Usuwanie zmian skórnych

Leczenie trądziku poprzez higienę pędzli do makijażu

 

Trądzik najczęściej kojarzony jest z wiekiem dojrzewania, chociaż należy mieć świadomość, że jest to poważna chorobą skóry, która może dotknąć osoby w różnym wieku. Co to za choroba i jakie znaczenie w jej leczeniu ma właściwa higiena akcesoriów i przyborów kosmetycznych?

Trądzik - co to za choroba?

Trądzik to choroba skóry, polegająca na wydzielaniu przez gruczoły zbyt dużej ilości sebum, czyli łoju. W konsekwencji dochodzi do zatkania kanalików łojowych i rozwoju jednej z postaci trądziku. Podłoże problemu związane jest najczęściej ze zmianami hormonalnymi, chociaż duże znaczenie mają też inne czynniki, takie jak niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie środowiska, stres, nieodpowiednia lub niewystarczająca pielęgnacja czy też chroniczne zmęczenie.

W praktyce choroba występuje w różnych postaciach, jako:

-       trądzik pospolity,

-       trądzik ropowiczy,

-       trądzik skupiony,

-       trądzik bliznowaty,

-       trądzik różowaty,

-       trądzik niemowlęcy,

-       trądzik noworodkowy,

-       trądzik zawodowy.

Diagnostyką choroby i jej leczeniem zajmuje się lekarz dermatolog.

Makijaż a trądzik

Wiele pań zastanawia się czy zmagając się z trądzikiem trzeba rezygnować z makijażu i kosmetyków? Niekoniecznie. Specjaliści podkreślają, że sam makijaż nie wpływa istotnie na pogorszenie stanu skóry z trądzikiem, a odpowiednio dobrane kosmetyki nie są odpowiedzialne za rozwój choroby. Jeśli problem dotyczy także Twojej skóry i chcesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz sobie, to najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Rodzaj wykorzystywanych do makijażu kosmetyków ma duże znaczenie, tak jak i sposób ich aplikacji oraz demakijaż. Aplikacja fluidu czy podkładu to podstawa każdego make-up'u, niby kwestia oczywista, ale nie do końca. Jeśli rozprowadzają kosmetyki palcami, pamiętaj o zachowaniu właściwej higieny. Zaniedbania na tym etapie sprawiają, że może dojść do zakażenia bakteryjnego, w efekcie czego na twarzy pojawia się drobne wypryski. Ręce bezwzględnie należy zatem umyć, zanim zaczniesz nakładać kosmetyki. A co z innymi akcesoriami? Osoby wykorzystujące specjalne pędzle lub gąbki do makijażu często zaniedbują kwestie odpowiedniej higieny, wychodząc z założenia, że skoro akcesoria używane są do konkretnej czynności i tylko przez jedną osobę, to wystarczy. Niestety, jest to błędne myślenie, które może doprowadzić do wielu problemów.

Jak prawidłowo dbać o akcesoria do makijażu?

Tak jak i ręce przed nałożeniem kosmetyków należy myć, tak i pędzle oraz gąbki trzeba czyścić regularnie. Zrezygnowanie z tego etapu jest bardzo ryzykowne dla zdrowia skóry. Brudne akcesoria to doskonałe miejsce dla patogenów i bakterii, które mogą się niekontrolowanie namnażać. Każdego dnia akcesoria narażone są na brud i kurz, a także tłuszcz, który znajduje się na Twojej twarzy. Wiele osób mogłoby się zdziwić, ale na nieoczyszczonych akcesoriach znaleźć można wiele patogenów, w tym grzyby czy drożdżaki, dlatego właśnie tak ważne jest właściwe czyszczenie.

Eksperci zalecają, aby czyścić gąbki i pędzle do makijażu nie rzadziej niż raz na tydzień lub dwa. Do prawidłowego oczyszczenia wykorzystuje się zwykłą, letnią wodę, która umożliwia nawilżenie włosia. Do jego umycia wystarczy płyn do mycia naczyń, środek do mycia twarzy lub bezsiarczanowy szampon. Wystarczy odrobina preparatu, aby odpowiednio zneutralizować zagrożenie. Jeśli chcesz, możesz skorzystać także ze specjalnych, dedykowanych preparatów.

Aby odpowiednio oczyścić włosie wystarczy niewielka ilość preparatu nałożonego na dłoń, który następnie należy wmasować czystymi palcami we włosie. Następnie pędzel należy bardzo dokładnie wypłukać. Trzeba jednak pamiętać, aby nie moczyć zbyt mocno nasady włosia, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do uszkodzenia klej, a tym samym - pędzla. Po dokładnym wypłukaniu nadmiar wody należy wycisnąć, przywracając pędzlom pierwotny kształt.

Suszenie pędzli do makijażu nie powinno odbywać się np. na ręczniku, który może być źródłem pleśni i patogenów. Najlepiej jest umieścić pędzel na skraju stołu, aby włosie wystawało poza jego krawędź.