Chirurgia plastyczna piersi

Czy implanty mogą przeszkadzać w ćwiczeniach sportowych?

 

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście rekonwalescencji po operacji powiększania piersi jest to, kiedy bezpiecznie można wrócić do aktywności fizycznej oraz czy implanty nie będą przeszkadzały w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule – zapraszamy do lektury.

Operacja piersi a trening – co warto wiedzieć?

Aktywność fizyczna jest podstawą zdrowego organizmu, dlatego Pacjenci prowadzący aktywny, higieniczny tryb życia, zazwyczaj są idealnymi kandydatami do zabiegu. Jednak nie powinni oni oczekiwać, że będą mogli wrócić do swojego tradycyjnego treningu od razu po zabiegu. Jest to trudne, ponieważ zazwyczaj decyzję o powiększeniu piersi podejmują Pacjentki dbające o swoje ciało, w tym np. trenerki fitnessu, sportsmenki i osoby z niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Zabieg ten znacznie poprawia pewność siebie takiej Pacjentki i sprawia, że czuje się ona bardziej komfortowo w swoim ciele. Natomiast musi mieć ona świadomość o konieczności zrobienia sobie przerwy od typowego bardzo aktywnego stylu życia nawet przez kilka tygodni po powiększeniu piersi. Inaczej zbyt szybki powrót do ćwiczeń może wydłużyć czas rekonwalescencji.

Dzieje się tak, ponieważ operacja piersi jest poważnym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, który może znacznie osłabić organizm. Dodatkowo rany pooperacyjne muszą w pełni się zagoić, by nie doszło do powikłań. Ćwiczenia fizyczne mogą także wpływać na przemieszczanie się implantu, który w pierwszych tygodniach po operacji nie jest jeszcze dobrze umiejscowiony w tkankach. Stąd też istnieje wiele powodów ku temu, by na jakiś czas zrezygnować z katorżniczych treningów. 

Kiedy zatem można wrócić do ćwiczeń po operacji?

Powrót do aktywności fizycznej po operacji piersi warto rozpocząć od krótkich, wolnych spacerów, gdy tylko Pacjentka jest już po pionizacji oraz jest w stanie samodzielnie poruszać się w pomieszczeniach. Takie mało intensywne spacery są nawet wskazane, ponieważ pomagają one zapobiegać tworzeniu się zakrzepów. Należy jednak unikać wszelkich form cięższych ćwiczeń przez kilka tygodni, dopóki lekarz nie wyda zgody na wznowienie aktywności. Odradza się szczególnie przeciążanie zwłaszcza tułowia, ponieważ implanty są umieszczane pod lub nad mięśniami klatki piersiowej. Należy zatem unikać ćwiczeń klatki piersiowej i ramion, podnoszenia ciężarów lub innych ćwiczeń, które wywierają nacisk na klatkę piersiową lub plecy. W większości przypadków Pacjentki mogą wznowić wszystkie formy ćwiczeń, w tym ciężkie treningi, w ciągu sześciu tygodni po operacji.

Czy implanty mogą przeszkadzać w treningu?

Pacjentki bardzo często są ciekawe, czy implanty nie będą im przeszkadzać, jeśli na co dzień prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Dobra wiadomość jest taka, że po włożeniu implantu i przebyciu odpowiedniej rekonwalescencji, nie trzeba rezygnować z biegania, podnoszenia ciężarów czy też innych form ćwiczeń. Implanty nie powinny przeszkadzać w prowadzeniu aktywnego trybu, nawet jeśli są to katorżnicze treningi. Wiele kobiet uprawiających sport zawodowo przebyła operację piersi – jedną z nich jest utytułowana zawodniczka MMA Joanna Jędrzejczyk.  

Podczas konsultacji przed operacją należy poinformować chirurga o swoim stylu życia, w tym o uprawianych sportach lub ćwiczeniach, aby mógł on pomóc w podjęciu decyzji o odpowiednim typie i umiejscowieniu implantu.

Należy pamiętać też, że za sprawą ćwiczeń możemy doświadczyć zmian w kształcie piersi. Gdy nieco stracimy na wadze, implanty piersi pozostają w tym samym rozmiarze niezależnie od tego, ile schudniemy. Mimo to warto najpierw zdecydować się na redukcję wagi, a dopiero potem na operację piersi, by być zadowolonym z efektu. Powiększenie piersi może być doskonałym sposobem na przywrócenie objętości piersiom po zrzuceniu kilku, a nawet kilkunastu kilogramów.

 

Podsumowując, jeśli jesteś aktywna, operacja powiększania piersi wcale nie musi tego zmienić. Pamiętaj jednak o zaleceniach lekarza oraz o odczekaniu wymaganego czasu, by rekonwalescencja przebiegała bez powikłań.