa, rekonstrukcja żuchwy, kości brwi czy wykonanie implantów policzkowych. Urządzenia skanujące pozwalają ocenić zmianę wyglądu po wykonaniu plastyki powiek, powiększania ust i wiele innych procedur. Dzięki dedykowanej aparaturze lekarz może wykonać bardzo precyzyjny, automatyczny pomiar, stanowiący podstawę dla dalszego planowania.

Skany 3D i obrazowanie cyfrowe powinny być przez pacjentów traktowane nie jako wyrocznia, lecz jako możliwość ukierunkowania leczenia i oczekiwanych efektów. To sposób, aby wspólnie z lekarzem wypracować realny cel operacji.