Informacje ogólne

Dzień Dziecka – jak możemy spędzić to święto?

 

We Francji obchodzone jest razem ze świętem Rodziny 6 stycznia, w Japonii 3 marca (Dzień Dziewczynki) i 5 maja (Dzień Chłopca), a w Turcji 23 kwietnia. W Polsce oraz innych byłych krajach socjalistycznych Dzień Dziecka, bo o nim mowa, świętuje się 1 czerwca. Jak zatem można kreatywnie spędzić ten dzień? Oto kilka naszych inspiracji, także przebywając nad naszym polskim morzem.

 

Dzień Dziecka z małymi dziećmi

Pierwsze święta obchodzone wspólnie są szczególnie przez nas zapamiętywane. Pierwszy Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka… wspomnienia z nich zostają z nami do końca życia. Dlatego warto postarać się o to, by były wyjątkowe. Gdy nasze dziecko jest jeszcze małe, ma kilka lub kilkanaście miesięcy, możemy Dzień Dziecka spędzić np. na basenie, w Aquaparku. Niemowlęta uwielbiają wodę! Może być to świetna okazja, by zapisać je na lekcje pływania i koniecznie robić to całą rodziną – z obojgiem rodziców. Wtedy możemy wspólnie obserwować postępy dziecka i utrwalać je na video oraz zdjęciach.

Polecamy także wspólne chwile nad morzem – o ile woda może nie być jeszcze ciepła 1 czerwca, to sam nadmorski klimat, świeże powietrze i jod może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie zarówno nasze, jak i naszego dziecka.

Kreatywny Dzień Dziecka z kilkulatkiem

Dzieci bardzo szybko się nudzą, dlatego w ten szczególny dla nich dzień należy postarać się kreatywne spędzenie czasu. Oczywiście wszelkie parki rozrywki, bawialnie i centrum nauki będą dobrym pomysłem, ale jeszcze lepszym będzie urządzenie np. wspólnego gotowania, np. robienie pizzy. Przygotowanie ciasta i pokrojenie składników zajmą nam chwilę, a samodzielnie stworzona przez naszego malucha pizza może być dla niego niemałym przeżyciem. Jeśli masz możliwość, możesz zaprosić także przyjaciół swojego dziecka i zorganizować prawdziwe Pizza Party! W tym wieku możecie również planować wspólne wycieczki do centrum edukacyjnych i muzeum.

Idealną przygodą dla naszego kilkulatka będzie również rejs statkiem, np. Piratem. Obcowanie z piratami na pełnym morzu może sprawić, że nasze dziecko zapamięta ten Dzień Dziecka do końca życia.

 

Dziecko w wieku szkolnym a Dzień Dziecka

Z dzieckiem chodzącym już do szkoły także możemy zaplanować wspólne gotowanie, jednak doskonałym rozwiązaniem może okazać się również wieczór gier, zarówno planszowych, jak i komputerowych. Obecnie mamy do dyspozycji wiele gier planszowych, które są w stanie zaciekawić nawet największych sceptyków. Do gier komputerowych nie musimy jednak naszych pociech namawiać – jeśli je uwielbiają, a my w ciągu roku stale je im ograniczamy, możemy w końcu pozwolić im pokazać nam, co tak naprawdę ich w nich fascynuje. Nasze dziecko może stać się naszym przewodnikiem po świecie gier i bez ograniczeń wtajemniczać nas w swoją pasję. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Dzięki temu nawiążemy z nimi więź i zrozumiemy, dlaczego tak często do nich siadają. Możecie też wspólnie zorganizować grę terenową – w okolicy Waszego domostwa ukryjcie skarby, sporządźcie mapę i krok po kroku szukajcie trofeów!

 

Dzień Dziecka z nastolatkiem

To, co możemy podarować naszemu nastoletniemu dziecku w ten dzień to wolność, zaufanie i pokazanie, że traktujemy je na równi. Doskonałym sposobem na udowodnienie, że ufamy naszemu dziecku, jest prośba o organizację Waszej wspólnej wycieczki. Wasz nastolatek może zająć planowaniem wyjazdu od początku do końca. Pamiętajcie tylko o wyznaczeniu budżetu. Resztę pozostawcie Waszemu młodemu dorosłemu.

Wśród młodzieży modne ostatnio jest również zamiłowanie do roślin. Jeśli macie taką możliwość, możecie zaplanować wspólne sadzenie kwiatów. Z naszymi nastolatkami warto także odwiedzić ogród botaniczny lub poznać nadmorskie rośliny. W tym celu udajcie się na plażę i zorganizujcie wspólne rozpoznawanie gatunków roślin. Tę zabawę możecie zaplanować z dzieckiem w każdym wieku.

 

Dzień Dziecka, gdy już jesteśmy dorośli

W ten dzień możemy świętować nawet jeśli nie mamy dzieci. Zaplanujmy go ze swoją drugą połówką, z przyjaciółmi lub sami. Znajdźmy czas na swoje ulubione przyjemności – SPA, zabiegi medycyny estetycznej lub konsultację u chirurga plastycznego, jeśli od zawsze marzyliśmy o konkretnej zmianie. Pójdźmy na długi spacer ze swoim ulubionym audiobookiem na słuchawkach lub podcastem. Obcujmy z naturą, poszukajmy relaksu na plaży.  

Możemy też spędzić kreatywnie czas ze swoimi pupilami – psami lub kotami. Zorganizujmy im zabawę, na którą zazwyczaj nie mamy czasu. Cieszmy się tym dniem jak dzieci – szczególnie jeśli czeka nas wspaniała, słoneczna pogoda.

 

 

Jak widać czas, to najcenniejsze co możemy podarować swojemu dziecku. Z tego miejsca chcielibyśmy także złożyć najpiękniejsze życzenia dzieciom oraz każdemu, kto tym dzieckiem nadal się czuje. Oby to trwało jak najdłużej!