Chirurgia plastyczna piersi

Kiedy jest właściwy czas, aby zmniejszyć piersi?

 

O operacjach plastycznych dotyczących piersi najczęściej mówi się w kontekście ich powiększenia, ale piersi można również zmniejszyć. Na czym polega taki zabieg? W jakich sytuacjach jest wykonywany i jak się do niego przygotować?

 

Operacja zmniejszania piersi - co to za zabieg?

 

Istotą zabiegu redukcji piersi jest to, aby zmniejszyć ich rozmiar. Przyjmuje się, że jeżeli waga piersi u okobiety stanowi 3% wagi całego ciała, wówczas warto rozważyć poddanie się redukcji. Podczas zabiegu wykonuje się zmniejszenie całego gruczołu, tkanki tłuszczowej, a także skóry. Zakres operacji uzależniony jest od stopnia przerostu gruczołów piersiowych. Warto wiedzieć, że poza redukcją tkanki, w czasie mammoplastyki piersi przemieszczane są ku górze. Dzięki temu nowa, mniejsza pierś zyskuje doskonały i naturalny wygląd.

W skrajnych przypadkach, gdy rozmiar piersi był naprawdę duży i konieczne było wykonanie znacznej redukcji konieczne może być przeszczepienie kompleksu brodawka-otoczka. W takiej sytuacji po zakończonej operacji pacjentce zakładany jest specjalny opatrunek i pooperacyjny stanik. Niezbędne jest też założenie drenów.

 

Dlaczego kobiety decydują się na redukcję piersi?

 

Przyczyny, dla których kobiety decydują się na redukcję biustu bywają różne. Czasem są to kwestie estetyczne, ale równie często panie decydują się na zabieg ze względów zdrowotnych oraz praktycznych.

Duże piersi, choć dla wielu są obiektem pożądania, dla ich właścicielek stanowią niemały problem. Chodzi o ich masę, duże piersi są ciężkie, co powoduje obciążenie dla kręgosłupa. Pacjentki skarżą się na intensywne dolegliwości bólowe. Jest to istotny problem, którego konsekwencji nie można usunąć bez wyeliminowania podstawowego problemu. Duże gruczoły piersiowe mogą prowadzić też do uszkodzenia skóry i otarć, głównie w fałdach podpiersiowych.

Powodem do wykonania zabiegu mogą też być w końcu powody praktyczne. Dla kręgosłupa bardzo ważne jest, aby zapewnić piersiom odpowiednie podparcie. Właściwie dopasowany biustonosz pomaga zadbać zarówno o kręgosłup, jak i o wygląd samych piersi. Jeśli biust jest duży, wówczas panie mogą mieć problem ze znalezieniem i dopasowaniem właściwego

rozmiaru stanika. Często piersi przeszkadzają także w uprawianiu niektórych sportów, mogą też powodować dyskomfort w życiu codziennym.

 

Przygotowanie do zabiegu mammoplastyki

 

Redukcja piersi jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego bardzo ważne jest skrupulatne jego zaplanowanie. Niezbędna jest konsultacja u chirurga wykonującego zabieg, który kwalifikuje pacjentkę do operacji oraz określa jej zakres. Przed operacją konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza anestezjologa, który na podstawie dostarczonych wyników badań określa czy pacjentka będzie mogła zostać znieczulona.

Dla chirurga wykonującego zabieg szczególnie ważne jest posiadanie badania USG lub mammografii. Przed zabiegiem pacjentka pozostaje na czczo. Przed operacją przeprowadzany jest wywiad anestezjologiczny.

 

Redukcja biustu - efekty

 

Wiele pań poddających się zabiegowi zastanawia się nad efektami. Najważniejsze jest oczywiście zmniejszenie rozmiaru, a tym samym wagi biustu, odciążenie kręgosłupa, a także poprawa komfortu życia. Dodatkowym atutem jest nadanie piersiom ładnego i naturalnego kształtu. Dzięki temu wyglądają one doskonale.

 

Mammoplastyka - kiedy zdecydować się na zabieg?

 

Operację zmniejszenia piersi wykonać można właściwie w dowolnym momencie, gdy tylko pacjentka odczuwa dyskomfort związany ze zbyt dużym biustem. Niezbędna jest jednak kwalifikacja do zabiegu przeprowadzona przez lekarza, ponieważ mammoplastyka nie może być wykonana m.in. u pań zmagających się z rakiem piersi, ciężarnych i karmiących piersią. Ponadto nie wykonuje się zabiegu u pacjentek z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami krzepliwości krwi czy zmianami skórnymi występującymi w okolicy zabiegowej.