Korekcje blizn

Szpecące blizny - jak chirurgia plastyczna może pomóc zredukować problem?

 

Blizny powstałe po urazach i wypadkach, będące konsekwencją innych operacji, w tym m.in. cesarskiego cięcia bywają dla pacjentów dużym problemem, wpływającym na komfort życia i postrzeganie samego siebie. Dzięki chirurgii plastycznej można skutecznie pokonać problem. Jakie są rodzaje blizn i na czym polega ich korekcja?

Rodzaje blizn

Decydując się na zabieg warto wiedzieć, że jeden termin stosowany przez pacjentów - blizny - dla lekarza chirurgii plastycznej oznaczać może różnego typu zmiany. W medycynie, w zależności od charakteru zmiany, przyczyny jej powstania, wyróżnia się kilka wariantów blizn.

Pierwszym wariantem są blizny przerostowe, o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Czerwone, grube, “wychodzące” poza obręb skóry, przez co są bardzo wyraźnie widoczne. Najczęściej powstają, gdy rana goi się w sposób nieprawidłowy. Główną przyczyną jest nadmierna produkcja kolagenu w procesie gojenia. Cechą charakterystyczną jest także to, że wielkość blizny jest zbliżona do wielkości wcześniejszej rany bądź uszkodzenia skóry, ale wystaje ponad poziom skóry. Często proces gojenia zostaje zaburzony np. poprzez krwawienie czy ropienie rany. Duże znaczenie mogą też mieć indywidualne predyspozycje organizmu danej osoby.

Drugim rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowate. To szczególny typ, który powstaje najczęściej na skutek bardzo poważnych urazów, takich jak np. ciężkie i rozległe poparzenia II lub III stopnia, kiedy dochodzi do martwicy komórek skóry. Gdy tego typu zmiany zajmują dużą powierzchnię ciała, wówczas stają się nie tylko problemem estetycznym, ale również może istotnie wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Zazwyczaj tego typu zmiany dotykają wyłącznie skórę, ale u niektórych osób mogą uszkadzać również mięśnie i nerwy. W przykurczach bliznowatych cechą charakterystyczną jest swoiste “przyciąganie się” brzegów zmiany. Już na etapie procesu gojenia obecny jest wyraźny przykurcz. Tak silne napięcie sprawia, że pacjenci odczuwają wyraźny ból podczas poruszania.

Osobną grupą są blizny keloidowe, tzw. bliznowce, które ze względu na charakter i rozmiar są trudne do leczenia. Często mogą też nawracać. Charakterystyczną cechą jest to, że są one zdecydowanie większe niż rana pierwotna.

 

Stosowane w chirurgii plastycznej metody korekcji

Leczenie blizn zawsze powinno odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza. Nie należy samodzielnie stosować żadnych preparatów ani domowych sposobów, bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Nieodpowiednio dobrane metody leczenia mogą pogorszyć jej stan oraz doprowadzić do poważniejszych problemów.

Sposób leczenia oraz rodzaj zabiegu korekcji blizn dobierany jest w zależności od rodzaju zmian, ich rozległości, lokalizacji, przyczyny powstania czy stanu zdrowia pacjenta. Jedną ze stosowanych obecnie metod są iniekcje, polegające głównie na autoprzeszczepie tkanki tłuszczowej pacjenta w miejsce blizny. W ten sposób leczyć można niewielkich rozmiarów, płytkie zmiany. Dzięki leczeniu iniekcyjnemu możliwe jest uzyskanie efektu wygładzenia blizn. Procedura ma wiele zalet, m.in. to, że dzięki przeszczepowi własnej tkanki tłuszczowej udaje się osiągnąć bardzo naturalny i trwały efekt. Dodatkowym atutem jest szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności, ze względu na brak okresu rekonwalescencji. Wśród metod iniekcyjnych stosuje się również m.in. ostrzykiwanie zmiany sterydem.

Inne metody leczenia blizn wymagają wykorzystania lasera. To doskonały sposób, aby skorygować wygląd szorstkich blizn. Laser umożliwia wygładzenie blizn, a skóra wygląda bardzo równomiernie, poprawia się zatem jej wygląd i estetyka.

Jeśli zmiany są duże, głębokie, konieczne może być wdrożenie procedur chirurgicznych. W niektórych sytuacjach konieczne jest usunięcie samej blizny oraz tkanki, która ją otacza. Co do zasady - im więcej czasu upłynie od momentu zakończenia procesu bliznowacenia do wykonania zabiegu chirurgicznego jej usunięcia, tym złożoność procedury może być większa.